Sociologs: Sudrabas partija nav ērta valdošajiem politiskajiem spēkiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Tiesībsargājošās iestādes sākušas vērtēt, cik likumīgi mainīti pieci punkti bijušās valsts kontrolieres Ingunas Sudrabas partijas «No sirds Latvijai» statūtos, tos reģistrējot Uzņēmumu reģistrā (UR). Tikmēr jaunākās socioloģiskās aptaujas liecina – Sudrabas partijas popularitāte aug, tāpēc publiskajā telpā parādās arvien vairāk negāciju.

Dokumentu viltošanu un pat iespējamu korupciju Sudrabas partijai pārmet trīs no tās aizgājušie biedri. Pati Sudraba pārmetumus noraida, sakot – tie bijuši vien redakcionāli precizējumi.

Bijušie partijas "No sirds Latvijai" biedri Arnis Kauliņš, Aivars Rudzāts un Liene Cipule vērsušies prokuratūrā, Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojā, Drošības policijā, Satversmes aizsardzības birojā un Uzņēmumu reģistrā par iespējamu dokumentu viltošanu  Sudrabas partijas "No sirds Latvijai" reģistrācijas procesā.

Dibinot partiju, biedri balsojuši par vieniem statūtiem, bet UR iesniegti citi. Cipule izpētījusi, ka divi punkti pārveidoti pēc būtības – 100 biedru vietā kopsapulci var ierosināt desmitā daļa biedru, savukārt otra lieta – partijas priekšsēdētājai Sudrabai dotas tiesības lēmumus pieņemt vienpersoniski, Latvijas Radio stāstīja Cipule.

Viņa minēja, ka Sudraba varēs vienpersoniski pieņemt daudzus lēmumus, piemēram, sarunās ar citiem politiskajiem spēkiem. Ja partijas vadība ir ar mieru pa kluso kaut ko izdarīt, neinformējot biedrusm kā tas paredzēts likumos, tā ir dokumentu viltošana, un tad var apstrīdēt arī partijas reģistrāciju, pauda Cipule.

„Ja bijušais Satversmes tiesas priekšsēdētājs [partijas valdes loceklis Gunārs Kūtris] atļaujas tā kārtot lietas, tas nozīmē, ka ir korupcijas riski jāizvērtē,” norādīja Cipule.

Partijas vadītāja Sudraba pārmetumus noraida. Viņa saka – statūti precizēti pēc UR aicinājuma. Turklāt tajos nevienam privilēģiju nav kļuvis nedz vairāk, nedz mazāk.

Viņa uzsvēra, ka partija reģistrēta likumīgi, jo UR, rosinot redakcionālos precizējums, pieņēma tos bez atkārtotas kopsapulces balsojuma. Bijušo biedru sūdzības Sudraba skaidro vai nu ar neorientēšanos juridiskajos jautājumos vai arī vēlmi pēc aiziešanas no partijas kaitēt partijai.

Varbūt bijušajiem biedriem bija savi mērķi, un viņus neinteresē partijas idejas. Vēršanās pret partiju pierādot, ka „esam stipra komanda un no mums baidās”, sacīja Inguna Sudraba. Jaunākā pētījumu centra SKDS aptauja liecina, ka Sudrabas partijas popularitāte arvien turpina augt.

Vēl septembra sākumā „Latvijas faktu” aptauja liecināja, ka Sudrabas vadītā "No sirds Latvijai" piecu procentu barjeru pārvarējusi pirmo reizi. Taču pašlaik saskaņā ar SKDS datiem to atbalsta jau 8,2% aptaujāto.

SKDS vadītājs Arnis Kaktiņš skaidro – Sudrabas partijas augošā popularitāte apdraud pie varas esošo partiju komfortu.

Visas pārējās partijas vairāk vai mazāk jutās komfortabli un negrib pārmaiņas, tāpēc Sudrabas potenciālie panākumi liek nikni vērsties pret partiju. Tai pašā laikā nav pārsteidzoši, ja partiju izveido tik īsā laikā pirms vēlēšanām, tajā „trāpa iekšā gadījuma cilvēki, cilvēki, kas tendēti uz kašķiem un konfliktiem”, un arī kļūdas tiek pieļautas.

Tiesa, līdz šim nekas neliecina, ka šī negatīva informācijas straume būtu negatīvi ietekmējusi partijas potenciālu, norādīja Kaktiņš.

Aug ne tikai Sudrabas partijas reitingi, bet arī tās tēriņi reklāmām. "No sirds Latvijai" aģitācijai iztērējusi jau vairāk par 95% no likumā atļautajiem 422 997 eiro, liecina KNAB dati.

Jau vēstīts, ka Aivars Rudzāts un Arnis Kauliņš partiju pameta augusta vidū, norādot, ka, stājoties politiskajā spēkā, tam bija deklarēti mērķi uz tautvaldības sasniegšanu, taču praksē tas neesot pilnībā izpaudies kandidātu saraksta un programmas veidošanā.

Neilgi pirms tam partiju pameta Liene Cipule un Margarita Laicāne, kuras abas ir kandidātes partijas sarakstā 12.Saeimas vēlēšanām. Sudraba šādu rīcību dēvēja par centieniem graut viņas partiju.

Bijušās valsts kontrolieres Sudrabas partija dibināta maija sākumā. Tā startē 12.Saeimas vēlēšanās, un saskaņā ar jaunāko socioloģisko aptauju septembrī tā pirmo reizi pārkāpa 5% barjeru, kas ir slieksnis iekļūšanai parlamentā. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti