Stāsti

Rīgas Dome sadala miljonu vides uzlabošanai

Stāsti

Brīvības iela Dobelē – pasargāta no vadoņiem nosaukumā, pilsētas artērija un sods

Spriedīs par tiesisko regulējumu dronu notriekšanai

Spriedīs par tiesisko regulējumu dronu notriekšanai

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Līdz ar bezpilota lidaparātu jeb dronu arvien plašāku izmantošanu valsts cenšas sekot līdzi tehnoloģiju attīstībai un novērst riskus. Šodien Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas deputāti spriedīs par tiesisko regulējumu gadījumos, kad ļaunprāši dronus izmanto noziedzīgos nolūkos, piemēram, mēģinot cietumos nogādāt narkotikas. Vienlaikus top arī apjomīgas izmaiņas jau esošajos noteikumos, kas daļai dronu pilotu liks kārtot zināšanu pārbaudes.

Neparasta dūkoņa no debesīm visdrīzāk nozīmē to, ka tuvumā kāds vada dronu – bezpilota lidaparātu, kuru visbiežāk izmanto filmēšanai un fotografēšanai. Dronu popularitāte raisījusi bažas par to, ka tos varētu izmantot arī noziedzīgiem mērķiem. Tāpēc Saeimas deputāti spriedīs par izmaiņām normatīvajos aktos, lai šādus gadījumus varētu novērst.

''Svarīgi ir sabalansēt šīs iespējas, ko dod bezpilota lidaparātu tehnoloģiju attīstība, ar tiem riskiem, uz ko īpaši mēs esam koncentrējušies kā Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisija – riski mūsu nacionālajai drošībai,'' saka Saeimas Aizsardzības komisijas priekšsēdētājs Ainars Latkovskis no ''Vienotības'' un norāda, ka jau šobrīd likums ļauj dronus notriekt gadījumos, kad tie lido virs militāriem objektiem. Taču šādas tiesības, iespējams, vajadzētu noteikt arī citviet:

''Bez militāriem objektiem eksistē arī citi objekti – ieslodzījumu vietas, kur arī droni tiek izmantoti, lai nogādātu aizliegtas substances ieslodzītajiem. Ir vēl citas jomas, kurās, iespējams, ir jānosaka kādi ierobežojumi. Tas viss ir rūpīgi jāizanalizē.''

Ieslodzījumu vietu pārvaldes pārstāve Ināra Makārova stāsta, ka

pēdējos divos gados konstatēti 30 gadījumi, kad droni lidojuši virs cietumiem. Divos gadījumos tiešām arī mēģināts ieslodzītajiem nogādāt narkotikas.

Tikmēr virs militāriem objektiem droni parādoties vismaz pāris reizes nedēļā, norāda Aizsardzības ministrijas valsts sekretārs Jānis Garisons. Līdz šim gan nevienu dronu bruņotie spēki nav notriekuši. Garisons arī uzsver, ka tā vienkārši šaut pa dronu nemaz nedrīkst, jo nevar paredzēt, kur lode piezemēsies. Viņš atklāj, ka šobrīd speciālisti tiekot apmācīti rīkoties ar speciālu pretdronu aprīkojumu:

''Parasti šis aprīkojums ir diezgan sensitīva lieta. To, kas ir šis aprīkojums, mēs neizpaužam, bet varu apstiprināt, ka mums ir šāds aprīkojums.''

Civilās aviācijas aģentūras direktors Māris Gorodcovs stāsta, ka darbības dronu apturēšanai varētu noregulēt atsevišķā likumā. Pagājušajā nedēļā par to notikusi sapulce ar visām iesaistītajām pusēm. Regulējumā būs noteikts, kādos gadījumos dronu drīkstēs notriekt:

''Jāsaprot, kas ir pilots, jāsaprot, ar kādu nolūku [drons] tiek pilotēts, un, ja to nav iespējams noskaidrot, viņš ir piespiedu kārtā jānosēdina, sliktākajā gadījumā – jānotriec.''

Gorodcovs stāsta, ka Civilās aviācijas aģentūra drīzumā nodos saskaņošanai arī plašus grozījumiem Ministru kabineta noteikumos, kas attieksies uz visiem dronu lietotājiem. Grozījumi noteiks, kādos gadījumos pilotiem jānokārto kvalifikācijas pārbaudes.

Stingrākas prasības plānotas arī civiltiesiskās atbildības apdrošināšanai. Tikmēr citus ierobežojumus varētu atvieglot.

Piemēram, līdz 1,5 kilogramiem smagu dronu varēs pilotēt jau no 16 gadu vecuma, un ar droniem, kuru cēlējspēku nodrošina rotori, pulcēšanās vietām varēs lidot tuvāk - 20 metru attālumā, nevis 50.

Civilās aviācijas aģentūra arī informē, ka šobrīd par neatļautu dronu lietošanu sodu saņēmušas divas personas – vienā gadījumā par lidojumu virs publiskas pulcēšanās vietas un otrā par lidojumu virs dzelzceļa infrastruktūras bez atļaujas. Sods noteikts 150 eiro apmērā, taču vienā gadījumā summa uz pusi samazināta, jo vaininieks iepriekšējā gada laikā nav sodīts. Civilās aviācijas aģentūras vadītājs Gorodcovs aicina dronu entuziastus lidojumu vietas neizvēlēties militārās infrastruktūras objektu tuvumā, jo par to ir visvairāk administratīvo lietu.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti