Šorīt debesīs bija iespējams novērot pilnu Mēness aptumsumu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Šorīt debesīs bija iespējams novērot pilno Mēness aptumsumu. Latvijas astronoms Ilgonis Vilks atzīst, ka šoreiz laikapstākļi bija labvēlīgi un valstī to varēja vērot vairākās vietās. Pēc Mēness krāsas zinātnieki nosaka, cik daudz atmosfērā ir vulkānisko putekļu. Jo to ir vairāk, Mēness aptumsuma laikā ir tumšāks, taču, jo putekļu ir mazāk, tas ir gaišāks.

Šorīt debesīs bija iespējams novērot pilno mēness aptumsumu.
00:00 / 00:57
Lejuplādēt

„Tas ir kārtējais pilnais Mēness aptumsums. Tā nav ļoti reta dabas parādība. Pēc gaišuma un krāsas šis bija klasisks Mēness aptumsums. Zemes dabīgais pavadonis nekļuva tik tumšs kā citās reizēs, jo tas neiegāja dziļi Zemes ēnā. Tā maliņa, kas bija tuvāk Zemes ēnas robežai, bija diezgan gaiša. Līdz ar to cilvēkiem, kuri nebija speciāli gatavojušies novērojumam, bija iespēja to vieglāk apskatīt. Cik es saņēmu ziņas no dažādām vietām, tad Rīgā aptumsuma sākuma daļa bija ļoti labi redzama, Jūrmalā – vēl labāk. Savukārt vairāk uz austrumiem, piemēram, Ogrē, brīžiem uznāca sniega mākoņi, kuri nāk no Rīgas jūras līča. Nākamajos gados daba mūs īpaši nelutinās, jo tuvāko gadu laikā būs iespējams novērot tikai daļēju Mēness aptumsumu. Savukārt uz pilno Mēness aptumsumu Latvijas teritorijā ir jāgaida sešus gadus,” norādīja astronoms Ilgonis Vilks.

Neraugoties uz salu un darbadienas rītu, interesenti šorīt “Lielzeltiņu” observatorijā Talsu novadā izmantoja iespēju vērot pilnu Mēness aptumsumu. Izrādījās, ka šīs dabas parādības vērošana gan ir īsta laimes spēle.

Gatavošanās Mēness aptumsumam Balgalē sākās jau iepriekšējā vakarā, priecājoties par mākoņu pazušanu, kas Mēnesim ļāva iemirdzēties. Tā “Lielzeltiņu” observatorijas īpašnieks Sergejs Kļimanskis tehniku aptumsuma novērošanai gatavoja trīs dienas. Rīts viņam sākās piecos, lai  iemūžinātu jau Mēness daļējo fāzi. Pēc tam Mēness sāka iegūt sarkanīgu nokrāsu ar zilganu maliņu. Tieši krāsa vienmēr esot lielākā intriga, turklāt katrā pasaules malā tā izskatoties mazliet citādāk

Laika prognozes šim rītam bija dažādas, bet piepildījās sliktākās – naktī debesis apmācās un interesentiem no Rīgas, Jelgavas un Talsiem aptumsumu sarkanīgā nokrāsā izdevās redzēt vien uz dažām sekundēm.

Visspilgtāk pilnais Mēness aptumsums bija vērojams ASV, bet, piemēram, Austrālijas un Ķīnas iedzīvotājiem tas gāja secen. Nākamajos trijos gados Latvijā būs novērojami tikai pusēnas Mēness aptumsumi. Nākamais pilnais aptumsums būs jāgaida līdz pat 2029. gadam.

Pilnā aptumsumā Mēness nekad nekļūst pilnīgi tumšs, bet izgaismojas tumši sarkanā vai brūnganā nokrāsā, tādēļ to mēdz dēvēt arī par “asiņaino Mēnesi”.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti