Šoziem noslīkuši jau 15 cilvēki

Šoziem glābējiem no ūdenstilpnēm nācies izvilkt jau 15 mirušus cilvēkus. Pagājušogad pa visu ziemu noslīka 24. Tikai četros gadījumos izdevies slīkstošos paglābt no ūdens un nogādāt krastā. Ja redzat ledū ielūzušu cilvēku, jāizsauc glābēji un tikai pēc tam var domāt par palīdzības sniegšanu cietušajam. 

Šoziem ledus ir ļoti bīstams, jo mainīgie laikapstākļi nāk par sliktu ledus stiprībai. Savukārt uzkritušais sniegs neļauj objektīvi izvērtēt, cik ledus kārta ir droša.

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) stāsta, ka paša spēkiem pēc ielūšanas tikt ārā ir gandrīz neiespējami, ja līdzi nav speciāla āķa, ar ko iespējams aizķerties ledū.

"Ir jāatceras, ka, pārvietojoties pa ledu un tuvojoties ielūzušajai vietai, vajadzētu būt četrrāpus, un galīgi pie āliņģa klāt nepielīst, bet 2-5 metru attālumā mēģināt pamest virves gabalu vai apģērbus, sasietus kopā, lai varētu šo cilvēku izvilkt ārā," stāsta Krišjānis Mincenbergs, VUGD Rīgas reģiona pārvaldes 3. daļas komandieris.

Arī izvelkot kādu krastā, notiek dzīvībai bīstama ķermeņa atdzišana. Ja iespējams, izvilktais cilvēks jānogādā siltā telpā vai automašīnā, sliktākajā gadījumā jādodas aizvējā, prom no ledus, un jāatbrīvojas no slapjajām drēbēm.

"Ja iespējams, siltu tēju varētu iedot, un tikmēr jau arī būs klāt Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) mediķi, kas sniegs tālāku palīdzību.

Noteikti, ja ir blakus mašīna, vajadzētu atcerēties arī par pirmās palīdzības aptieciņā esošo folijas segu. Folijas sega nesildīs, bet viņa neļaus atdot siltumu," stāsta NMPD pārstāve Inga Vītola.

"Nevajadzētu nekādā gadījumā dot alkoholu, [..] alkohola lietošana šajā gadījumā pastiprina atdzišanu," skaidro Vītola. 

Ja cilvēks pēc izvilkšanas no ūdens nav pie samaņas, viņu nevajag vilkt uz krastu. Cietušais ir jāsasedz vai vismaz jānovieto uz kāda dēļa. Smagākajos gadījumos jāsāk atdzīvināšanas pasākumi. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti