Šogad lauksaimniecības tehnikas zādzību mazāk, bet mudina nezaudēt modrību

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Gada pirmajā pusē, salīdzinot ar tādu pašu periodu pērn, ir samazinājies traktoru un lauksaimniecības tehnikas zādzību skaits. Pagājušajā gadā nozaga 14 tehnikas vienības, bet šogad par piecām mazāk. Tas gan nenozīmējot, ka problēma ir mazinājusies. Tāpēc zemniekiem joprojām jābūt modriem un jāievēro virkne drošības pasākumu, lai nekristu par upuriem zagļiem.

Lauksaimniecības tehnikas zādzību skaits samazinās
00:00 / 03:46
Lejuplādēt

Sākoties ražas novākšanas laikam, pieaug lauksaimniecības tehnikas zādzību risks. Tāpēc Zemkopības ministrija izplatījusi brīdinājumu, aicinot zemniekus un sabiedrību būt modriem, uzmanīt savus traktorus un piekabināmo lauksaimniecības tehniku.

Zemnieku Saeimas vadītājs Juris Lazdiņš uzsver, ka zādzības gadījumā runa nav tikai par materiālo zaudējumu, jo tehnika parastie tiek apdrošināta. Būtisks ir arī laiks, kas iet zudumā, nespējot bez tehnikas izdarīt vajadzīgos lauku darbus.

Uz to norāda Zemkopības ministrijas Lauksaimniecības departamenta speciālists Gints Lanka:

“Lielākais zaudējums ir tas, ka tev nav šīs tehnikas vienības, ar ko apstrādāt zemi vai sēt, vai art, vai kultivēt.”

Pēdējā lauksaimniecības tehnikas zādzība notikusi 5.augustā Virešu pagastā. Līdz ar to šogad garnadži nozaguši jau deviņus traktorus. Tas ir mazāk nekā pērn analoģiskā laika periodā. Tad nozagti 14 traktori.

Pēdējo gadu pieredze rāda, ka biežāk tehnikas zādzības notiek Lietuvas pierobežā. Bet zagļi mēdz uzdarboties arī citur Latvijā.

Lanka norāda, ka nelegālās rūpalas apkarošanā var iesaistīties arī sabiedrība. Piemēram, redzot, ka kaimiņa sētā staigā sveši cilvēki vai garām braukā iepriekš neredzēti auto.

Ministrijas pārstāvis arī uzsver, ka

lauksaimniecības tehnikas zādzības nemēdz būt spontānas. Tās parasti tiek rūpīgi plānotas.

“Iebrauc lietuviešu mašīna. It kā gaiss riepai nolaists. Ja mašīna jau ir iekšā, viņš ir atbraucis un apskatījies. Tad gaidāms, ka tuvākajā laikā gaidāmi “ciemiņi”,” stāsta Lanka.

Ministrijā, tiekoties ar nevalstiskajām organizācijām un policiju, ir izstrādājuši vairākus risinājumus, lai pasargātu traktorus no zagļiem. Piemēram, rūpnīcā katru traktoru aprīko ar globālās pozicionēšanas sistēmu jeb GPS. Taču zagļi zina, kur traktorā šī ierīce ir uzstādīta un kā to noņemt.

Tāpēc viens no ieteikumiem ir uzstādīt papildu rūpnīcā ieliktajai ierīcei savu GPS ierīci. GPS jāuzstāda arī citai tehnikai, piemēram, piekabēm, iesaka ministrijā.

Tomēr GPS signālu ir iespējams apslāpēt. Tāpēc vēl viens no drošības risinājumiem ir tehniku aprīkot ar radio signālu. To esot grūtāk slāpēt.

biedrības “Zemnieku saeima” vadītājs Juris Lazdiņš saka, ka viens no palīgiem cīņā ar zagļiem ir starptautiskā sadarbība: “Jauninājums ir traktortehnikas identifikācijas pieslēgšana Eiropas kopējai sistēmai. Tas, protams, mazāk iekārojama kļūst šī tehnika, ja tā automātiski parādās starptautiskajos meklēšanas tīklos.”

Tiesa, nozagto tehniku atrod reti. Tāpēc ministrijā aicina ievērot arī vienkāršus drošības pasākumus. Piemēram, pēc lauku darbiem traktoru neatstāt tīrumā bez pieskatīšanas. Glabāt to apsargājamā teritorijā. Neskopoties un nojumes aprīkot ar novērošanas kamerām, žogiem.

Redzot svešu auto, kurš apbraukā saimniecības, vērts piefiksēt tā reģistrācijas numuru. Un par katru aizdomīgu gadījumu ziņot policijai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti