Panorāma

VID: lielākie aplokšņu algu maksātāji gadā nedeklarē ap 776 miljoniem eiro

Panorāma

Ķekavā treniņa laikā nokrīt spole

Aizdomas neapstiprinās

Speciālisti: Krievija nav vainojama sakaru traucējumos «Zapad» laikā

Publiskajā telpā izskanējusi informācija, ka mācību “Zapad” laikā un pirms tām Krievija varētu būt apzināti izraisījusi traucējumus sakaros. Traucējumi patiešām ir bijuši, taču speciālisti noliedz, ka ikviena kļūme sistēmā vai sakaru slāpēšana būtu saistāma ar apzinātu kaimiņvalsts rīcību.

Dienu pirms Krievija un Baltkrievija sāka militāro mācību “Zapad” tā saukto aktīvo fāzi, visā Latvijas teritorijā dienas vidū gandrīz pusotru stundu nedarbojās ārkārtas palīdzības numurs 112. Dažas amatpersonas turēja aizdomās Krieviju. Iekšlietu ministrijas (IeM) Informācijas centrs, kas atbild par 112 sistēmas darbību, norāda –  iemesls esot krietni triviālāks.

"Iemesls tam bija iekšējo sakaru kanāla bojājums, kas izraisīja virkni kļūdu gan pamata centrālē, gan rezerves centrālē.

Un ir absolūti skaidrs, ka šī bojājuma iemesls nav saistīts ar ārēju iejaukšanos," teica IeM Informācijas centra pārstāvis Artis Jurkevičs.

IeM Informācijas centrā stāsta – 112 neizmanto bezvadu datu pārraidi, tāpēc nevar runāt, ka 112 darbību būtu slāpējis bezvadu slāpētājs. Šajā laikā zvanītāji tika aicināti izmantot numurus 110 un 113, kas savienoja ar glābējiem. Divas nedēļas pirms šī notikuma – 30. augustā – sakari Kurzemes piekrastē patiešām tika slāpēti septiņu stundu garumā. Speciāla tehnika konstatēja, ka avots ir jūrā. 

"Viņi varēja konstatēt, ka traucējumu avots ir jūrā, bet viss tālākais, kas par to ir runāts, ir tādas masīvas spekulācijas. Tas varēja būt uz kuģiem, bet tas varēja būt ne speciāli," teica SIA "Latvijas mobilais telefons" (LMT) viceprezidents mārketinga un biznesa attīstības jautājumos Ingmārs Pūķis.

LMT norāda, ka traucējumi sakaros tiek konstatēti ik pa laikam. Nereti tos rada, piemēram, traktoru zagļi, lai slāpētu to GPS signālus. Ja gribētu apzināti traucēt sakarus visā valsts teritorijā, tas, visticamāk, notiktu citādāk.

"Lai slāpētu visā Latvijas teritorijā visus raidītājus, to nevar izdarīt tā no viena punkta. Mūsu pretiniekam nepiemīt tādas mītiskas spējas, kas apiet dabas likumus," sprieda Pūķis.

Attiecībā uz kiberdrošību drošības incidentu novēršanas institūcija "Cert.lv" pastiprinātu interesi "Zapad" laikā novērojusi, taču tā nav vērtējama kā ārkārtēja. 

"Tā interese, ko var saukt par skanēšanu, vai bakstīšanos gar tīkliem, un mēģināt atrast, vai ir uz ko uzbrukt vai nav, patiešām bija. Tā nav tehniski nepārprotami saistāma ar kaut kādiem tīkliem, kas ir Krievijā. Bet tas jau ir tradicionālais veids, kā slēpjas, izmanto citu valstu tīklus. To var tikai spekulēt, ka tas ir tāpēc, ka bija mācības," sacīja "Cert.lv" vadītājas vietnieks Varis Teivāns.

Latvijas Aizsardzības ministrija notikušos incidentus vēl analizē, tāpēc pagaidām no plašākiem komentāriem atturas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti