Rīta Panorāma

Mentālās veselības un mūzikas festivāls "Ogle"

Rīta Panorāma

Rīta Panorāma

Intervija ar NBS komandieri ģenerālleitnantu Leonīdu Kalniņu

Šogad krasi samazinājušies rekrutēšanas tempi NBS

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Šogad krasi samazinājušies rekutēšanas tempi Nacionālajos bruņotajos spēkos (NBS). To Latvijas Televīzijas raidījumā "Rīta panorāma" sacīja NBS komandieris Leonīds Kalniņš.

“Šogad rekrutēšanas tempi ir krasi samazinājušies. Šogad esam rekrutējuši 98 karavīrus. Salīdzinot ar iepriekšējiem gadiem, tādā periodā tie bijuši apmēram 300. (..) Ir demogrāfiskā bedre, iespējams, vecāki mazāk motivē jauniešus iesaistīties. Arī atlīdzība ir faktors,” norādīja Kalniņš.

Viņš skaidroja, ka Latvijā jau vairākus gadus ir ieviesta visaptveroša valsts aizsardzība ar mērķi sabiedrību pēc iespējas vairāk iepazīstināt ar militāro dzīvi un sagatavot pašaizsardzībai. Šajā ziņā Aizsardzības ministrijas piedāvājums par pakāpenisku obligātā valsts aizsardzības dienesta ieviešanu ir “diezgan labs”.

Kalniņa ieskatā šāds dienests ne tikai palīdzētu sabiedrību sagatavot pašaizsardzībā, militārajā jomā un līderībā, bet arī tas varētu veicināt NBS pilna laika karavīru rekrutēšanu.

Pilna laika karavīru iztrūkumus patlaban Bruņotajos spēkos ir diezgan liels, piebilda Kalniņš. 

Šobrīd NBS mēģina izprast iemeslus rekrutēšanas zemajiem rādītājiem. Taču Kalniņš pieļāva, ka tie varētu būt saistīti gan ar “demogrāfiskās bedres dziļumu”, gan ar to, ka, iespējams, vecāki mazāk motivē jauniešos iestāties NBS, gan ar piedāvāto atalgojumu. 

“Mēs [NBS] nevaram konkurēt ar civilās sfēras atlīdzības lielumu. Šobrīd pirmā gada karavīrs uz rokas saņem 1000–1050 eiro, kas veidojas no atalgojuma, pārtikas un dzīvošanas kompensācijas," pastāstīja Kalniņš.

Tikmēr Latvijas Radio ziņoja, ka, piemēram, Kuldīgas novadā iedzīvotāju lielā interese par zemessardzi mudinājusi rīkot papildu apmācības.

KONTEKSTS:

Aizsardzības ministrija no 2023. gada rosina Latvijā pakāpeniski ieviest obligātu Valsts aizsardzības dienestu. Ministrija iecerējusi, ka aizsardzības dienestu pakāpeniski ieviesīs piecu gadu laikā. No 2023. gada 1. janvāra norisināsies pirmais ieviešanas posms, kuram varēs pieteikties brīvprātīgi. Plānots, ka pēc piecu gadu pārejas perioda dienests būs obligāts vīriešiem vecumā no 18 līdz 27 gadiem, bet sievietēm šajā vecuma grupā tas būs brīvprātīgs. Ministrijas piedāvājums paredz, ka būs iespēja brīvprātīgi izvēlēties vienu no četriem dienesta veidiem: valsts aizsardzības dienests, zemessardze (līgums uz 5 gadiem, 20 dienas gadā), vada komandiera kurss augstskolā, alternatīvais dienests.

Tāpat Aizsardzības ministrija plāno vēl vienu starptautisku militāro bāzi – Zalves militāro poligonu – izveidot Aizkraukles un Jēkabpils novados.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti