Šodien Varakļānu un Rēzeknes pašvaldībās notiek vēlēšanas

Sestdien, 11. septembrī, Varakļānu un Rēzeknes pašvaldībās notiek vēlēšanas, un tas nozīmē, ka iedzīvotajiem ir iespēja ievēlēt sava novada deputātus.

Vēlēšanas abos šajos novados notiek vairāk nekā divus mēnešus vēlāk nekā citās pašvaldībās, jo novadu aprises ietekmēja Satversmes tiesas lēmums, kas liedza Varakļānus pievienot Rēzeknes novadam.

Varakļānu novadā vēlētāju sarakstos reģistrēti vairāk nekā 2500 vēlētāju, bet Rēzeknes novadā ievērojami lielāks skaits - teju 25 tūkstoši vēlētāju.

Trīs iepriekšējās balsošanas dienās Varakļānu novada domes vēlēšanās nobalsojuši 657 jeb 28,83% vēlētāju, savukārt Rēzeknes novada domes vēlēšanās – 2312 jeb 9,27% no balsstiesīgajiem, liecina Centrālās vēlēšanu komisijas (CVK) apkopotie dati.

Centrālās vēlēšanu komisijas priekšsēdētāja Kristīne Bērziņa
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

CVK priekšsēdētāja Kristīne Bērziņa skaidroja, kas jāzina par vēlēšanu norisi un kas jāņem līdzi, dodoties uz iecirkni.

Tiesības piedalīties 11. septembra vēlēšanās ir Latvijas un Eiropas Savienības dalībvalstu pilsoņiem no 18 gadu vecuma, kuriem bija reģistrētā dzīvesvietā Rēzeknes novadā vai Varakļānu novadā vismaz 90 dienas pirms vēlēšanu dienas (šā gada 13. jūnijā) vai kuriem attiecīgajā pašvaldībā pieder nekustamais īpašums, ja viņi līdz 2. septembrim izmantoja iespēju reģistrēties balsošanai attiecīgajā vēlēšanu apgabalā. Pēc Pilsonības un migrāciju lietu pārvaldes apkopotās informācijas, šo iespēju izmantoja 131 vēlētājs.

Centrālās vēlēšanu komisijas priekšsēdētāja Kristīne Bērziņa norādīja, ka prognožu par to, kāda varētu būt līdzdalība nav, tomēr pirms katrām vēlēšanām ir zināms, cik vēlētājiem ir balsstiesības. 11. septembra vēlēšanām vēlētāju sarakstos kopumā ir reģistrēti 27 490 balsstiesīgi pilsoņi, no tiem 2544 vēlētāji reģistrēti Varakļānu novadā, bet 24 946 vēlētāji – Rēzeknes novadā, kur ir 32 vēlēšanu iecirkņi. Savukārt Varakļānu novados kopā ir trīs iecirkņi.

Doties drīkst uz jebkuru iecirkni sava vēlēšanu apgabala robežās. "Skaidrs, ka Rēzeknes novada vēlētāji nevar balsot Varakļānu novada iecirkņos un attiecīgi arī Varakļānu novada vēlētāji Rēzeknes novadā," skaidroja Bērziņa.

Varakļānu novadā reģistrēti četri kandidātu saraksti, savukārt Rēzeknes novadā ir lielāka konkurence, tur ir pieteikti astoņi kandidātu saraksti, no kuriem vēlētāji var izvēlēties to, ko viņi grib atbalstīt iekļūšanai domē.

Izvēloties sarakstu, īpaši atbalstāmajiem kandidātiem velēšanu zīmē var ievilkt plusu, bet izsvītrot tos, kuru ievēlēšanu neatbalsta. Bet var arī neizdarīt nekādas atzīmes.

Lai mazinātu vīrusa infekcijas Covid-19 izplatības riskus, vēlētāji vēlēšanu iecirkņos aicināti ievērot epidemioloģiskās drošības pasākumus – ieturēt divu metru distanci, dezinficēt rokas, valkāt sejas masku. Vienreizlietojamās sejas maskas būs pieejamas arī vēlēšanu iecirkņos. Dodoties balsot, ieteicams ņemt līdzi arī savu pildspalvu.

Pašvaldību vēlēšanās vēlētāji var balsot jebkurā sava vēlēšanu apgabala iecirknī. Balsošanas dokuments vēlēšanās ir derīga pase vai personas apliecība (eID). Par dalību vēlēšanās spiedogs pasē netiek likts, un principa “viens vēlētājs-viena balss” nodrošināšanai tiek lietots elektroniskais tiešsaistes vēlētāju reģistrs, kurā izdara atzīmi, ka vēlētājs nobalsojis, skaidroja CVK.

Sava vēlēšanu apgabala iecirkņus Varakļānu novada un Rēzeknes novada vēlētāji var noskaidrot CVK mājaslapā www.cvk.lv sadaļā “Vēlēšanu iecirkņi”. Savukārt pārliecināties par balsstiesībām attiecīgajā vēlēšanu apgabalā var Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes e-pakalpojumā “Vēlēšanu apgabala noskaidrošana”. Uzziņas par vēlēšanu iecirkņiem un vēlēšanu apgabalu, kurā vēlētājs reģistrēts vēlēšanām, var saņemt arī, zvanot CVK uzziņu tālrunim 67049999.

Vēlētāji var pieteikt arī balsošanu savā atrašanās vietā, ja veselības stāvokļa dēļ nebūs iespējams nokļūt vēlēšanu iecirknī. Šo iespēju vēlētāji var izmantot, ja vēlēšanu laikā atradīsies sava vēlēšanu apgabala teritorijā. Pieteikt balsošanu savā atrašanās vietā var arī slimojošu personu aprūpētāji un vēlētāji, kuri atrodas pašizolācijā vai karantīnā saistībā ar Covid-19 infekciju.

Pieteikumu par balsošanu vēlētāja atrašanās vietā vēl rīt var iesniegt vēlēšanu iecirkņos. Tomēr jāņem vērā, ka, piesakot balsošanu atrašanās vietā vēlēšanu dienā pēc plkst. 12.00, vēlēšanu iecirkņa komisija izbrauks pie vēlētāja tikai tad, ja varēs paspēt ierasties vēlētāja atrašanās vietā līdz balsošanas beigām, plkst. 20.00. Aizpildīt un iesniegt pieteikumu vēlētāja vārdā drīkst arī vēlētāja uzticības persona.

KONTEKSTS:

Satversmes tiesa atzina Varakļānu novada pievienošanu Rēzeknes novadam par neatbilstošu Satversmei. Tomēr Saeimas deputātu vairākums Varakļānus Madonas novada sastāvā nevēlas redzēt. Kā kompromisa variantu Saeima galīgajā lasījumā pieņēma likuma grozījumus, kas nosaka, ka Varakļānu novads pašlaik paliek kā atsevišķa pašvaldība

Tāpēc atšķirībā no pārējiem 40 novadiem Varakļānu novada domes un Rēzeknes novada domes vēlēšanas tiek rīkotas šā gada 11. septembrī.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti