Panorāma

Atkal varas maiņa Daugavpilī

Panorāma

Latvijā nav skaļu rasisma lietu, bet problēma pastāv

Augstākas prasības specializētajām skolām

Specializētajām skolām būs augstākas prasības; panāk arī neierobežotu stundu skaitu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Skolām, kas piedāvā kādu mācību priekšmetu, piemēram, svešvalodu, mūziku vai mākslu, apgūt padziļināti, turpmāk būs jāpierāda, ka skolēnu zināšanu un prasmju līmenis šajos priekšmetos tiešām ir augstāks nekā citiem. Specializētās skolas paudušas bažas, tiesa, nevis par jaunajām prasībām, bet Izglītības ministrijas izstrādātajiem grozījumiem, kas paredz ierobežot to stundu skaitu, ko priekšmetu padziļinātai apguvei drīkst veltīt. Ministrija skolu iebildumus sola ņemt vērā.

Rīgas Franču licejā franču valodu mācās jau no pirmās klases. Pamatskolas beigās to apgūst pat piecas reizes nedēļā. Licejs ir viena no Latvijā aptuveni 45 specializētajām skolām, kas izvēlējušās kādu priekšmetu mācīt padziļināti un par to saņem papildu finansējumu. Pēdējā gada laikā diskutēts gan par to, vai šādām skolām vispār vēl jābūt, gan arī par to, kā tās finansēt. Tagad noteikts – lai skolas īpašo statusu saglabātu, skolēnu sekmēm priekšmetā, ko apgūst padziļināti, jābūt īpaši augstām.

"Tie kritēriji ir pietiekami ilgi domāti un diskutēti. Tomēr, ņemot vērā, ka šīs skolas pretendē un saņem papildu valsts finansējumu, ir pamats prasīt šādus rezultātus," norādīja Valsts izglītības satura centra vadītājs Guntars Catlaks.

Grozījumi paredz, piemēram, ka valsts pārbaudes darbos priekšmetā, kurā skola specializējusies, tās audzēkņiem jāuzrāda par 10% augstāki rezultāti nekā valstī vidēji.

Ja tā ir svešvaloda, piemēram, franču, rezultātiem jābūt par 10% augstākiem nekā pārējo svešvalodu, tātad, pamatā, angļu, eksāmenos kopā. Ja padziļināti apgūstamajā priekšmetā valsts pārbaudes darbu nav, vismaz trīs ceturtdaļām audzēkņu jābūt atzīmēm 8 un augstāk. Svarīgi arī sasniegumi olimpiādēs, konkursos un skatēs.

"Mēs esam gatavi paaugstināt šos kvalitatīvos rādītājus, kā to paredz Ministru kabineta noteikumi.

Ar vienu nosacījumu – ka mums ļauj palielināt stundu skaitu svešvalodās, jo mums tas ir ļoti svarīgi," sacīja Rīgas Franču liceja direktore Vineta Rūtenberga.

Rīgas Franču liceja direktore nobažījusies par pirms divām nedēļām apspriešanai izliktajiem grozījumiem, kas paredz, ka valsts standartā noteikto mācību stundu skaitu katrā priekšmetā trīs gados specializētās skolas drīkst samazināt vai palielināt tikai par 25%. Pašlaik licejā 1. klasē ir trīs, bet 2. un 3. – četras franču valodas stundas nedēļā. Standarts pirmajai svešvalodai ir daudz zemāks, un, to palielinot vien par ceturto daļu jeb pusotru stundu, skola iegūtu vien divas stundas 1. un 2. un trīs – 3. klasē.   
 
"Svešvalodu uzsākt, īpaši franču valodu, ar šādu stundu skaitu ir ļoti sarežģīti. Kā jau mēs zinām, vislabāk bērni valodu apgūst agrīnā periodā. Ja mēs noņemam šajā posmā nost stundas, diemžēl to sasniedzamo rezultātu bērniem būs grūti apgūt," norādīja Rūtenberga.

Valsts izglītības satura centrā skaidro – šādi iecerēts samazināt lielo atšķirību starp padziļināti apgūstamajiem un pārējiem priekšmetiem veltīto laiku. Tomēr skolu iebildumi likuši pārdomāt.

"Mēs esam piekāpušies un nākuši pretī. Šobrīd tajā redakcijā, kas tiks iesniegta Ministru kabinetā, esam ņēmuši vērā šo iebildumu.

Ir iestrādāts šajā punktā, kur vairs ir tikai nosacījums, ka nedrīkst samazināt vairāk nekā par 25%, bet nav vairs šo augšējo griestu, par cik var palielināt," sacīja Catlaks.

Tuvākajās nedēļās izmaiņas vēl būs jāapstiprina valdībai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti