Panorāma

RSU diskutē par prorektora saistību ar čeku

Panorāma

Lems par Ē. Kalnmeiera atbilstību amatam

Jauna pieeja skolotāju trūkuma risināšanai

Plāno izmēģināt jaunu studiju pieeju skolotāju piesaistei

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Iespējams, jau nākamgad sāks īstenot jaunu pieeju skolotāju piesaistei skolām. Cilvēkam, kas ieguvis augstāko izglītību kādā nozarē un sapratis, ka gribētu kļūt par skolotāju, būs nepieciešams tikai gads, lai iegūtu pedagoģisko kvalifikāciju. Līdztekus studijām šis speciālists jau uzreiz sāks strādāt skolā.

Pašlaik ir divi veidi, kā kļūt par skolotāju: četru gadu bakalaura programma jauniešiem, kas ieguvuši vidējo izglītību, un divu gadu profesionālās izglītības programma cilvēkiem ar vismaz bakalaura grādu citā jomā. Pedagoģiju var studēt vairāk nekā 30 dažādās programmās, un sistēma ir ļoti sadrumstalota.

Savukārt jaunā pieeja paredz saglabāt četrgadīgo izglītības programmu, bet divgadīgo aizstāt ar kardināli jaunu viena gada ilgu kvalifikācijas programmu. To turpinās īstenot Latvijas Universitāte, Liepājas Universitāte un Daugavpils augstskola, bet programma visur būs viena.

“Viengadīgā programma piedāvās jaunu lietu, kas augstākajā izglītība līdz šim nav bijusi – mācīties strādājot.

Viengadīgā programma tiek veidota kā darba vidē balstītas mācības,” stāsta Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) Augstākās izglītības departamenta direktores vietniece Dace Jansone.

Tas nozīmē, ka topošais skolotājs jau uzreiz paralēli mācībām sāks strādāt skolā. Četras dienas nedēļā mācīs skolēnus, bet divas dienas nedēļā mācīsies pats, iegūstot pedagoģisko kvalifikāciju.

“Tas, ko vēlamies panākt, lai vairāk cilvēki ienāk sistēmā iekšā. Ar jauniem mēs domājam, nevis vecumā jauni, bet tiešām jauni cilvēki, kuri nav bijuši līdz šim sistēmā, dot viņiem šo iespēju. Tāpēc kvalifikācija ir viena gada laikā. Un otrs – celt kvalitāti cilvēkiem, kas ienāk sistēmā, un dot lielo atbalstu, lai palielinātu to skaitu, kas paliek sistēmā pēc tam. Šobrīd ļoti daudz aiziet studēt pedagoģiju, bet jautājums, cik no viņiem pēc tam reāli strādā skolā,” norāda nodibinājuma “Iespējamā misija” valdes priekšsēdētāja Edīte Millere.

Lielais pluss jaunajai pieejai būs atbalsta sistēmas veidošana topošajiem skolotājiem. Studiju gada laikā un arī gadu pēc tam jaunajiem skolotājiem būs pieejami speciālisti, kas dod padomus, analizē kļūdas un palīdz tikt galā ar problēmsituācijām klasē.

To kā būtisku plusu min arī Jānis Šķesteris, kurš ir “Iespējamās misijas” absolvents un pašlaik filozofijas skolotājs un direktora vietnieks Kauguru vidusskolā. “Skolās ir mentori, ir kuratori. Un tie ir cilvēki, kas nāk uz skolotāja stundām, sniedz komentārus, veido profesionālu diskusiju par to, kā tev gāja stundās, kopīgi palīdz reflektēt par lietām, kas ir tie aklie punkti, ko skolotājs neredz, un kas ir tās lietas, ko viņš savā darbā var uzlabot,” stāsta jaunais skolotājs.

Pašlaik Izglītības un zinātnes ministrija veic detalizētus aprēķinus, cik valstij izmaksātu jaunā pieeja skolotāju piesaistei, un pat aptuvenus skaitļus nenosauc. “Saprotot, ka tās ir darba vidē balstītas mācības. Cilvēkiem, kas studēs programmā, nebūs iespējas apvienot to ar citiem darbiem, jo viņi jau strādā un mācās vienlaicīgi. Līdz ar to tam ir jābūt pilnam finansējumam, nosedzot pilnas programmas īstenošanas izmaksas, tai skaitā dodot mērķstipendijas šiem studējošajiem,” saka Jansone no IZM.

Pirmajā pilotprogrammas gadā plānots uzņemt 100 studējošos. Konkurencei uz šīm vietām jābūt lielai, lai par skolotājiem tiešām kļūtu labākie no labākajiem. Pašlaik tiek gatavots informatīvais ziņojums Ministru kabinetam, lai jau rudenī varētu uzsākt programmas īstenošanu un studentu atlasi. Plānots, ka jaunajā programmā studējoši skolotāji  klases priekšā varētu stāties 2020./21. mācību gada septembrī.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti