Panorāma

Dzemdībās nomirst māte un bērns

Panorāma

Būvnieki sola laikā pabeigt Stradiņu korpusa celtniecību

Sprauga Varakļānu liftā – jau gadiem

Sprauga Varakļānu liftā – jau gadiem; iestādes vadītāju pagaidām nesoda

Varakļānu veselības aprūpes centra vadītāja Dina Inķēna atzīst, ka ir uzņēmusies morālu atbildību par traģēdiju – divgadīgā Kristapa nāvi lifta šahtā. Viņa zinājusi, ka sprauga, kas bērnam izrādījās liktenīga, pacēlājā veidojusies regulāri. Tomēr nevienam nav ienācis prātā, ka tā varētu būt dzīvībai bīstama.  

Valsts policija uzsākusi kriminālprocesu, lai izvērtētu iesaistīto pušu vainu traģēdijā Varakļānu veselības aprūpes centrā.

Problēma, kuras bīstamību neapjautām, un tāpēc nenovērsām – tā Varakļānu veselības aprūpes centra vadītāja saka par spraugu, kurā iekrītot dzīvību zaudēja divgadīgais Kristaps. Izrādās, tā pirms četriem gadiem uzstādītajā pacēlājā veidojusies regulāri.

Žalūzija, kas veido kabīnes dibensienu, jāpaceļ, lai pacēlājā varētu ieiet vai iziet no ēkas ārpuses. Poga, ar ko žalūziju pacelt un pēc tam nolaist, atrodas kabīnes iekšpusē.

Pacēlājam nav automātikas, kas neļautu darboties ar paceltu žalūziju,   kuru var pacelt vai nolaist tikai no iekšpuses un tikai un vienīgi pašā apakšējā stāvā.  

Četru gadu laikā pacēlāja žalūzija vairākkārt labota – pēc tam, kad tā atlauzta, lai iekļūtu kabīnē no ārpuses, nevarot nospiest pogu tās iekšienē. Šāds pacēlāja darbības princips radījis milzu neērtības, atzīst vadītāja, tomēr nav ienācis prātā, ka tas varētu izrādīties arī bīstams. Pacēlājs kustējies ļoti lēni un kabīne bijusi vairāk nekā divus metrus dziļa. Sprauga – tās tālākajā galā.

“Nu varēja kaut kas notikt, nezinu, kaut kāds priekšmets, nu kaut kas, kāds negadījums, kas liktu aizdomāties.. Diemžēl šo četru gadu laikā nekas nav...  Protams, man kā vadītājai tā bija pirmā lieta, kas bija jāpārbauda un jāskatās, es nevienu brīdi to nenoliedzu, bet... diemžēl,” saka Varakļānu veselības aprūpes centra vadītāja Dina Inķēna  (“Vienoti novadam”).

Varakļānu novada domes vadītājs Māris Justs (“Vienoti novadam”) arī vairākas nedēļas pēc negadījuma paliek pie uzskata – atbildība par notikušo traģēdiju ir kompleksa. Viņaprāt, daļēji tā gulstas arī uz bērna vecākiem. Lai arī iepriekš izskanējis, ka iestādes vadītājai varētu izteikt brīdinājumu, Varakļānu mērs nolēmis sagaidīt policijas slēdzienu šajā lietā.

“Ir gājušas desmitiem kontroles, bet nevienam nebija ienākusi šāda negadījuma iespējamība prātā. (..)  No mūsu puses reakcija sekos jebkurā gadījumā, ja tā vaina tiks atzīta, no manas puses varu teikt, ka aprūpes centra vadītāja ir ļoti aktīvs un radošs, un darbspējīgs cilvēks, un šobrīd nav mūsu mērķis pārsteigties vai izteikt šādus brīdinājumus – pamatotus vai nepamatotus,” sacīja Justs.

Pirms pacēlājs atsāks darbu, paredzēta tā pārbūve – starp žalūziju un šahtas stikla ārsienu tiks izbūvēta vēl viena siena, lai spraugas platums nepārsniegtu pāris centimetru.

Ar pacēlāja pārbūvi gan jāgaida līdz izmeklēšanas beigām. Šobrīd tas ir slēgts un nepieciešamības gadījumā gulošos aprūpes centra pacienti no augšējiem stāviem jāpārvieto pa trepēm.

No kopumā 26 aprūpes centra iemītniekiem aptuveni divas trešdaļas ir uz gultas vai ratiņkrēslos.  

Iepriekš izskanēja, ka saistībā ar traģisko negadījumu SIA "Varakļānu veselības aprūpes centrs", kurā, iekrītot lifta šahtā, bojā gāja divus gadus vecs bērns, iestādes vadītājai varētu izteikt aizrādījumu. Policijā uzsākts kriminālprocess. Pašreiz notiek izmeklēšana, tajā iesaistīts arī Patērētāju tiesību aizsardzības centrs un Valsts darba inspekcija, un tuvākajā laikā tiek gaidīts atzinums.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt