SPKC: Latvijā būtiski pieaugusi respiratori sincitiālā vīrusa izraisītās infekcijas izplatība  

Latvijā būtiski pieaugusi respiratori sincitiālā vīrusa izraisītās infekcijas izplatība, informēja Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC).

SPKC, vērtējot šīs sezonas akūtu augšējo elpceļu infekcijas un gripas monitoringa datus, konstatējis ievērojamu respiratori sincitiālā vīrusa izplatības pieaugumu. Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Nacionālās mikrobioloģijas references laboratorijas (NMRL) virusoloģijas dati rāda, ka no 40. nedēļas līdz šim no kopējo paraugu skaita (450) 14% jeb 63 gadījumos tika apstiprināts respiratori sincitiālais vīruss, bet pēdējo divu nedēļu laikā šī vīrusa īpatsvars ir sasniedzis 22,4%.

SPKC speciālisti brīdina, ka respiratori sincitiālais vīruss var būt bīstams jaundzimušajiem 2 līdz 3 nedēļu vecumā, jo samērā bieži bērniem šī infekcija var beigties letāli. Sevišķi bīstama šī infekcija ir priekšlaicīgi dzimušajiem zīdaiņiem, jo no mātes iegūto antivielu līmenis viņiem ir zems vai to nav nemaz, un bērniem, kas jaunāki par 2 gadiem ar hronisku plaušu slimību, iedzimtu sirds slimību vai bērniem ar novājinātu imūnsistēmu un neiromuskulāriem traucējumiem, tostarp tiem, kuriem ir grūtības norīt vai attīrīt gļotu sekrēciju.

Kopumā populācijā respiratori sincitiālais vīruss izraisa vieglus saaukstēšanās simptomus, taču tas var izraisīt arī smagas slimības, piemēram, bronhiolītu, pneimoniju. Vienam diviem no katriem 100 bērniem, kas jaunāki par 6 mēnešiem un kas inficējušies ar respiratori sincitiālā vīrusa infekciju, var būt nepieciešama hospitalizācija. Tiem, kuri ir hospitalizēti, var būt nepieciešams skābeklis, intravenozi šķidrumi, ja viņi neēd un nedzer, un/vai mākslīgā plaušu ventilācija. Tomēr arī riska grupas pieaugušajiem vīruss var izraisīt smagu slimību.

Infekcijas avots ir tikai cilvēks, norādīja SPKC. Infekcija izplatās gaisa pilienu ceļā. Vīrusa cirkulāciju novēro visu gadu, taču biežāk no oktobra līdz aprīlim.

Infekcijai raksturīga augsta infekciozitāte un spēja ātri izplatīties kolektīvā. Inkubācijas periods ir 2 līdz 6 dienas. Pirmajās dienās parādās sauss klepus, kas var progresēt līdz sēkšanai vai apgrūtinātai elpošanai, var būt iesnas, apetītes samazināšanās. 

SPKC speciālisti informēja, ka maziem bērniem respiratori sincitiālais vīruss skar galvenokārt dziļos elpceļus, bet lielākiem bērniem un pieaugušajiem biežāk tiek skarti tikai augšējie elpceļi. Specifisku ārstniecības līdzekļu pret respiratori sincitiālo vīrusu nav.

Ja ģimenē ir mazulis vai kontakts ar zīdaini vai mazu bērnu – īpaši, ja mazulis ir priekšlaicīgi dzimis vai mazulis ar hronisku plaušu vai sirds slimību, vai novājinātu imūnsistēmu,  – īpaši jāuzmanās, lai mazulis būtu vesels, un mājiniekiem stingri jāievēro minētie vispārējās profilakses piesardzības pasākumi, atzīmēja SPKC.

SPKC atgādināja par profilakses pasākumiem, kas var pasargāt no saslimšanas ar respiratori sincitiālo vīrusu un citām infekcijām:

  • bieži un rūpīgi mazgājiet vai dezinficējiet rokas, māciet to darīt arī bērnam;
  • izvairieties pieskarties acīm, mutei, degunam ar nemazgātām rokām;
  • izvairieties no cieša kontakta ar slimiem cilvēkiem;
  • klepojiet un šķaudiet, aizsedzot muti un degunu, vienreizējās lietošanas salvetē vai  saliektā elkonī;
  • tīriet un dezinficējiet virsmas un priekšmetus, kuriem cilvēki bieži pieskaras, piemēram, rotaļlietas, durvju rokturus un tālruņus u.c.;
  • bieži vēdiniet telpas;
  • izvairieties no tādu sabiedrisko vietu apmeklēšanas, kur pulcējas liels cilvēku skaits, notiek cilvēku drūzmēšanās, īpaši, ja dodieties kopā ar maziem bērniem;
  • ja slēgtās telpās nav iespējams ievērot distancēšanos, ieteicams lietot medicīnisko sejas masku vai respiratoru;
  • ja novērojiet saslimšanas simptomus, palieciet mājās, neapmeklējiet darbu, izglītības iestādes vai citas sabiedriskas vietas. Neļaujiet slimiem bērniem doties uz izglītības iestādi vai publisku pasākumu. Tas palīdzēs pasargāt citus no saslimšanas.

SPKC speciālisti aicina nekavējoties sazināties ar savu ģimenes ārstu,  ja jums vai jūsu bērnam izteikti un strauji pasliktinās slimības gaita, ir apgrūtināta elpošana vai bērns nedzer pietiekami daudz šķidruma. Tāpat SPKC speciālisti iesaka ierobežot laiku, ko bērni pavada bērnu aprūpes, izglītības iestādēs vai citās publiskās vietās, kur iespējama inficēšanās, īpaši laikā, kad ir augsta respiratori sincitiālā vīrusa aktivitāte. Tas var palīdzēt novērst inficēšanos un vīrusa izplatīšanos tā sezonas laikā.

Kopš 2022. gada oktobra 11 Eiropas Savienības un Eiropas ekonomiskās zonas dalībvalstīs – Dānijā, Francijā, Vācijā, Ungārijā, Īrijā, Luksemburgā, Nīderlandē, Portugālē, Slovēnijā, Spānijā, Zviedrijā, Apvienotajā Karalistē – Eiropas uzraudzības sistēmai ziņots par pieaugošiem respiratori sincitiālā vīrusa infekciju vai bronhiolīta gadījumiem, ko bieži izraisa šī infekcija.

Vairākas valstis ir ziņojušas par respiratori sincitiālā vīrusa konstatēšanas gadījumu skaita pieaugumu jau sezonas sākumā, savukārt Francijā, Īrijā, Spānijā, Zviedrijā un Amerikas Savienotajās Valstīs ir ziņots par pieaugošu bērnu hospitalizāciju.

Šogad respiratori sincitiālā vīrusa sezona  sākusies agrāk nekā pirms Covid-19 pandēmijas sezonās. SPKC atzīmēja, ka tam iemesls varētu būt atvieglotie epidemioloģiskās drošības pasākumi, tāpēc šis agrīnais gadījumu skaita pieaugums nav negaidīts, lai gan ir nepieciešama turpmāka uzraudzība. Tik liels bērnu hospitalizācijas gadījumu skaits vairākās valstīs rada slogu arī veselības aprūpes nozarei, norādīja SPKC.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti