Sadaļas Sadaļas

Panorāma

Panorāma

Panorāma

OIK atcelšana joprojām bez risinājuma

Inficēšanās avots meklējams virtuvē

Speciālisti: Siguldā bērnu inficēšanās avots meklējams virtuvē

Speciālisti uzskata, ka Siguldā atklātajam bērnu saslimšanas gadījumiem inficēšanās cēloņi meklējami bērnudārzu virtuvēs.  

Meklējot smago E.Coli saslimšanas gadījumu cēloņus, izdevies atklāt arī salmonelozes uzliesmojumu. Tas būtu varējis paslīdēt garām speciālistu uzmanībai, ja kopš septembra vidus katrs smagāks vēdergraižu gadījums netiktu īpaši analizēts un laboratoriski analizēts.

Epidemiologi pēc pārbaudēm kā inficēšanās avotus izslēguši gan veikalus, gan dzeramo ūdeni, gan peldēšanos vienā ūdenstilpē.

Pašlaik izkristalizējies galvenais gan E.Coli, gan salmonelozes uzliesmojuma iemesls – pirmsskolas iestādes, kur bērni ēduši – viņus vieno pārtikas pagatavošanas vieta.

Slimību profilakses un kontroles centra Infekcijas slimību riska analīzes profilakses departamenta direktors Jurijs Perevoščikovs pastāstīja, ka “mēs tagad vairāk domājam par to, ka problēma - kaut kāda higiēnas vai varbūt termiskā apstrāde nebija pienācīgi izdarīta - ir lokāla tieši tur, kur bija pagatavota pārtika, konkrētajai bērnu iestādei un otrai, kur bija tā pārtika piegādāta”. 

“Tas pats, visticamāk, pēc mūsu pašreizējiem, teiksim, sākotnējiem secinājumiem, izskatās, ka līdzīga problēma bija ar pirmo uzliesmojumu, ar E.Coli, ka problēma bija saistīta ar konkrēto pārtikas pagatavošanas vietu,” sacīja Perevoščikovs.

Salmoneloze laboratoriski apstiprināta deviņiem bērniem, kas apmeklē bērnudārzus “Ieviņa” un “Tornīši”, bet zarnu nūjiņas izraisītā infekcija, kas laboratoriski apstiprināta sešiem cilvēkiem, saistīta ar trim Siguldas bērnudārziem. “Ieviņa”, “Saulīte” un “Pīlādzītis”. Bērnudārza “Ieviņa” audzēkņiem apstiprinātas abas saslimšanas.

“Primārais secinājums ir, ka mazgāšanas un dezinfekcijas pasākumi šajos dārziņos, kur konstatēts gan stafilokoks, gan uz virsmām zarnu nūjiņas baktērijas, nav pietiekami, tātad šie ēdināšanas bloki nav izdarījuši visu, lai novērstu ar pārtiku saistītu baktēriju nonākšanu produktos,” pastāstīja Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) vadītājs Māris Balodis.

Slimību profilakses un kontroles centrs norāda ka konkrētā bīstamā šiga toksīnu izraisošā E.Coli uzliesmojums jau ir beidzies, proti, nav jaunu saslimšanas gadījumu. To nevar teikt par salmonelozi – plānots izmeklēt arī veselos bērnus, kas var atklāt tā sauktos bezsimptomu nēsātājus.

“Ņemot vērā to sabiedrības interesi un reakciju uz šādu gadījumu,

es ceru, ka tas būs tāds mobilizējošs faktors visiem ēdinātājiem un pārtikas apritē iesaistītajiem, ka pārtikas drošumā un higiēnā pat sīkumi ir svarīgi,” piebilda Balodis.

Pārtikas un veterinārajam dienestam saskaņā ar premjera rīkojumu līdz novembra beigām jāpārbauda gan visu bērnudārzu, gan skolu ēdinātāji. Lai izslēgtu iespēju, kādam nereģistrētam ēdinātājam izvairīties no pārbaudēm, PVD pieprasīs pašvaldībām sagatavot visu izglītības iestāžu un to ēdinātāju sarakstus.  

Pārtikas un veterinārais dienests šogad apturējis virtuves darbu sociālās aprūpes centrā “Liepa”, kur ēdināšanas pakalpojumu sniedzis SIA “RGS Būve”, Valsts sociālās aprūpes centrā “Rīga,” kur klientus ēdinājis SIA “Baltic Restaurants Latvija” - tas pats ēdinātājs, kas apkalpoja bērnudārzus Siguldā, kā arī apturēts virtuves darbs Rīgas 10. vidusskolā, kur bērnus ēdinājis SIA “Žaks2”.

KONTEKSTS:

Zarnu infekcijas simptomi konstatēti bērniem un darbiniekiem piecos Siguldas bērnudārzos, kur ēdinātājs ir "Baltic Restaurants Latvia". Saskaņā ar PVD jaunākajiem pārbaužu rezultātiem, SIA "Baltic Restaurants Latvia" nav ievērojis personīgās higiēnas prasības un pieļāvis pārkāpumus tīrīšanas un dezinfekcijas pasākumu veikšanā Siguldas pirmskolas izglītības iestādēs "Ieviņa" un "Saulīte", kā arī Siguldas 1. pamatskolā.

PVD konstatējis 'Staphylococcus aureus' jeb zeltainā stafilokoka klātbūtni no bērnudārzu "Ieviņa" un "Saulīte" pavāru rokām pēc to dezinficēšanas ņemtajos nomazgājumu paraugos. Savukārt divos nomazgājumu paraugos, kas ņemti no mazgāta un dezinficēta aprīkojuma virsmām bērnudārzā "Saulīte" un Siguldas 1. pamatskolā, konstatēta zarnu nūjiņu baktērijas klātbūtne.

Pēc PVD konstatētā, ka uzņēmums ne visur ievērojis higiēnas prasības, Siguldas novada pašvaldība nolēmusi lauzt līgumu ar bērnudārzu un skolu ēdinātāju SIA „Baltic Restaurants Latvia”.

PVD un SPKC turpina meklēt zarnu nūjiņas infekcijas izplatības cēloni. Izmeklēšanu sākusi arī Valsts policija. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt