Dienas ziņas

Kokneses novadā aprūpētājiem palīdz zemessargi

Dienas ziņas

Joprojām mēslo mežos

Ogres slimnīcas direktors izplata nepatiesu informāciju

SPKC noliedz Ogres slimnīcas vadītāja teikto par Covid-19 jaunā paveida konstatēšanu

Līdz šim Latvijā nav konstatēti jaunā Covid-19 paveida gadījumi, pavēstīja Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) pārstāve Ilze Arāja, noliedzot Ogres slimnīcas vadības pirms tam izplatītos pieļāvumus.

Centrā skaidroja, ka Covid-19 testu rezultātu paraugus analizē references laboratorija Latvijas Infektoloģijas centrā un Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centrs, un līdz šim sekvencēšanas rezultātos Latvijā vīrusa jaunais paveids nav konstatēts.

SPKC arī uzsvēra, ka jaunais Covid-19 variants, kas ir konstatēts Lielbritānijā, pēc slimības smaguma norises neatšķiras no esošā, bet tā atšķirība ir augstāks lipīgums, proti, jaunais Covid-19 paveids nav bīstamāks par esošo.

Par Ogres slimnīcas vadītāja pausto nepatieso informāciju sašutis ir arī Saeimas deputāts, jurists Andrejs Judins ("Jaunā Vienotība"). Viņš uzskata, ka par šādu neprofesionālu rīcību būtu jāvērtē Daiņa Širova atbilstība amatam.

"Tas ir ļoti bīstami un bezatbildīgi mūsu apstākļos biedēt sabiedrību, ja nav faktu. Un, protams, šajā gadījumā būtu jāveic analīze, lai noskaidrotu. Ja atklāsies, ka pamata šim apgalvojumam nebija, šis gadījums ir jāizvērtē, un pirmkārt, es domāju, tas būtu jādara slimnīcas vadībai un Veselības ministrijai," sacīja Judins.

Ogres slimnīcas valdes priekšsēdētājs Dainis Širovs iepriekš paziņoja, ka Ogres slimnīcā ir mediķi un pacienti, kuri jau ir inficējušies ar Covid-19 vīrusa jauno paveidu, kas ir vēl lipīgāks un bīstamāks, nekā līdz šim konstatētais. Viņš stāstīja, ka slimības gaita ir smaga un tāpēc mediķi ir nobažījušies.

Vēlāk Širovs gan paziņoja, ka Covid-19 jaunais paveids slimnīcā nav laboratoriski pierādīts, taču slimības lipīgums un gaitas smagums, salīdzinot ar pavasarī konstatētajām saslimšanām, esot ļoti atšķirīgs.

"Ja pavasarī individuālie aizsardzības līdzekļi ļāva izvairīties no saslimšanas, tad tagad ir iespējams inficēties, gan tos lietojot, gan ievērojot visas piesardzības prasības," sacīja mediķis. Viņš skaidroja, ka vīruss turklāt ir ļoti viltīgs – vienu dienu tests ir negatīvs, bet pēc divām dienām – pozitīvs. "Arī mūsu saslimušie darbinieki slimo ļoti smagi, kas izpaužas kā ilgstošs nespēks, apgrūtināta elpošana, augsta temperatūra, ēstgribas trūkums," simptomus raksturoja ārsts.

Viņš sacīja, ka tas, ka Covid-19 jaunais paveids nonācis Ogres slimnīcā, ir slimnīcas ārstu izteikts pieņēmums. Slimnīcā jau kādu mēnesi novērots, ka slimība ir krietni lipīgāka nekā pavasarī.

"Visi ārsti, kas strādā slimnīcā, redz, ka vīruss, kas ir rudenī, ar ko saslimst pacienti un mediķi, ir krietni lipīgāks un krietni smagāka slimošanas gaita," skaidroja Širovs. 

Ogres slimnīcas valdes priekšsēdētājs Dainis Širovs
00:00 / 01:09
Lejuplādēt
"Mēs saviem darbiniekiem regulāri veicam testēšanu, kas palīdz atklāt saslimšanu. Esam ļoti gandarīti, ka, pateicoties iespējai vakcinēties, mūsu slimnīcas mediķi un darbinieki varēs nodrošināt pacientiem veselības aprūpes pakalpojumus," norāda Širovs.

Šorīt Ogres slimnīcā saņemtas pirmās 60 vakcīnas pret Covid-19 un jau sākta slimnīcas darbinieku vakcinēšana. Vēlmi vakcinēties izteikuši vairāk nekā 100 slimnīcas darbinieku no kopumā 360 strādājošajiem. 

Ņemot vērā ziņas par jaunu Covid-19 paveidu, Latvija, līdzīgi kā citas Eiropas valstis, bija aizliegusi pasažieru pārvadājumus uz Lielbritāniju no 21. decembra līdz 1. janvārim. Tagad nolūkā mazināt jauno koronavīrusu celmu izplatīšanās risku visiem, kas atgriežas no Apvienotās Karalistes un Dienvidāfrikas Republikas (DĀR), ir stingri jāievēro desmit dienu pašizolācijas prasības un jāveic Covid-19 tests pēc ierašanās Latvijā un pašizolācijas perioda beigās, proti, devītajā dienā.

SPKC iepriekš vēstīja, ka atsevišķi gadījumi saistībā ar Covid-19 mutāciju atklāti arī Dānijā, Nīderlandē, Islandē un Austrālijā.

Ir pierādīts, ka jaunā koronavīrusa SARS-CoV-2 variants izveidojies dažādu mutāciju rezultātā, iepriekš norādīja SPKC pārstāve Ilze Arāja. Vairāku pētījumu rezultāti liecinot, ka šim koronavīrusa variantam ir raksturīga straujāka izplatīšanās spēja – līdz pat 70% salīdzinājumā ar līdz šim cirkulējošiem SARS-CoV-2 celmiem.

Ja jaunajai Covid-19 mutācijai atklās citu proteīnu, izstrādātās Covid-19 vakcīnas varēs pielāgot arī tam, iepriekš preses konferencē pavēstīja Zāļu valsts aģentūras (ZVA) Zāļu reģistrācijas departamenta vadītāja Elita Poplavska.

Vaicāta, vai "Pfizer" un "BioNTech" vakcīna dos kādu efektu pret jauno Covid-19 mutāciju, Poplavska skaidroja, ka pagaidām par to ir maz informācijas, tomēr, cik zināms, arī jaunajai vīrusa mutācijai ir "S proteīns".

"Līdz ar to "Pfizer" vakcīna būtu efektīva," uzsvēra ZVA pārstāve, piebilstot, ka, ja izrādīsies, ka mutācijā ir kaut kas cits, kas veido proteīnu, tad arī jaunās vakcīnas varēs tam pielāgot. Tas, protams, prasīs kādu laiku, bet ir "šis tas zināms", lai vakcīnu sagatavotu, atzīmēja Poplavska.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti