Krustpunktā

Diskusija: valsts un Latvijas cilvēku palīdzības iespējas problēmbērniem

Krustpunktā

Aktualitātes: saspringtie notikumi pēc Rīgas domes vēlēšanām; Navaļnijs saindēts

Covid-19 joprojām ir uzmanības lokā. Izvaicājam Juriju Perevoščikovu

SPKC: Ar lidojumu atvieglojumiem Covid-19 riski augs, «bet tagad esam gudrāki»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Valdības lēmums atļaut starptautiskos pārvadājumus uz valstīm, kurās ir ievērojami lielāka saslimstība ar Covid-19 nekā vidēji Eiropas Savienībā (ES), noteikti nemazinās jaunā koronavīrusa izplatību, bet Latvijas epidemiologi tagad ir tam vairāk gatavi un "esam gudrāki, zinām, ka strādāt ar šādiem gadījumiem", Latvijas Radio raidījumā "Krustpunktā" informēja Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) Infekcijas slimību riska analīzes un profilakses departamenta direktors Jurijs Perevoščikovs.

Viņš atzina, ka augustā no ārzemēm ievesto gadījumu skaits ir 56, un saraksts ir liels – 26 valstis.   

Kopumā augustā reģistrēti aptuveni 185 gadījumi un lielākā daļa saslimušo ir ieceļojuši no ārvalstīm vai arī bijuši kontaktā ar šiem ieceļotājiem.

"Krustpunktā" podkāstā:

Jauna epizode katru darba dienu, garums - 52 min.

Taču Perevoščikovs skaidroja, ka Latvijā ne vienmēr lielākais saslimušo skaits ir tieši no valsts ar lielāko Covid-19 saslimšanas gadījumu skaitu, bet gan no valsts, uz kurieni Latvijas iedzīvotāji dodas visbiežāk, piemēram, no Lielbritānijas. No Apvienotās Karalistes mēneša laikā ievesti 10  gadījumi, lai gan tur saslimstība nav pārāk liela un valsts jau vairākas nedēļas ir "dzeltenajā" (no 16 līdz 25 gadījumiem 14 dienu laikā uz 100 000 iedzīvotāji), nevis "sarkanajā" sarakstā (25 un vairāk gadījumi).

 

Perevoščikovs skaidroja, ka iepriekš vienošanās starp Baltijas valstīm par robežu atvēršanu pēc pavasara karantīnas paredzēja nerīkot starptautiskus pārvadājumus uz Eiropas valstīm, kur saslimstības kumulatīvais radītājs ir virs 25.

Latvijā to ievēroja, taču "tie, kuri gribēja, brauca caur Tallinas vai Lietuvas lidostām, un tas ir viens no iemesliem" valdības lēmums atvieglot lidojumu ierobežojumus, atzina SPKC pārstāvis.

Turklāt cilvēki, kuri iestrēguši valstīs, uz kurām vairs nerīko lidojumus, vienalga meklēs ceļu atpakaļ, caur citām valstīm un vairākām lidostām, un tas no epidemioloģiskā viedokļa ir vēl bīstamāk, atzina Perevoščikovs. 

Viņš atklāja, ka lidmašīnas ir risks, jo SPKC katru dienu strādā ar kādu Covid-19 inficēto lidmašīnas pasažieri, apzinot viņa kontaktus.

Tagad lidojumi būs ierobežoti tikai uz tām valstīm, kur saslimstība divas reizes pārsniedz ES vidējo rādītāju, kas šobrīd ir 46.

Perevoščikovs norādīja, ka iepriekš, kad bija vienošanās par robežvērtībām, ES vidējais rādītājs bija 16, bet tagad situācija Eiropā ir trīs reizes sliktāka, bet Latvijā šis radītājs palicis aptuveni tāds pats.  

Atvieglojumi "nemazinās Covid-19 izplatīšanu starp valstīm, bet mēs tagad esam gudrāki, zinām, kā strādāt ar šiem atvestajiem gadījumiem",

iespējams, pašizolācijas un testēšanas nosacījumos gaidāmas izmaiņas, un šie pasākumi palīdzēs neizplatīt šo infekciju tālāk, uzsvēra SPKC pārstāvis.

KONTEKSTS:

Pēc valdības lēmuma atļaut avioceļojumus uz valstīm, kurās divkārtīgi pārsniegts vidējais 14 dienu kumulatīvās saslimstības rādītājs ES, vienlaikus nosakot, ka pēc atgriešanās no šīm valstīm būs obligāti jāievēro 14 dienu pašizolācija, jau no 3. septembra uz un no Latvijas lidlaukiem atļauti lidojumi uz visām ES un Eiropas Ekonomiskās zonas (EEZ) valstīm, izņemot Spāniju, Andoru, Maltu un Luksemburgu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti