Panorāma

Centralizētie eksāmeni plānoti jūnijā un jūlijā

Panorāma

Žurnāliste izmēģina Covid-19 eksprestestu

Uzticamu Covid-19 antivielu testu Latvijā vēl nav

Speciālisti: Uzticamu Covid-19 antivielu ātro testu Latvijā vēl nav

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Eiropa sākusi sarunas ar Amerikas Savienotajām Valstīm par drošu Covid-19 eksprestestu piegādi. Šādu testu būtība – mājas apstākļos viegli un ātri noteikt vīrusa klātesamību organismā. Tikmēr lielu popularitāti ieguvuši vīrusa antivielu noteikšanas testi. Tie rāda, vai cilvēks vīrusu ir izslimojis un drīkst atgriezties ikdienas gaitās. Šos testus mediķi gan pagaidām neiesaka pirkt.

Mājās veicamie Covid-19 eksprestesti, kas nosaka arī antivielas pēc slimības beigām, pasaulē kļūst arvien populārāki. Testu veic, iedurot pirkstā un vienu asins lāsi sajaucot ar divām pilēm testēšanas šķidruma. Tas ir ērti un ātri, taču neprecīzi. Aptiekās Latvijā šos testus nepārdod, bet internetā gan.

LTV sazvanīja kādu vīrieti, kas testus tirgo par 500 eiro. “Ķīnieši to taisīja, ķīnieši to izmantoja paši, lai testētu visu laiku. Tur ir uz asins parauga, un uzreiz parāda. Ja tā var teikt, viņi to kā grūtniecības testu ir uztaisījuši – izdariet to, un tas uzreiz jums parādās. Tas viss ir sertificēts, pārbaudīts, izgājis Ķīnas pārbaudes,” stāsta testu tirgotājs.

Epidemiologi un infektologi šos testus sauc par maldinošiem.

Par šādu testu neprecizitāti uz savas ādas pārliecinājusies arī Ogres slimnīca. Tā bija iepirkusi šāda tipa testus, kas kādai pacientei uzrādīja inficēšanos ar Covid-19. Viņa vesta uz Rīgu, kur laboratoriski secināts, ka paciente nav Covid-19 pozitīva.

Šo gadījumu publiski nosodījusi veselības ministre. Ogrei piegādātos testus vairs neizplata.

“DC Solutions” produktu speciāliste Žanete Goršanova apliecina, ka tie bija uzņēmuma piegādāti testi: “Viņi bija iepirkuši mūsu testus. Rezultāts bija tāds, ka sieviete tika ievesta slimnīcā smagā stāvoklī, un mūsu tests bija pozitīvs, bet laboratoriski tests bija negatīvs. Ja cilvēks ir izslimojis šo Covid-19, un ir pagājis ilgāks laika periods, tad šīs vielas asinīs var uzrādīties, bet laboratoriski ne.”

Veselības inspekcijas redzeslokā nonākuši jau seši dažādi testi, kas paredzēti Covid-19 slimības un antivielu noteikšanai, bet šie antivielu testi Covid-19 nemaz nenoteic.

“Gan veselības aprūpes darbiniekus, gan cilvēkus, kas vēlas šos testus iegādāties, mēs brīdinām, ka mēs nerekomendējam šos testus diagnostikai. Tas nav vienlīdzīgs ar ārsta spriedumu,” saka Veselības inspekcijas Medicīnas ierīču uzraudzības nodaļas inspektore Agnese Elizabete Cērpa.

Par ticamiem patlaban tiek uzskatīti Amerikas Savienotajās Valstīs ražotie ekspresstesti, kuri Latvijā varētu būt pieejami tuvākā mēneša laikā, prognozē galvenais infektologs Uga Dumpis. Šie testi 45 minūšu laikā spēj sniegt ticamu atbildi uz jautājumu, vai cilvēks ir Covid-19 pozitīvs. Tātad tie ļautu ātrāk atgriezties savās ikdienas gaitās, kā arī būtu noderīgs palīgrīks slimnīcām, ļaujot sniegt plānveida medicīnisko palīdzību.

Bet uz antivielu testēšanu Dumpis lielas cerības neliek: “Tā nav taisnība, ka tagad cilvēki metīsies sevi pārbaudīt – nu, tam nav nekāda pamata. Vismaz tajā stadijā kā Latvijā, kur ļoti  nedaudzi cilvēki ir pārslimojuši. Tā ka tam varētu būt pielietojums stipri vēlāk kaut kad.”

Antivielas gan varētu testēt, piemēram, tiem cilvēkiem, kas bijuši Covid-19 pozitīvo cilvēku kontaktpersonas, jutuši simptomus, bet paši testēti nav. Tomēr, ņemot vērā Covid-19 mērogus Latvijā, tie lielu pienesumu nedos.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti