Sadaļas Sadaļas

Šogad veikalos un dārzkopības centros konstatē 122 bakteriālās iedegas skartos augus

Kopš šī gada 1.janvāra Valsts augu aizsardzības dienests (VAAD), pārbaudot stādu tirdzniecības vietās lielveikalos un dārzkopības centros, konstatēja 122 bakteriālās iedegas (Erwinia amylovora) saimniekaugus ābeles, pīlādžus, cidonijas bez augu pasēm vai neatbilstošām augu pasēm. 

Par augu karantīnas normatīvajos aktos noteikto prasību pārkāpumu ierosinātas sešas administratīvo pārkāpumu lietas.

Septembra sākumā Latvijas interneta veikalā konstatēti vairāki augu stādu tirdzniecības pārkāpumi, tajā skaitā veikals tirgoja ābeles, bumbieres un cidonijas, kuras audzētas Polijas stādaudzētavā, kura neatbilst prasībām par bakteriālās iedegas saimniekaugu ievešanu Latvijā.

Nedrošo stādu tirdzniecība pārtraukta, uzsākta administratīvo pārkāpumu lieta.

Gunita Šķupele: VAAD iesaka pircējiem būt uzmanīgiem

Par to, ka augs ir pārbaudīts un brīvs no augu karantīnas organismiem, un tie saimniecības apkārtnē nav sastopami, liecina augu pase. Augu pase nepieciešama katram stādam, ja tie tiek tirgoti mazumtirdzniecībā: ābeles, bumbieres, pīladži, cidonijas, krūmcidonijas, vilkābeles, klintenes, korintes, ugunsērkšķi, mespils, stranvēzijas (bakteriālas iedegas saimniekaugi un augu pasē jābūt norādei ZP-b2 vai ZP-LV) un plūmes, ķiršus, aprikozes, mandeles, persikus u.c. plūmju ģints sugas (Šarkas, jeb plūmju virālo baku saimniekaugi).

Ja stādi tiek tirgoti saišķos, tad tam tiek pievienota augu pase, kurā norādīts stādu daudzums.

Ja augi, kuriem vajadzīgas augu pases, audzēti citā ES valstī, tiem pievienotā augu pase būs šīs valsts valodā. Augu pase ir dokuments, ar kuru augu var brīvi pārvietot visā ES teritorijā, tā var būt dažādas formas un dažādās valodās, parasti tā pievienota auga stumbram. Augu pasi var atpazīt pēc ieraksta „EK augu pase”.

Latvijai piešķirts bakteriālās iedegas aizsargājamās zonas statuss. Tas nozīmē, ka Latvijā bakteriālo iedegu saimniekaugus atļauts ievest tikai no aizsargājamām zonām Igaunija (EE), Lietuva (LT), Somija (FI), Spānija (ESP), Francija (Korsika) (FR), Itālijas atsevišķas teritorijas (IT), Īrija (IRL), Latvija (LV), Portugāle (PT), Slovēnija (SI), Slovākija (SK), Ziemeļīrija, Menas sala un Normandijas salas (UK), vai no šajā sarakstā neminētajām valstīm, no oficiāli atzītajām stādaudzētavām, kuras izpilda īpašas prasības, lai pierādītu, ka bakteriālā iedega nav sastopama. Pircējiem būtu jāpievērš uzmanība vai auga pasē ir atzīme ”ZP- b2 vai ZP -LV” (zona protecta organismam Erwinia amylovora).

Augiem, kuriem nav obligāta augu pase, piemēram, populārākajiem ogulājiem (avenēm, zemenēm, jāņogām, upenēm, ērkšķogām, dzērvenēm, mellenēm, smiltsērkšķiem) tirdzniecības vietās augu pase vai cits VAAD izsniegtais dokuments – etiķete – var būt un var nebūt. Rododendriem, irbenēm un kamēlijām tirdzniecības vietā jābūt vienai augu pasei uz visu partiju.

VAAD pircējiem iesaka tirdzniecības vietās un gadatirgos pārliecināties par stādu izcelsmi, lūdzot pārdevēju uzrādīt dokumentus ar norādēm par stādu audzēšanas vietu.

Iegādājoties stādus internetā, pārliecinieties, no kuras stādaudzētavas tiek sūtīti stādi, pieprasiet pavaddokumentos norādīt tās atrašanos vietu, bet ja tie ir bakteriālās iedegas vai Šarkas saimniekaugi, pārliecinieties par atbilstošās augu pases esamību. Tādā veidā iespējams samazināt risku iegādāties jau inficētus augus.

VAAD informācija par bakteriālo iedegu: 

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt