Dienas ziņas

N. Maduro paziņo par uzvaru vēlēšanās

Dienas ziņas

Lauku veikalos brīvdienas aizvadītas mierīgi

Pieaug pieprasījums pēc psihologu pakalpojumiem

Speciālisti novēro pieprasījuma pieaugumu pēc psihologu pakalpojumiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Ārkārtējās situācijas laikā ievērojami pieaudzis to iedzīvotāju skaits, kuriem attīstās garīgās veselības traucējumi. Salīdzinot ar pērno gadu, pieprasījums pēc psihologu un psihoterapeitu konsultācijām būtiski pieaudzis, norāda speciālisti.

Psiholoģe Marija Ābeltiņa savus pacientus šobrīd konsultē attālināti. Rinda pie speciālistes ir tik liela, ka pieraksts aizpildīts līdz pat nākamā gada jūnijam. Tāpēc cilvēkiem, kuri meklē palīdzību, psiholoģe iesaka vērsties pie saviem kolēģiem. 

“Šo speciālistu trūkst, ja skatāmies kopumā uz cilvēku skaitu, kas dzīvo Latvijā. Cilvēki no reģioniem ziņo, ka viņiem ir ārkārtīgi liels to speciālistu trūkums, kas varētu veikt atbalsta funkciju, palīdzību mentālās veselības sakārtošanas jautājumos,” zina stāstīt Ābeltiņa.

Vidzemes televīzijas uzrunātie speciālisti novērojuši tendenci, ka pēdējo gadu laikā par savu garīgo veselību domā arvien vairāk iedzīvotāju. Īpaši aktuāli tas ir šobrīd, kad cilvēki piedzīvo trauksmi, hronisku stresu, nomāktību.

Pacientu pieplūdumu izjūt arī ģimenes psiholoģijas centrā “Līna”, kur pie speciālistiem rindā jāgaida vismaz divas nedēļas. “Bērni ir mājās daudziem, un tā ikdiena ar ģimeni kopā – tur aktualizējas daudzi jautājumi, kuru iepriekš nebija dienas kārtībā vienkārši. Šobrīd cilvēki jūt, ka viņiem ir nepieciešams papildu atbalsts, un ir liels prieks, ka to daudzi arī meklē, tas noteikti palīdz šo laiku pārdzīvot,” stāsta centra “Līna” pārstāve Laura Stukle.

Savukārt Rīgas Psihiatrijas un narkoloģijas centrā (RPNC) runā par pieaugošu depresiju gadījumu skaitu. Pie speciālistiem vēršas arī pacienti, kuri ar garīgās veselības traucējumiem saskaras atkārtoti.

“Cilvēki zvana, tie, kas ir izveseļojušies pirms 3, 4 gadiem, kam nekādu problēmu nav, viņi saka: es atkal saskatījos televīziju, atkal jūtu, ka man ir bailes, ir trauksme. Faktiski uzjundī jau iepriekš pārslimotās slimības. To var just, es domāju, skaitļos arī to redzēs,” stāsta RPNC ambulatorā centra „Veldre” vadītājs Māris Taube.

Bažas raisa arī tendence, ka pēdējās nedēļās vairums pacientu ārstēšanos stacionārā atceļ. Iemesls – bailes inficēties ar Covid-19. Māris Taube uzsver – atlikta depresijas ārstēšana var radīt nopietnas sekas. 

“Diemžēl arī pašnāvību rādītāji šogad katru mēnesi ir lielāki nekā iepriekšējā gadā.

Es teiktu tā – tā vajadzība [apmeklēt speciālistu] ir, bet tanī pašā laikā bailēs no tās veselības aprūpes sistēmas, no tā, ka var dabūt to slimību, cilvēki faktiski ciešas. Tas atstās sekas ilgtermiņā. Es baidos, ka pēc šī Covida-19 daudziem cilvēkiem būs grūti,” norāda „Veldres” vadītājs.

Provizoriskie dati liecina – šī gada pirmajos astoņos mēnešos veiktas 210 pašnāvības, un patlaban to skaits, visticamāk, ir vēl lielāks. Tāpēc speciālisti aicina garīgās veselības traucējumus neignorēt un palīdzību meklēt jau laikus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti