Panorāma

Krustpilī vienā dienā atvēra, nākamajā – aizvēra

Panorāma

IKP pērn krities mazāk, nekā prognozēts

Arī Latvijā izplatās jaunais koronavīrusa paveids

SPKC: Latvijā novērota Covid-19 jaunā celma izteiktāka izplatība

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Latvijā tiek novērota Covid-19 jaunā celma izteiktāka izplatība, informēja Slimību profilakses un kontroles centrā (SPKC).

SPKC epidemiologs Jurijs Perevoščikovs piektdien valdības sēdē pastāstīja, ka sekvencēšanas rezultātā Latvijā līdz šim atklāti jau 20 Covid-19 jaunā celma gadījumi. Viņš norādīja, ka ir notikusi arī vīrusa vietējā transmisija. Reģistrēti vismaz divi lokālie uzliesmojumi, tostarp arī kādā pirmsskolas izglītības iestādē.

Perevoščikovs piebilda, ka par Covid-19 jaunā celma izteiktāku izplatību liecina arī saslimstības pieaugums bērnu un gados jauno cilvēku vidū. Citu valstu pieredze liecina, ka jaunā celma izplatība vairāk skar bērnus.

"Tas bija ziņots no Dānijas, Kanādas un Izraēlas. Epidemiologi bija pievērsuši uzmanību tam, ka neparasti daudz  uzliesmojumi notiek bērnu iestādēs un bērni inficējas biežāk. Nebija tāds atzinums, ka būtu smagāka šī slimība," norādīja Perevoščikovs

Bažas par vīrusa jaunā paveida izplatību ir arī valdībai. Veselības ministrs Daniels Pavļuts ("Attīstībai/Par!") norādīja, ka jāizstrādā rīcības plāns situācijai, ja saslimušo skaits atkal strauji pieaugs, kā tas noticis citās valstīs pēc jaunā celma ienākšanas.

Pavļuts arī uzsvēra, ka divu nedēļu laikā plānots trīs reizes palielināt sekvencēšanas jaudu, lai britu paveida klātbūtni pārbaudītu 300 paraugos nedēļā.

"To, ka šis vīrusa paveids Latvijā ir, mēs zinām, to, ka tas ir visās Latvijas daļās, mēs zinām, un mēs zinām arī to, ka šis vīruss pārvietojas uz vietas Latvijas sabiedrībā, un vairs nav tā, ka tas ir tikai atvests no ārzemēm. Tas ir šeit," norādīja ministrs.

Savukārt premjers Krišjānis Kariņš ("Jaunā Vienotība") norādīja, ka nākamnedēļ valdībai jāizlemj, kas ir jāmaina esošajā regulējumā, lai saslimstību samazinātu. Konkrētus variantus viņš gan neminēja.

"Mēs skatīsimies, kāda ir reālā situācija ar saslimstību un arī ar šo jauno paveidu, un tad arī lemsim. Es šobrīd nevaru izslēgt nevienu variantu," sacīja premjers.

Kariņš atzina, ka līdzšinējie ierobežojumi rezultātu nav devuši, tāpēc stratēģija cīņai pret vīrusu ir jāmaina.

Saslimstība Latvijā un citviet

SPKC informēja, ka Covid-19 saslimstības 14 dienu kumulatīvais rādītājs uz 100 tūkstošiem iedzīvotāju Latvijā samazinās lēni un šobrīd ir 509,5 (pirms nedēļas – 548,6). Tikmēr Eiropas Savienības (ES) vidējais rādītājs samazinājies līdz 283,6 (nedēļu iepriekš – 305,4). Latvija saslimstības ziņā saglabā sesto vietu starp visām ES valstīm.

Igaunijas kumulatīvais rādītājs, salīdzinot ar iepriekšējo nedēļu, pieaudzis līdz 703,5 (nedēļu iepriekš – 648,5), savukārt Lietuvas rādītājs samazinājies līdz 261,1 (iepriekšējā nedēļā 287,9).

Valstīs, kurās vēl pirms pāris nedēļām bija augstāks kumulatīvais rādītājs nekā Latvijai, šobrīd rādītāji ir samazinājušies, piemēram, Portugālē tas ir 287,6 (iepriekš – 589,9), Spānijā – 389,2 (iepriekš – 556,1). SPKC uzsvēra, ka tas noticis, pateicoties stingrāku drošības pasākumu ieviešanai sabiedriskajā dzīvē.

Perevoščikovs norādīja, ka vienlaikus ar nelielo samazinājumu ilgtermiņā saslimstībā ar Covid-19 šobrīd tomēr saslimstība pieaug. Arī Covid-19 infekcijas reproduktivitātes koeficients atkal ir pakāpies virs 1 (1,03), kas liecina par straujāku infekcijas izplatīšanās tendenci.

SPKC uzsvēra, ka Latvijas iedzīvotājiem ir svarīgi turpināt atbildīgi ievērot noteiktos drošības pasākumus. Epidemiologi atgādina, ka visbiežāk inficēšanās notiek tuvāko cilvēku lokā – no ģimenes locekļiem, starp kolēģiem darbavietā vai no satiktiem draugiem un paziņām. 

KONTEKSTS:

Epidemiologi brīdina, ka iespējams straujš saslimstības pieaugums un īpaši lipīgā Lielbritānijas vīrusa paveida izplatīšanās. Valdība tādēļ arī ceturtdien tomēr atlika jautājumu par nelielo veikalu atvēršanu. Iepriekš valdība konceptuāli vienojās, ka no 1. marta klātienē varēs saņemt manikīra, pedikīra un friziera, kā arī podologa pakalpojumus.

Covid-19 uzliesmojuma laikā 2020. gada pavasarī Latvijā bija izsludināta ārkārtējā situācija jaunā koronavīrusa ierobežošanai. Situācija vasarā bija stabila, bet septembra beigās saslimstība strauji pieauga. Valdība novembrī atkārtoti noteica ārkārtējo situāciju, bet, tā kā saslimstība ar Covid-19 nemazinās, ārkārtējā situācija ir pagarināta līdz 6. aprīlim, ieskaitot arī Lieldienu brīvdienas.

Saskaņā ar valdības atbalstīto luksofora principu par ierobežojumu mīkstināšanu varētu spriest, ja saslimstības rādītāji samazinātos līdz vidēji 200 gadījumiem uz 100 000 cilvēku 14 dienu laikā.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti