Šogad izveidotais "MANGAĻI dabas fonds", sadarbojoties ar vides ekspertu Andri Urtānu, sešās Latvijas upēs īstenojis projektu "Liec upē akmeni!", informē fonda pārstāvji. Projekta ietvaros upēs tika stratēģiski izvietoti vairāk nekā 600 laukakmeņu, kuru radītās straujteces veicina papildus skābekļa piesaisti, vienlaikus palielinot upju pašattīrīšanās spējas un bioloģiskās daudzveidības saglabāšanos.
Ģeniālā akmeņu likšanas ideja ir tik vienkārša, ka to var realizēt ikviens savā piemājas upītē un strautā vai rīkot pašvaldības līmenī, tikai jāapgūst metode un jāsarīko talka. To apgūšanai “MANGAĻI dabas fonds" kopā ar hidrologu Andri Urtānu rīkoja vairāku pasākumu sēriju dažādos reģionos, apmācot arvien jaunus vēstnešus, kas tālāk metodi izmanto pašu spēkiem un nodod citiem. Jāmin, ka šis projekts ieguva ļoti lielu interesi no pašvaldībām un reģionālajām vides iestādēm, kas pēc apmācībām pašas organizēja talkas un upju kopšanu.
"MANGAĻI dabas fonds" projektu "Liec upē akmeni!" īstenojis visos Latvijas novados. Vidzemē "Liec upē akmeni!" īstenots - Ķivuļurgā, Rauzas un Dūres upēs, Kurzemē – Ventas rumbā, Zemgalē – Vircavas upē, Latgalē – Baldas upē. "Līdz ar šī gada "MANGAĻI dabas fonds" aktivitāšu noslēgumu, mums ir patiess gandarījums, ka izdevies īstenot projektu "Liec upē akmeni!" dažādos novados. Ikvienam mūsu valsts iedzīvotājam ir būtiski apzināties, cik liela nozīme ir ūdens resursu dabiskās floras, faunas un tīrības saglabāšanā. Tāpēc ļoti ceram, ka šo iniciatīvu mūsu valsts upju tīrības un dzidruma saglabāšanai pašvaldības kopā ar iedzīvotājiem un vides ekspertiem īstenos arī turpmāk visā Latvijas teritorijā," saka fonda idejas autore un dibinātāja Inese Rone. "MANGAĻI dabas fonds" arī nākotnē plāno īstenot aktivitātes Latvijas upju tīrības un dzidruma saglabāšanai.
Andris Urtāns, Latvijas Dabas aizsardzības pārvaldes (LDAP) Dabas datu un plānojumu departamenta vecākais eksperts: "Projekts "Liec upē akmeni!" paredz stratēģisku akmeņu izvietošanu upēs, radot straujteces un palielinot upju pašattīrīšanās spējas. Tas ir arī mehānisms, kā cilvēks, uzlabojot upju dabiskās funkcijas, spēj palīdzēt upēm pašattīrīties, saglabāt to dzidrumu un nodrošināt lielāku bioloģisko daudzveidību tajās. Ūdensteces posms, kurā pēc "Liec upē akmeni!" principiem izveidota straujtece 10 m2 platībā ir līdzvērtīga attīrīšanas iekārtai, nodrošinot viena cilvēka radītā piesārņojuma pilnīgu pārstrādi."
Vienkāršā, bet ģeniālā metode ir guvusi lielu interesi ārvalstīs un to augsti novērtē dažādi starptautiski vides eksperti.