Dienas ziņas

Iedzīvotāji atgriezušies vētras sapostītajos namos

Dienas ziņas

"Latvijas dzelzceļš" kaļ vērienīgus attīstības plānus

Jaunieši aizvien biežāk kļūst par "naudas mūļiem"

Speciāliste: Jaunieši «naudas mūļu» kriminālatbildības sekas var izjust visu mūžu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Naudas krāpniecībā aizvien biežāk iesaistās jaunieši, kļūstot par nelikumīgi iegūtas naudas kurjeriem jeb "naudas mūļiem", tādējādi palīdzot krāpniekiem legalizēt un pārvietot nelikumīgi iegūto naudu. Lai gan piedāvājums šķiet vilinošs, jo naudu iespējams nopelnīt bez piepūles, sekas var ietekmēt dzīvi un karjeras iespējas nākotnē.

Naudas krāpniecībā sevišķi aktuāls kļuvis apzīmējums "naudas mūlis". Tā ir persona, kas elektroniski vai skaidrā naudā nodod trešajai personai piederošus naudas līdzekļus, par to saņemot komisijas maksu. Nereti šādiem piedāvājumiem piekrīt jaunieši, pat neapzinoties sekas.

"Swedbank" finanšu drošības speciāliste Ilze Veļugo norādīja: "Ko jaunieši tā nepadomā, – bet kriminālatbildība arī sabojā jauniešu reputāciju, jo ir ļoti daudz jomas, kurās kriminālsodītas personas nevar strādāt. Tās ir valsts pārvaldes, tāpat banku sektors, un šāds jaunietis, kurš ir krimināli sodīts, viņš nekad dzīvē nevarēs būt policists vai strādāt armijā, nākt strādāt bankā, un man liekas – tas ir tas, ko šie jaunieši bieži vien neapzinās."

Jauniešus pievilina ar to, ka nav vajadzīga iepriekšēja pieredze un izglītība.

Tiek piedāvāts salīdzinoši labs atalgojums, ko maksā par it kā nekā nedarīšanu, tāpēc jaunieši piekrīt ātri, par sekām lieki nedomājot.

"Swedbank" finanšu drošības speciāliste Ginta Āboliņa norādīja: "''Naudas mūļus'' var noķert. Pie tā strādā gan bankas darbinieki, gan bankas drošības speciālisti, gan arī policija, jo katrā vietā, kur ir kāds ''naudas mūlis'', ir arī kāds cietušais, kurš ir cietis no šī ''naudas mūļa''. Piemēram, caur konta pārskatiem ir ļoti vienkārši redzēt, no kurienes tad naudiņa ''naudas mūļa'' kontā ir ienākusi, kur tā tiek iztērēta vai pārskaitīta tālāk. Tāpēc ''naudas mūļi'' nav neredzami, viņi ir redzami, un labs bankas speciālists ļoti vienkārši var ieraudzīt kontu, kurš tiek izmantots trešo personu interesēs, un tātad tas ir ''naudas mūļa'' konts."

Piekrītot kļūt par šādu naudas nodošanas starpnieku, tiek pārkāpts likums, un par šādu rīcību draud brīvības atņemšana, naudas sods vai piespiedu darbs.

Valsts policijas Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldes direktora vietnieks Dmitrijs Homenko norādīja: "Referējot vienu procesu izmeklēšanā, kurš mums ir, tad sadarbībā ar vienu no mūsu Latvijas komercbankām, mums ir izdevies atklāt un pārtraukt ''naudas mūļu''  shēmu, kurā bija iesaistīti vairāk nekā 100 mūsu iedzīvotāji vecumā no 16–27 gadiem. No 100 iesaistītajiem ''naudas mūļiem'' 68 jau ir saukti pie kriminālatbildības un nosūtīti kriminālvajāšanas uzsākšanai uz prokuratūru."

Lai gan iepriekš daudz runāts par sekām, kas draud par nelegālu rīcību ar naudu, jaunieši joprojām piekrīt krāpnieciskiem vieglas peļņas piedāvājumiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti