SPKC: Ierobežojumu rezultātā par 23% sarukusi saslimstība ar Covid-19

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Aizvadītās nedēļas laikā, no 1. līdz 7. novembrim, atklāto Covid-19 gadījumu skaits samazinājies par 23,4%. Nelielo samazinājuma tendenci, visticamāk, var saistīt ar valstī noteiktajiem drošības pasākumiem, kas vērsti uz sabiedrības pulcēšanās mazināšanu, informēja Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC).

Vidēji dienā tika veikts 20 041 Covid-19 tests (iepriekš – 22 217), savukārt  vidēji dienā atklāti 1812 jauni inficēšanās gadījumi (iepriekš 2375).  

No visiem veiktajiem testiem 43% bija saistīti ar izglītības iestāžu skrīningu, bet 57% pārējiem iedzīvotājiem. No pozitīvajiem Covid-19 gadījumiem 4% bija saistīti ar izglītības iestāžu skrīningu, bet 96% pārējā sabiedrības daļā.  

Covid-19 infekcijas reproduktivitātes koeficients (R) aizvadītājā nedēļā samazinājies līdz 0,8 (nedēļu iepriekš 0,97), kas parāda nelielu infekcijas slimības izplatības samazinājumu  sabiedrībā.   

Samazinājums vērojams visās vecuma grupās. Mazākais saslimstības samazinājums vērojams vecuma grupā 80 gadi un vairāk, tomēr  arī šajā vecuma grupā ir  novērojama stabilizācija.

Samazinās saslimstība visos Latvijas reģionos, tomēr Latgalē un Vidzemē tā saglabājas augstāka nekā vidēji valstī. 

Vērtējot pagājušajā nedēļā atklātos Covid-19 gadījumus un izvērtējot inficēto cilvēku vakcinācijas statusu, 8626 cilvēki nebija vakcinēti pret Covid-19 vai vakcinācijas kursu vēl nebija pabeiguši, kas kopumā ir 68% no visiem aizvadītajā nedēļā saslimušajiem. Savukārt 4059 cilvēki bija vakcinēti, kas ir 32% no visiem aizvadītajā nedēļā saslimušajiem. Salīdzinot infekcijas izplatības intensitāti uz 100 000 iedzīvotāju vakcinēto un nevakcinēto/daļēji vakcinēto cilvēku vidū,

nevakcinētiem un daļēji vakcinētiem cilvēkiem Latvijā Covid-19 infekcija konstatēta 2,2 reizes biežāk nekā pilnībā vakcinētiem.   

SPKC atgādināja, ka, pieaugot  vakcinēto skaitam  un Covid-19 infekcijas izplatībai turpinoties pārsvarā nevakcinēto cilvēku vidū, kopējā saslimstībā pieaugs vakcinēto cilvēku infekcijas gadījumu īpatsvars. Taču vakcinēto cilvēku vidū saslimšana visbiežāk norit vieglākā formā un ar retāku stacionēšanas nepieciešamību. Tāpēc vakcinēto un saslimušo cilvēku īpatsvara rādītājs SPKC mudina vērtēt kontekstā ar vakcinācijas novērsto Covid-19 gadījumu skaitu sabiedrībā kopumā.  

Eiropas Savienības un Eiropas Ekonomikas zonas vidējais rādītājs nedēļas laikā pieaudzis līdz 306,2 (nedēļu iepriekš – 235,5). Bet Covid-19 saslimstības 14 dienu kumulatīvais rādītājs uz 100 tūkstošiem iedzīvotāju Latvijā šobrīd ir 1757,3 (pirms nedēļas – 1640,6), Igaunijā rādītājs pieaudzis un aizvadītās nedēļas laikā sasniedzis 1659,7 (nedēļu iepriekš – 1353,4), Lietuvas rādītājs pieaudzis līdz 1493,3 (pirms nedēļas – 1320,3).

Laikā no 39. līdz 44. nedēļai saslimušie visbiežāk Latvijā ieradušies no Turcijas (95 gadījumi), Krievijas (44), Baltkrievijas (40), Ukrainas(28), Vācijas (28), Itālijas (25), Gruzijas (23), Lielbritānijas (23). 

KONTEKSTS:

Covid-19 saslimstībai Latvijā sasniedzot visu laiku augstāko atzīmi, medicīnas nozarē izsludināja ārkārtējo situāciju. Mediķi cēla trauksmi par tūlītēju nepieciešamību pēc stingriem ierobežojumiem valstī. Valdība izsludināja ārkārtējo situāciju, nosakot ierobežojumus ar mērķi palielināt Covid-19 vakcinācijas aptveri. Tomēr redzot, ka vīrusa izplatība aug un Latvija ir pirmajā vietā pasaulē Covid-19 izplatības ziņā, valdība no 21. oktobra līdz 15. novembrim ieviesa tā dēvēto "lokdaunu" un mājsēdi.

Kritiskā 1500 Covid-19 stacionēto pacientu atzīme pirmo reizi tika pārsniegta 31. oktobrī. Tādēļ tiek turpināts paplašināt Covid-19 gultu skaitu, ierobežojot plānveida pakalpojumus veselības aprūpē.

Krīzes scenārija gadījumā, slimnīcās nonākot 3000 Covid-19 pacientiem, pie stacionāriem paredzēts izvietot moduļa tipa ēkas un izvērst gultas arī citviet, piemēram, sanatorijās un privātajās medicīnas iestādēs, bet kopā ar Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem paredzēta hospitāļa izveide. Iepriekš Veselības ministrija prognozēja, ka 3000 pacientu slimnīcās varētu būt 10. novembrī.

Vienlaikus pagājušajā nedēļā Latvija sasniedza augstāko mirstību ar diagnosticētu Covid-19 starp Eiropas Savienības un Eiropas Ekonomikas zonas valstīm, apsteidzot Rumāniju un Bulgāriju.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti