Soda sankciju apkures apmaksas kavētājiem Latgales lielākajās pilsētās nebūs

Soda procentus patērētajiem, kuri kavēs maksājumus par siltumu, lielākie Latgale siltuma ražotāji šajā apkures sezonā nepiemēros. 

ĪSUMĀ:

  • Daugavpilī un Rēzeknē krasi augusi apkures cena.
  • Siltuma ražotāji norāda, ka iedzīvotāju parādi aug.
  • Šajā apkures sezonā Daugavpilī un Rēzeknē soda sankciju parādniekiem nebūs.

Krasi pieaugusi apkures cena

Apkures sezona Daugavpilī sākās un katlumājas uz pilnu jaudu pilsētā tika iedarbinātas 3. oktobrī. Tarifs par siltumu sasniedza rekordu – 175,59 eiro par megavatstundu (EUR/MWh).

Soda sankcijas apkures apmaksas kavētājiem Latgales lielākajās pilsētās nebūs
00:00 / 04:20
Lejuplādēt

Par tarifa daļām, kas pārsniedz 150,00 EUR/MWh, noteikts valsts atbalsts 90% apmērā. Tādējādi gala summa iedzīvotājiem bija mazāka – 111,56 EUR/MWh. Tomēr salīdzinoši arī tā ir iespaidīga, atzina "Daugavpils siltumtīklu" valdes locekle Oļesja Duškeviča.

"Vidējais rēķins tomēr ir stipri pieaudzis, salīdzinot ar iepriekšējam apkures sezonām," stāstīja Duškeviča.

Vēl iespaidīgāks rēķins par siltumu ir rēzekniešiem .

"Gāze dārgāka, elektrība dārgāka, šķelda dārgāka, viss ir dārgāks. Patlaban Rēzeknē apkures tarifs ir 214 eiro, bet ar kompensāciju – 115 eiro," stāstīja SIA "Rēzeknes siltumtīkli" valdes loceklis Aldis Mežals.

Šokā par saņemtajiem siltuma rēķiniem ir ne viens vien iedzīvotājs, jo kāpums, salīdzinot ar iepriekšējo apkures sezonu, ir būtisks.

Vēl neesmu maksājusi, bet ļoti lieli rēķini. Man ir vienistabas dzīvoklis. Jāmaksā divkārši vairāk 190 eiro tikai par apkuri. Iepriekš sezonā bija 6070 eiro. Nav ne jausmas, kā tikšu ar galā ar šo apmaksu. Vai cilvēki maksās par dzīvokli vai vispār neēdīs?

Man ir divas istabas, 44 kvadrātmetri. Tarifs par vienu kvadrātmetru ir 5,19 eiro. Krietni vairāk par 200 eiro būs jāmaksā. 44 reiz 5... Kā tikt ar to galā, jājautā mūsu vadībai.

LSM.lv jau rakstīja, ka Daugavpilī iedzīvotāji pēc saņemtajiem rēķiniem brīnās, vai taupīšana vispār notikusi.

Soda sankcijas par kavētajiem maksājumiem neliks

Paredzot, ka daudziem iedzīvotājiem maksa par siltumu nebūs pa kabatai, Daugavpils dome kā vienu no risinājumiem piedāvā sociālo atbalstu.

Domes priekšsēdētāja pirmais vietnieks Aleksejs Vasiļjevs (Latvijas Krievu savienība) stāstīja: "Saprotams, ka finansiāli cilvēki ir ļoti pārslogoti. Daudziem pēc komunālajiem maksājumiem paliks krietni mazāk naudas nekā iepriekšējā gadā. Cilvēkiem būs iespēja rakstīt iesniegumu Sociālo lietu pārvaldei un saņemt maznodrošinātās ģimenes statusu, tad uzreiz būs iespēja saņemt kompensāciju par dzīvokli."

Diemžēl vai par laimi vairums no aptaujātajiem neatbilst šī statusa iegūšanai un attiecīgi arī kompensācijas saņemšanai.

Tāpēc kā otrs domes atbalsta solis būs soda sankciju nepiemērošana parādniekiem.

"Mēs iedzīvotajiem piedāvājam – maksājiet tik, cik varat.

Nekādu soda sankciju nebūs, darba grupā mēs jau pieņēmām šādu lēmumu, lai nekādas sodas sankcijas netiktu piemērotas. Lai maksā kaut vai iepriekšējā gada apmērā, lai tā būtu. Nedrīkst tikai ņemt šos rēķinus un nest uz miskasti, jo tas draud ar mūsu siltumtīklu bankrotu," stāstīja Vasiļjevs.

Pats uzņēmums, saprotot smago situāciju, arī ir parūpējies par savu drošības spilvenu, neslēpa valdes locekle Oļesja Duškeviča.

"Visus savus maksājumus cenšamies veikt, arī vienojoties ar visiem saviem piegādātajiem, ka mēs arī tos nomaksāsim vēlāk. Tagad mēs veicam pārrunas ar "Latvenergo", kas mums piegādā dabasgāzi, lai mēs decembra rēķinu varētu nomaksāt pusgada laikā," norādīja Oļesja Duškeviča.

Attiecīgi līdzīgs piedāvājums no "Daugavpils siltumtīkliem" ir arī saviem siltuma patērētājiem un parādniekiem.

"Mēs nepiemērojam soda sankcijas pat parādniekiem, tiem, kuri apkures sezonā nemaksā apkures sezonas rēķinus.

Respektīvi, apkures sezonas rēķiniem mēs soda sankcijas nepiemērosim līdz Jāņiem.

Mēs piedāvājam parakstīt vienošanos, bet īstenībā, kā rāda pieredze, tie, kuri maksā regulāri, tie arī turpina maksāt un neizmanto šo pakalpojumu. Bet parādnieki kā nemaksāja, tā arī turpina nemaksāt," norādīja uzņēmuma pārstāvi.

Tomēr iedzīvotāju parādi uzņēmumam "Daugavpils siltumtīkli" aug.

Duškeviča pastāstīja: "Par novembri debitora parāds pieauga par 80 tūkstošiem un par decembri – par nepilniem 130 tūkstošiem eiro. Kopējais iedzīvotāju parāds uz janvāri ir 2 miljoni 325 000. Šis gads būs ar sliktākiem cipariem un ar lielākiem parādiem."

Arī Rēzeknē parādi par siltumu lieli. Arī tur soda sankcijas pret parādniekiem netiks piemērotas. Tendences liecina, ka iedzīvotāji nevēlas nonākt šajā sarakstā, sacīja "Rēzeknes siltumtīkli" valdes loceklis Aldis Mežals.

"Iedzīvotāju parādi ir mazāki par vienu miljonu, aptuveni 800 tūkstoši. Mēs nepiemērosim soda sankcijas, varam grafiku sastādīt. Kā iedzīvotāji saņēma pirmos rēķinus, tā uzreiz naudas plūsma siltumtīklos baigi pieauga. Uzreiz bija tāda iedzīvotāju atsaucība, saprotot to situāciju un varbūt neriskējot ievilkt tos parādus tālāk," sacīja Mežals.

Agrāk vai vēlāk, bet parāds būs jāsedz, savelkot jostas ciešāk, saprot iedzīvotāji. Bet pašvaldības sola, ka siltuma rēķini būs mazāki.

KONTEKSTS: 

Pēc Krievijas iebrukuma Ukrainā vērojams būtisks energoresursu cenu kāpums.

Tuvojoties apkures sezonai, Latvijā apstiprināts atbalsts energocenu krīzē iedzīvotājiem – daļēja kompensācija apkurei, pensiju piemaksas, kā arī plašāks mājokļa pabalsts. Valdību veidojošās partijas arī vienojās par atbalstu uzņēmumiem energocenu krīzē, kas varētu izmaksāt līdz 200 miljoniem eiro.

Enerģētiskā krīze un elektroenerģijas tarifi likuši savilkt jostas arī pašvaldībām. Energoresursu taupīšanai Latgalē samazina siltumu telpās un izslēdz trešdaļu laternu. Kādā pilsētā laternas vairs nedeg tik spoži, citur naktī ir izslēgtas vispār.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti