Dienas ziņas

Baložu siltumtrases rekonstrukcija var palikt bez ES finansējuma

Dienas ziņas

Atvērta grāmata "Kuršu ķoniņi cauri paaudzēm"

Lilastē – Spānijas jūras kājnieku desants

Spāņu jūras kājnieku desantam Lilastē izaicinājumu sagādā sēkļi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Lilastes pludmale tuvākās dienas atpūtniekiem būs slēgta, jo tajā notiek vērienīga jūras desanta mācību operācija ''Baltops 2019”. Tajā ar savu lielāko kuģi “Huan Karlos” piedalās Spānijas jūras kājnieki. Gaidāms, ka pēc kājnieku izsēšanās jau drīzumā no kuģa mācību uzdevumu izpildei pacelsies arī triecienlidmašīnas. 

Zem negaisa mākoņiem iepretim Lilastes pludmalei Latvijas patruļkuģu ielenkumā nostājies Spānijas karaliskās flotes lielākais kuģis “Huan Carlos”. Uz tā klāja ir jūras kājnieki, sauszemes kaujas tehnika, helikopteri un triecienlidmašīnas. Sākotnēji plānots, ka izsēšanās jāveic naktī, taču negaiss to atliek.

"Šī ir sveša jeb nepazīstama pludmale, un sēkļu sēkļi var radīt izaicinājumus, ar kuriem jātiek galā. Tā kā šis ir labs tests arī mums pašiem – pārbaudīt, kādas ir iespējas Rīgas jūras līcī veikt desantēšanās operāciju," stāsta Nacionālo bruņoto spēku Jūras spēku Krasta apsardzes priekšnieka pienākumu izpildītājs, komandleitnants Pēteris Subbota.

Ataustot gaismai, sākas izsēšanās. Pašu kuģi neredz, taču no miglas iznirst bruņutransportieri, vēlāk arī desantlaivas. Rodas arī pirmās nopietnās problēmas. Sēkļu pārvarēšana krietni palēnina desantēšanos.

"Lielākā problēma ir tā, ka šī piekraste ir pilnīgi atšķirīga no tās, kādās mēs trenējamies.

Otrkārt, Rīgas jūras līcī ir sekls.Tas nozīmē, ka nepieciešama pamatīga izpēte pirms desantēšanās, pārdomājot, kā izvairīties no uzskriešanas uz sēkļiem," uzsver Spānijas Jūras kājnieku bataljona štāba priekšnieks, majors Hugo Santoss.

Gaidāms, ka gan ar desantkuģu izmantošanu, gan amfībijas tipa kaujas mašīnām Lilastes krastā kopumā izsēdīsies 500 Spānijas jūras kājnieku. Daļa no tiem ar kājām dosies uz Ādažu poligonu, kur tiem paredzēti kaujas uzdevumi ar kaujas munīcijas izmantošanu.

No pludmales līdz Ādažu poligonam jāiet 14 kilometru. Katram kājniekam līdzi jānes aptuveni 25 kilogramu smaga soma un uzkabe.

"Jā, būs smagi. Mums līdzi ir daudz mantu. Mēs bijām pirmā vienība, kas te izsēdās, tāpēc somas ir visai smagas," saka Spānijas jūras kājinieks, kareivis Vladimirs Rjueno.

Pēc ierašanās Ādažu bāzē spāņu jūras kājnieki pievienosies tur izvietotajai NATO kaujas grupai, sākot mācību uzdevumu izpildi. No kuģa pacelsies arī "Harrier" tipa triecienlidmašīnas, kuras veiks uzlidojumus poligonā izvietotajiem mērķiem. Pēc 48 stundām kareivji atgriezīsies uz kuģa, lai dotos mājup.

KONTEKSTS:

Aizsardzības ministrijā informēja, ka starptautiskās militārās mācībās "Baltops 2019" Baltijas jūrā notiek no 9. līdz 21.jūnijam, un to mērķis ir veicināt sabiedroto bruņoto spēku sadarbību un savietojamību, stiprināt spējas strauji reaģēt, izmantojot visu spēku veidu spējas, kā arī demonstrēt sabiedroto un partnervalstu apņēmību nodrošināt stabilitāti reģionā un gatavību aizsargāt Baltijas jūras reģionu.

Mācības notiek jau 47.reizi, un tajās piedalās aptuveni 8600 karavīru, kā arī aptuveni 50 kuģu, divas zemūdenes un 36 gaisa kuģu no 18 valstīm.

"Baltops" ir ikgadējas mācības, kas jau kopš 1971.gada norisinās Baltijas jūrā. Latvija mācībās "Baltops" piedalās kopš 1996.gada. Mācības ASV vadībā Baltijas jūrā notiek kopš 1972.gada.
 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti