SPKC: Aizvadītajā nedēļā Covid-19 gadījumu antirekords; biežākais inficēšanās avots – skolas

Latvijā aizvadītajā nedēļā konstatēti kopumā 780 Covid-19 gadījumi, kas ir lielākais vienā nedēļā reģistrētais Covid-19 gadījumu skaits kopš pandēmijas sākuma. To preses konferencē pirmdien, 19. oktobrī, atzina Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) epidemiologs Jurijs Perevoščikovs.

Konstatēto Covid-19 gadījumu skaits divu nedēļu laikā ir pieaudzis par 34%. Pirms divām nedēļām identificēti 584 saslimšanas gadījumi nedēļas laikā.   Visaugstākā saslimstība aizvadītajā nedēļā bija Latgalē – 123 gadījumi uz 100 000 iedzīvotāju 2 nedēļu laikā, un otrajā vietā ir Rīga, kur šis rādītājs pakāpeniski pieaug un tagad pārsniedz vidējo rādītāju valstī un ir 88,7 gadījumi uz 100 000 iedzīvotājiem 2 nedēļu laikā.  

Perevoščikovs uzsvēra, ka saslimstības samazināšanās vērojama Kuldīgā un Aizputē, tāpat situācija normalizējas Daugavpilī. Tas liecinot, ka valdības ieviestie piesardzības pasākumi strādā.  

Pašlaik 14 dienu kumulatīvais Covid-19 gadījumu skaits uz 100 000 iedzīvotāju Latvijā ir 71,5, kas ir augstākais Baltijas valstīs. Lietuvā šis rādītājs ir 70,1, bet Igaunijā - 35,9. Tomēr salīdzinoši uz citu Eiropas valstu fona, joprojām esam divreiz labākā situācijā. Vidējais rādītājs Eiropā divu nedēļu laikā ir 173 inficētie uz 100 000 iedzīvotāju.

Epidemiologiem aizvadītajā nedēļā izsekot 62% inficēšanās avotu.  

SPKC epidemiologs uzsvēra, ka izglītības iestādes ir biežākais inficēšanās avots.

Arī infekcijas uzliesmojums Vecpiebalgas novadā sācies no izglītības iestādes. SPKC konstatējis, ka saslimšanas gadījumi lielākoties bijuši saistīti ar izglītības iestādēm, kad inficētie skolotāji vai audzēkņi apdraud citu personālu un bērnu vecākus. Turpinās gadījumu izmeklēšana un informācijas apkopošana, lai noskaidrotu visu inficēšanās gadījumu cēloni.

No aizvadītajā nedēļā konstatētajiem Covid-19 gadījumiem 130 personām inficēšanās avots bijusi izglītības iestāde.

Savukārt savā ģimenes lokā saslimuši 110 cilvēki, bet darba vietās – vismaz 60 personas. 

SPKC speciālists lēsa, ka saglabāsies tendence, ka izglītības iestādes, ģimenes loks un darba vietas ir biežākie inficēšanās avoti. Problēmas rodas, kad cilvēki apmeklē darba vietas un mācību iestādes pat ar saslimšanas simptomiem, piebilda Perevoščikovs. 

KONTEKSTS:

Latvijā 10. jūnijā beidzās 12. martā izsludinātā ārkārtējā situācija jaunā koronavīrusa ierobežošanai. Vīruss joprojām cirkulē, un pret to nav nedz zāļu, nedz vakcīnas. Arvien ir spēkā atsevišķi ierobežojumi Covid-19 izplatības mazināšanai.

Situācija vasarā bija stabila, bet rudenī saslimstība strauji pieauga, un 14 dienu kumulatīvais Covid-19 saslimšanas gadījumu skaits uz 100 000 iedzīvotāju pārsniedza 25 gadījumus. Pieaug arī rindas uz Covid-19 testiem, un cilvēki bez simptomiem jau ir aicināti uz pārbaudi nepieteikties.

Reaģējot uz slimības izplatību, valdība nolēma, ka sejas aizsargmaskas sabiedriskajā transportā no 7. oktobra ir obligātas. 13. oktobrī valdība lēma, ka maskas jāvalkā arī sabiedriskās vietās, kur uzturas vairāk nekā 15 minūtes. Pašlaik Latvijā publiskos pasākumos iekštelpās var pulcēties līdz 500 cilvēkiem, brīvā dabā – līdz 1000. Privātos pasākumos iekšā var pulcēties 30, bet ārā - 300.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt