Spēkā stājies prokurorei Jurkjānei piespriestais 12 500 eiro sods par neizpaužamas informācijas izpaušanu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Augstākajai tiesai (AT) 31.maijā atsakoties ierosināt kasācijas tiesvedību, ir stājies Rīgas apgabaltiesas spriedums, ar kuru Ģenerālprokuratūras Metodikas nodaļas virsprokurorei Elitai Jurkjānei par neizpaužamas informācijas izpaušanu piespriests sods 12 500 eiro naudas sods, aģentūra LETA uzzināja tiesā.

Lēmums nav pārsūdzams.

Pagājušā gada decembrī Rīgas apgabaltiesa lēma nemainīt pirmās instances spriedumu, ar kuru Jurkjāne un viņas laulātais advokāts Juris Jurkjāns sodīti ar naudas sodiem. Jurkjānei noteikts 12 500 eiro liels naudas sods, bet Jurkjānam - 7500 eiro.

Kā liecina apsūdzība, 2020. gadā, īsi pirms sava amata pilnvaru termiņa beigām, tā brīža ģenerālprokurors Ēriks Kalnmeiers vairākus virsprokurorus informēja, ka pret Jelgavas prokuratūras prokurori Zinaīdu Egli sākts kriminālprocess. Starp virsprokuroriem, kuri dzirdēja šo informāciju, bijusi arī Jurkjāne.

Kādu laiku pēc šīs sanāksmes Jurkjāne, izmantojot publiski pieejamo informāciju, centusies pārbaudīt, vai notikusi šāda prokurora aizturēšana, taču nekonstatēja, ka šāds fakts būtu publiski zināms. Vēl pēc neilga laika Jurkjāne par šo faktu informējusi savu laulāto, kurš šo informāciju nodevis tālāk savai kolēģei advokatūrā.

Kad Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs saņēmis informāciju par iespējamo informācijas noplūdi, Jurkjāns tika uzaicināts uz biroju liecinieka statusā. Viņam izskaidrotas tiesības, tostarp neliecināt pret sevi vai savu laulāto, taču viņš no tām atteicies un sniedzis liecības. Pratināšanas laikā Jurkjāns esot sniedzis nepatiesu informāciju, proti, ka viņš neesot informēts par sākto kriminālprocesu pret prokurori un ka neesot šādu informāciju izpaudis tālāk, iepriekš skaidroja prokuratūrā.

Prokuratūra, pārbaudot lietas faktiskos apstākļus, nolēma celt apsūdzību abiem Jurkjāniem. Prokurore Evita Masule virsprokurori apsūdzēja par neizpaužamu ziņu izpaušanu, un pret viņas dzīvesbiedru advokātu Jurkjānu - par apzināti nepatiesas liecības sniegšanu Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja lietvedībā esošajā kriminālprocesā.

Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesa Jurkjāni un viņas vīru atzina par vainīgiem prokuratūras izvirzītajās apsūdzībās, piespriežot abiem naudas sodus.

Tiesa Jurkjāni atzina par vainīgu divu noziedzīga nodarījuma izdarīšanā, kas paredzēts Krimināllikuma 329.pantā, un sodīja viņu, piespriežot naudas sodu 12 500 eiro apmērā.

Savukārt viņas vīru tiesa atzina par vainīgu noziedzīga nodarījuma izdarīšanā, kas paredzēts Krimināllikuma 300.panta otrajā daļā, un lēma viņu sodīt ar naudas sodu 15 minimālo mēnešalgu jeb 7500 eiro apmērā.

Abi spriedumu pārsūdzēja, bet apgabaltiesa to nemainīja.

Pērn vasarā ģenerālprokurors Juris Stukāns pieņēma lēmumu par virsprokurores atstādināšanu no amata pienākumu pildīšanas. Atbilstoši likumam ģenerālprokurors drīkst atbrīvot viņu no amata līdz "krimināltiesisko attiecību noregulējumam kriminālprocesā".

Tāpat atbilstoši likumam ģenerālprokurors uz atstādināšanas laiku var šādu personu norīkot veikt prokurora palīga pienākumus vai atļaut prokuratūras administratīvajam direktoram norīkot darbam Administratīvā direktora dienestā amatā uz atstādināšanas laiku. Jurkjāne piekritusi norīkošanai citā amatā un patlaban ir juriste-lingviste, aģentūra LETA noskaidroja prokuratūrā.

Latvijas Zvērinātu advokātu padomes pārstāve Elīna Gudele aģentūrai LETA iepriekš vēstīja, ka advokāta Jurkjāna darbība advokatūrā tika apturēta, bet pērn oktobrī viņa darbība advokatūrā tika atjaunota.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti