Šogad ceturtā adventes svētdiena un Ziemassvētku vakars – vienā dienā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Baznīcas kalendārs, pēc kura rēķina adventes svētdienas, šogad samulsinājis ne vienu vien. Pierasts, ka adventes laiku lielākoties sāk atzīmēt jau novembra beigās, taču šogad pirmā adventes svētdiena gaidāma nevis 26.novembrī, bet tikai pēc nedēļas – 3.decembrī. Savukārt 24.decembrī piedzīvosim retu situāciju, kad vienā dienā kristīgā Baznīca atzīmēs gan ceturto adventes svētdienu, gan Ziemassvētku svētvakaru.

Advents vai advente, no latīņu vārda „adventus” – atnākšana, ir laiks, kad kristīgā Baznīca gatavojas Ziemassvētkiem – Jēzus Kristus atnākšanai cilvēka veidolā. Saskaņā ar Baznīcas liturģisko tradīciju, par pirmo adventes svētdienu nosaka ceturto svētdienu pirms Ziemassvētkiem.

„Pirmā advente var būt no 27.novembra līdz 3.decembrim. Šogad tas sanāk 3.decembris, bet pagājušogad bija 27.novembris,” skaidro mācītājs Rolands Radziņš.

Pirmajai adventes svētdienai „iekrītot” 3.decembrī, veidojas neparasta situācija: ceturtā advente tiek atzīmēta 24.decembrī – tajā pašā dienā, kad Ziemassvētku svētvakars. Iepriekšējo reizi tā bija 2006.gadā.

„Šogad ir tāds neliels pārsteigums – no rīta vēl ir ceturtās adventes dievkalpojums, bet jau vakarā ir Ziemassvētku svētku dievkalpojums,” saka mācītājs Radziņš.

„Šogad tiešām tas ir tāds kuriozs piemērs, kādus jokus ar mums var izstrādāt Baznīcas kalendārs,” saka priesteris Andris Priede, Latvijas Universitātes Teoloģijas fakultātes docents.

Priede skaidro, ka Baznīcas kalendārā apvienotas seno romiešu un seno Vidusjūras tautu tradīcijas par to, kad sākas jauna diena: „Proti – vai jaunā diena sākas ar jaunu rītu vai ar pirmo zvaigzni iepriekšējā vakarā? Un šajā nozīmē pirmie Ziemassvētki ir 25.decembris, bet mēs Ziemassvētku pirmo dienu sākam ar priekšvakaru, respektīvi, 24.decembra vakars ir jau 25.decembra dienas priekšvakars. (..) Un šogad sakrīt tā, ka it kā vienas dienas laikā mums ir divi radikāli atšķirīgi dievkalpojumi. No rīta – violetā [adventes laika] krāsā, pēc tam seko dekorāciju nomaiņa, ja tā var teikt, no violetās krāsas uz zeltu vai baltu, un vakarā jau atskanēs, kā to liturģiski sauc, Vigīlijas priekšvakara mises dziedājumi,

un tieši pusnaktī īsti liturģiski būtu sākt Ziemassvētku dievkalpojumu.”

Un noslēgumā īsa piebilde par to, kā tad būtu pareizi teikt – „advents” vai „advente”. Latvijas Zinātņu akadēmijas Terminoloģijas komisija šo terminu apstiprinājusi sieviešu dzimtē, norādot, ka praksē to lieto arī vīriešu dzimtē, tomēr

vienotai lietošanai pareizrakstības vārdnīcās tiek ieteikta sieviešu dzimtes forma, tātad – „advente”.

Bet attiecībā uz to, vai šis vārds rakstāms ar lielo vai mazo burtu, vienas un nepārprotamas atbildes nav, norāda Latviešu valodas aģentūras galvenā lingviste Dite Liepa. Aģentūra iesaka rakstību ar mazo burtu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti