Labrīt

Re:Check: Ārste maldina par tējas sēni; Gatis Eglītis par ienākumu nevienlīdzību

Labrīt

Grib un var strādāt: cilvēku ar funkcionāliem traucējumiem iekļaušanās darba tirgū

SPKC: Covid izplatība Latvijā arvien pieaug

SPKC: Covid-19 Latvijā izplatās strauji; pacientu skaita kāpums slimnīcās nav liels

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Pagājušajā nedēļā Latvijā atklāti gandrīz 16 tūkstoši jauni inficēšanās ar Covid-19 gadījumi, kas ir gandrīz par 50% vairāk nekā nedēļu iepriekš. Straujā un plašā izplatība saistīta ar lipīgo Covid-19 vīrusa omikrona variantu. Vienlaikus netiek novērots, ka slimība būtu tikpat smaga kā pie Covid-19 delta varianta, Latvijas Radio skaidroja Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) epidemiologs Jurijs Perevoščikovs.

Viņš Covid-19 izplatības situāciju valstī patlaban salīdzināja ar to, kāda tā bija pērn oktobrī neilgi pirms mājsēdes ieviešanas.

Perevoščikovs arī pastāstīja, ka ļoti būtiski pagājušajā nedēļā pieauga pozitīvo testa paraugu īpatsvars, proti, 16% no visiem paraugiem jeb 16 no 100 testētajiem cilvēkiem atklāta infekcija. Tik augsts pozitīvo testu īpatsvars Latvijā nav bijis novērots.

Tāpat pagājušajā nedēļā bijis augsts vīrusa reproduktivitiātes koeficients – 1,36, kas norāda uz to, cik strauji slimība izplatās. Pie šāda koeficienta 100 cilvēki inficē 136 citus cilvēkus.

Vienlaikus ir arī labas ziņas, sacīja SPKC epidemiologs, norādot, ka nav novērojams būtisks pacientu skaita pieaugums stacionāros. Aizvien slimnīcās nogādāto cilvēku skaits ir augsts, taču pagājušajā nedēļā tas pieauga par četriem procentiem, un mērens bijis arī smagi slimo pacientu skaita kāpums – par septiņiem procentiem.

Salīdzinot ar laiku pirms mājsēdes ieviešanas, toreiz stacionēto skaits pieauga par 60%, viņš sacīja.

Epidemiologs norādīja, ka ir būtiski sekot līdzi situācijai stacionāros, jo tas būs izšķirošais faktors, vai vajadzētu pastiprināt Covid-19 ierobežojošos pasākumus, lai saglabātu veselības aprūpes sistēmas dzīvotspēju.

Viņš gan uzsvēra, ka aizvien notiek arī Covid-19 delta varianta izplatība un aizvien ievērojama cilvēku daļa inficējas ar to.

Arī Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas valdes priekšsēdētājs Imants Paeglītis sarunā Latvijas Televīzijas raidījumā "Rīta Panorāma" vērtēja, ka pat pie tik augstas saslimstības vairs nenovēro tik daudzu pacientu nonākšanu slimnīcās kā iepriekš.

Vienlaikus lielu izaicinājumu varētu radīt plašā Covid-19 izplatība mediķu vidū. Patlaban slimnīcā ar Covid-19 sasirguši 50 darbinieki un to skaits kāpj.

Pirmdien sasauktajā preses konferencē par epidemioloģisko situāciju Perevoščikovs skaidroja, ka ap 8% Covid-19 inficēto nonāca stacionārā, taču ne visi bija hospitalizēti Covid-19 dēļ.

Kā jaunu izaicinājumu Perevoščikovs minēja tautsaimniecības apdraudējumu dažādās jomās vīrusa plašas izplatības darba kolektīvos dēļ.

SPKC epidemiologs arī skaidroja, ka katrs desmitais Covid-19 gadījums pagājušajā nedēļā atklāts izglītības iestāžu skrīningā, un aptuveni 4 klases no 100 ir Covid-19 skartas. Vienlaikus, vaicāts, vai nevajadzētu uzsākt vismaz daļēji attālinātas mācības, Perevoščikovs uzsvēra – situācija patlaban, salīdzinot ar to, kāda tā bija pērn oktobrī pirms mājsēdes ieviešanas, nav sliktāka. Toreiz bija skartas līdz 7-8% klašu.

Tāpat pagājušajā nedēļā strauji pieauga atkārtotas inficēšanās gadījumu skaits, proti, 7,1% gadījumu infekcija bija atklāta cilvēkiem, kuri reiz Covid-19 vīrusu jau bija pārslimojuši.

Reinfekcijas gadījumu īpatsvars pa nedēļām.
Reinfekcijas gadījumu īpatsvars pa nedēļām.

Perevoščikovs arī salīdzināja, ka pagājušajā nedēļā pret Covid-19 nepotētie stacionāros nonāca trīs reizes biežāk nekā potētie, bet Covid-19 balstvakcīnu saņēmušajiem risks nonākt slimnīcā bija 16 reizes zemāks.

Pagājušajā nedēļā nenomira neviens Covid-19 pacients, kurš saņēmis baltsvakcināciju. Savukārt primāro vakcinācijas kursu saņēmušie pagājušajā nedēļā mira četras reizes retāk nekā nepotētie.

KONTEKSTS:

2021. gada rudenī Covid-19 saslimstībai Latvijā sasniedzot augstāko atzīmi, valdība līdz 11. janvārim izsludināja ārkārtējo situāciju, nosakot ierobežojumus ar mērķi palielināt Covid-19 vakcinācijas aptveri. Vēlāk, situācijai pasliktinoties, uz vairākām nedēļām tika ieviests "lokdauns" un mājsēde.

Beidzoties "lokdaunam", no 15. novembra iedzīvotāji brīvāk iepirkties, pulcēties un saņemt pakalpojumus var "zaļajā režīmā", proti, uzrādot Covid-19 vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu, bet cilvēkiem bez sertifikāta jeb "sarkanajā režīmā" ir pieejams pakalpojumu minimums.

Tikmēr gada nogalē bažas sāka radīt Covid-19 vīrusa omikrona paveida izplatība, kas vairākās valstīs novērota straujos tempos. Tāpēc Veselības ministrija rekomendēja un valdība vienojās ārkārtējo situāciju pagarināt līdz 28. februārim.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti