Sociologs: Vējoņa reitings līdzinās iepriekšējā prezidenta popularitātei darbības sākumā

Esot ministru amatos, Raimonda Vējoņa reitings vienmēr bijis stabils un diezgan augsts, un pašlaik tas līdzinās Andra Bērziņa reitingam savas prezidentūras  pirmajā mēnesī, intervijā Latvijas Radio sacīja sociologs, socioloģisko pētījumu firmas „Latvijas Fakti” vadītājs Aigars Freimanis.

Pašlaik Vējonim esot praktiski identisks reitings, kādu saņēma iepriekšējais prezidents Andris Bērziņš savā pirmajā prezidēšanas laikā, proti, 40% aptaujāto viņu atbalsta un 20% ir pret. Freimanis gan papildina, ka Latvijā nereti prezidenta amata statuss „soļo pa priekšu personībai”.

Tajā pašā laikā Vējonim reitings atšķīrās no citiem valdības locekļiem jau iepriekš, jo tas vienmēr bija stabils un diezgan augsts. Iespējams, tas bija saistīts ar vides ministra krēslu, ko cilvēki mēdz novērtēt pozitīvi.

Tolaik gan viņš kā politiķis nešķita tik spilgts, komentē Freimanis. Savukārt aizsardzības ministra amatā Vējonis kļuva aktīvāks un pamanāmāks, tad arī viņa reitingi kļuva augstāki.

Tikmēr sociālantropologs, Rīgas Stradiņa universitātes pasniedzējs Klāvs Sedlenieks norāda uz cilvēku gaidām: "Gaidas, ko cilvēki sagaida no prezidenta: viņš būs labais pretmets mūsu pašu ievēlētajai sliktajai Saeimai. Attiecībā uz gaidām ir zināms pārpratuma elements, mūsu prezidentu uzskata par kaut ko tādu, kas ir kaut kas līdzīgs ASV prezidentam. Mums prezidenta jēga ir cita, viņu ievēl Saeima, un pēc būtības Saeima ir tā, par kuru vajadzētu visvairāk uztraukties. Mēs ievēlam Saeimu, Saeima ir tā, kas īsteno mūsu kā sabiedrības dažādos priekšstatus."

Tāpat viņš vērš uzmanību uz Vējoņa pirmo izteikumu Saeimas tribīnē („Laikam vispirms ir jāierauj”) pēc ievēlēšanas, kas pārsteidzošā veidā tika uztvers ar humora pilnu sapratni. Un pat sociālajos tīklos nebija manāms liels uztraukums, ka šāda līmeņa politiķis varēja pateikt kaut ko tādu. Vējonim palīdz viņa vienkāršā cilvēka tēls, teic Sedlenieks.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Bērziņš savu darbību prezidenta amatā sāka ar ļoti zemu reitingu - mīnus 37 punktiem, taču drīz vien iekaroja iedzīvotāju uzticību, un jau pēc gada viņa reitings pārsniedza 50%. Tas samazinājies 2014.gada vasarā, bet martā saskaņā ar “Latvijas Faktu” aptauju Bērziņa darbību pozitīvi vērtēja 45,2% vēlētāju.

Jaunais Valsts prezidents Vējonis, uzņemoties amata pienākumus, 8.jūlijā Saeimas ārkārtas sēdē deva svinīgo solījumu.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti