Šogad sāks attīrīt piesārņotāko militāro objektu Latvijā – aviācijas bāzi Lielvārdē

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Nacionālo bruņoto spēku darba kārtībā arī šogad būs vairāku vēsturiski piesārņotu militāro objektu attīrīšana. Galvenie darbi risināsies Lielvārdes militārajā lidlaukā, kur atrodas visvairāk piesārņotais militārais objekts Latvijā. Iespējas to īstenot paplašina Luksemburgas Aizsardzības ministrijas piešķirtais finansējums NATO programmu ietvaros. 

Šogad sāks attīrīt piesārņotāko militāro objektu Latvijā
00:00 / 02:49
Lejuplādēt

Aizvadītajā gadā pabeigta piesārņotas grunts sanācija Jūras spēku bāzē Daugavgrīvā. Tur likvidēts piesārņojuma avots – pazemes rezervuārs ar veciem naftas produktiem. Pārstrādei nodotas vairāk nekā 109 tonnas piesārņotās grunts. Pašlaik darbi turpinās Ulbrokā, Ropažu novadā, kur pēc bijušās degvielas glabātavas nojaukšanas un piesārņotākās grunts ekskavācijas uzstādīta sanācijas sistēma, lai turpinātu iesāktos darbus. Militārajā objektā 2021. gadā izraka un pārstrādei nodeva 781 tonnu ar naftu piesārņotas grunts. Sanāciju paredzēts pabeigt 2023. gada pavasarī.

Šo darbu īstenošanai piesaistīti gan valsts budžeta līdzekļi, gan Luksemburgas Aizsardzības ministrijas finansējums – teju 7 miljoni eiro. Daļu šo līdzekļu izmantos arī Lielvārdes lidlauka teritorijas attīrīšanai, stāsta aizsardzības ministrs Artis Pabriks (Attīstībai/Par!): "Viņi dod vairāk vai mazāk konkrētas vietas sakopšanai. Es domāju, ka tas arī nebūs viņu pēdējais atbalsts, es tā ceru. Luksemburga tādējādi piedalās arī kopējā aizsardzības devumā, jo Luksemburgas budžetā aizsardzības jomai nav atvēlēti 2% [no iekšzemes kopprodukta]. Kad viņi skatās uz tādām valstīm kā mēs, tad viņi var palīdzēt ar savu pieredzi un līdzekļiem. Mums ir laba sadarbība šajā sakarā un es gaidu kādubrīd ciemos Luksemburgas aizsardzības ministru, lai viņam parādītu, kā mēs te darbojamies."

Ministrs uzsver, ka vietās, kur darbojas bruņotie spēki, vides kvalitātei un piesārņojuma novēršanai ir veltīta liela vērība. Attīstoties Latvijas armijai un infrastruktūrai, piesārņojums mazinās, gan novēršot vēsturiskā piesārņojuma vietas, gan jaunajos infrastruktūras objektos plānojot videi draudzīgas notekūdeņu sistēmas un citus risinājumus. Bieži vien vides piesārņojums atklājas, plānojot būvēt vai renovēt kādu objektu.

Piesārņoto un potenciāli piesārņoto vietu reģistrā fiksēti kopumā 3597 piesārņoti un iespējami piesārņoti objekti. 111 no tiem ir militārie objekti, ieskaitot gan padomju laika militāros objektus, arī būves, kas vairs nav Aizsardzības ministrijas pārvaldībā, kā arī pašlaik izmantotu militāro infrastruktūru, stāsta Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra Informācijas analīzes daļas eksperts Intars Cakars: "Piesārņoto un potenciāli piesārņoto vietu reģistrs Latvijā tapis 2003. un 2004. gadā. Tajā iekļāva arī bijušās PSRS militārās bāzes. Pēdējos 18 gados datubāze tiek atjaunota, balstoties uz Valsts vides dienesta informāciju, bet par militārajiem objektiem, kas ir Aizsardzības ministrijas valdījumā, informāciju atjauno pēc Valsts aizsardzības un militāro objektu iepirkumu centra apsekojumiem un oficiāli sniegtās informācijas."

Šajā gadā vērienīgākais vides sakopšanas uzdevums militārajos objektos būs bijušā naftas produktu pārkraušanas termināla vietā Aviācijas bāzē Lielvārdē. Tas ir piesārņotākais militārais objekts Latvijā, kur pērnruden notika detalizēta pirmssanācijas izpēte un šogad sāksies teritorijas attīrīšana. Tāpat arī Zemessardzes 54. bataljona bāzē Ogrē šogad sāks divus gadus ilgus grunts attīrīšanas darbus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti