Rīta Panorāma

Pasaules saulgriežu festivāls Mežaparkā 21 un 22 jūnijā.

Rīta Panorāma

Intervija ar Jāni Dūklavu

Līgo droši!

Speciālisti atgādina padomus drošai jāņošanai

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Lai Līgo svētkus nesabojātu ar nevajadzīgiem kreņķiem, vajag pavisam nedaudz – ievērot elementāru piesardzību. Tās ir vispārzināmas lietas, bet glābējiem un ārstiem nākas par tām runāt no gada uz gadu. LTV „Rīta Panorāma” apkopoja speciālistu svarīgākos atgādinājumus  par drošu jāņošanu.

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta pārstāve Inga Vetere atgādināja - pirms doties zaļumos, „kā vecmāmiņa noskaitām: gludeklis, krāns, elektrība – lietiņas, ko steigā neaizmirst, lai nenopludinātu kaimiņus un glābējiem nebūtu jālauž durvis, lai tiktu klāt pie jūsu krāniem”.

Kad pirmā piesardzības mantra noskaitīta un līgotāji devušies pie dabas, svarīgākais ir piefiksēt orientierus, pēc kuriem atcerēties savu atrašanās vietu gadījumā, ja nepieciešama palīdzība.

Pirms kurt ugunskuru, jāpārliecinās, lai tas ir drošā attālumā no visa, kas var aizdegties. Riepu dedzināšanas trakums ir gājis mazumā, bet joprojām ugunī mēdz nonākt pat sprādzienbīstamas lietas.

Jāņu ugunskurs nav tas, kur jāsadedzina visi sadzīves atkritumi,” atgādina Vetere.

Pērn Jāņos mediķi sniedza palīdzību 30 cilvēkiem, kuri bija guvuši smagus apdegumus. Šāda trauma ir īpaši nejauka, jo  var izrādīties daudz dziļāka, nekā sākumā šķitis, tāpēc pirmā palīdzība ir ļoti nozīmīga

Ātrās palīdzības pārstāve Inga Vītola iesaka apdeguma gadījumā nekavējoties to atdzesēt, „to dara ar tekošu ūdeni, vienmēr ir blakus dzeramais ūdens, ko var liet virsū”.

Ja apdegums ir lielāks par cietušā plaukstu, nekavējoties jālūdz mediķu palīdzība, zvanot uz 113.

Starp sentēvu Jāņošanas tradīcijām ir arī pirtī iešana. Eksperti atgādina, ka tā nav savienojama ar alkohola lietošanu.

Pirtnieks Romualds Lamsters skaidro, ka, pirtī izmantojot kontrastprocedūras,  lielā amplitūdā izmainās asinsspiediens, izmainās pulss, bet „alkohola lietošana arī ir saistīta ar diezgan lielu slodzi uz organismu”.

Sirsnīga miestiņa baudīšana, karsēšanās pirtī un lēkšana aukstā ezerā ir vēl viens nelāgs ieradums, kam var būt pat traģiskas sekas.

„Cilvēkam var spēcīgi sareibt galva. Tas trakākais, ka var sākties panikas lēkme ūdenī. Viņš vairs nesaprot, kur atrodas, nevis peld uz augšu, bet uz leju vai pretējā virzienā,” saka Lamsters.

Un, protams, viss ir labs, kas ir ar mēru. Tas attiecas arī uz svētku mielastu. Lai maltīte nespiestu pakrūti, būtiski ir nesteigt nobaudīt visu bagātīgo cienastu jau pirmajā stundā, bet ieturēt pauzes un mieloties lēnām. Ja tomēr gadījies pārēsties, ārsts iesaka atslodzes terapiju.

„Noteikti lietot kaut kādu tēju, kumelīšu tēju, minerālūdeni bez gāzes, bet ne sulas, kuras ir skābas un rada skābi vēl vairāk,” iesaka gastroenterologs Hosams Abu Meri.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti