Dienas ziņas

Kondicionieru uzstādīšanai jāsaņem atļauja

Dienas ziņas

Jūlijs- svētku mēnesis. Kas būs tālāk?

Strauji ienākas ķirši un avenes

Šogad pasteigušies arī ķirši un avenes; saimniecības aicina cilvēkus braukt lasīt ogas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Kaitēkļi, darba roku trūkums un tagad arī ļoti strauja ražas ienākšanās – tās ir problēmas, ar kurām cīnās ne tikai zemeņu audzētāji. Šobrīd ir aveņu un ķiršu ražas laiks, un šogad agrās un vidējās šķirnes ir gatavas vienā laikā. Meklējot iespējas, kā ātrāk ogas nogādāt līdz patērētājam, arī šīs saimniecības atvērušas savu laukus ogu pašlasīšanai.

Kuldīgas novada Laidu pagastā esošajā zemnieku saimniecībā "Lejasdārzi" audzē zemenes, ķiršus, ābolus, bumbierus. Aiz muguras raizes, kad karstā laika dēļ visas zemenes neizdevās novākt un pārdot, tās palika vagās.

Tagad ir saldo ķiršu ražas laiks. Siltums un sausums tiem ir pa prātam, tāpēc ogu daudz. Bet pašas ogas pa prātam ir gan lapsenēm, gan putnu bariem, kurus atbaida ar speciālām ierīcēm. Līdzīgi kā ar zemenēm, karstuma dēļ ātri ienākušies arī ķirši.

Zemnieku saimniecības "Lejasdārzi" saimnieks Mārcis Freimanis sacīja: "Tas, kas ir ļoti koncentrēti, tur vienmēr ir problēmas. Mums ir gan agrās šķirnes, vidējās, vēlās, lai būtu šis pusotrs mēnesis, bet ne šogad; mēs sākām [vākt] 25. jūnijā, tagad jau lēnām tādā riktīgā finišā iet."

Ogu pašlasīšanai savu saimniecību "Lejasdārzi" atvēra jau pērn. Tad vairāk nodoms bija iepazīstināt cilvēkus ar daudz un dažādām ķiršu šķirnēm, kādas Latvijā var izaudzēt, jo ķirši ir saimnieka sirdslieta.

Viņš izveidojis ne tikai kolekciju, bet arī strādā pie jaunu šķirņu radīšanas. Šogad svarīgāk, ka strauji nogatavojušās ogas palīdz nolasīt.

Līdzīgi ir arī Kurmāles pagastā esošajā zemnieku saimniecībā "Smilškalni". Te audzē avenes, upenes, kazenes, aronijas, smiltsērkšķus. Lielāko platību aizņem avenes ar dažādu nogatavošanās laiku.

Saimnieks Alvils Elksnis pastāstīja: "Saplūst kopā agrās šķirnes ar vidējām, visas vienā laikā.  Avene ir oga, kas jārealizē 24 stundas pēc novākšanas, kamēr nav sabojājusies; 24 stundu laikā pārdot – tur ir, ko darīt."

Pie darba ķeras ogu pašlasītāji

Ogu pašlasītāja Agnese Sīle uz "Smilškalnu" aveņu laukiem atbraukusi no Alsungas. "Divus spainīšus un vēl drusku. Es jau biju zemenēs, noteikti, ka mellenes lasīšu, dzērvenes, brūklenes. Esam izbraukuši, pastaigājušies, jaunu iepazinuši," viņa sacīja.

Dārzkopības institūta vadošā pētniece Valda Laugale uzsvēra, ka ogu audzētājiem šis ir ļoti sarežģīts gads gan sausuma, gan karstuma, gan kaitēkļu dēļ, kas savairojušies īpaši lielā daudzumā. Ātrāka ogu ienākšanās nav tikai šī gada problēma, nākotnē ar to nākšoties rēķināties arvien vairāk.

"Ogu ienākšanās laiks paātrinās arvien, bija gan pēdējā gadā, iepriekšējā bija tā, ka vēlāk sākās sezona, bet, salīdzinot ilggadējos datus, sezona arvien paātrinās," skaidroja Laugale.

Savukārt savu lauku atvēršana pašlasīšanai Latvijā kļūstot arvien populārāka.

Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) Kuldīgas biroja vadītāja Daiga Mellere uzsvēra: "Mums pamazām šo saimniecību rodas arvien vairāk, arī saimnieki sāk uzticēties, jo ciemiņiem arī jāmācās, jāmācās nenolauzt kokiem, krūmiem zarus, izturēties saudzīgi, neskraidīt pa zemeņu dobēm, izlasīt ne tikai skaistākās ogas, bet visas pēc kārtas. To mēs kopā mācāmies."

LLKC vietnē novadagarsa.lv apvienojis informāciju par saimniecībām, kas ražas laikā piedāvā pašlasīšanu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti