Sociologs norāda uz riskiem partiju reitinga interpretācijās

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Partiju reitingi priekšvēlēšanu laikā var ietekmēt ne tikai politiķu sirdsmieru vai dot vielu pārdomām vēlētājiem. Vairākas televīzijas, arī sabiedriskā, tos ņēmušas par pamatu, lai atlasītu Rīgas vēlēšanu sarakstu līderu debašu dalībniekus.

Vairāki politologi šonedēļ norādījuši uz riskiem ar reitingu interpretāciju, un šorīt Latvijas Radio ēterā līdzīgu viedokli pauda arī „Latvijas Faktu” vadītājs, sociologs Aigars Freimanis.

Pagājušajās nedēļas beigās kļuva zināmi SKDS veiktās aptaujas par Rīgas vēlēšanām rezultāti, kuri it kā rādījuši, ka piecu procentu barjeru iekļūšanai domē pārsniedz četri politiskie spēki. Lai gan „Latvijas Fakti” reitingus šonedēļ nepublisko, to vadītājs Aigars Freimanis raidījumā „Labrīt” ļāva noprast, ka šāda interpretācija ir pārsteidzīga: „Ir riska zona – tās partijas, kas tuvojas 5% barjerai. Piemēram, Zaļo partija, kas šobrīd piedalās visās debatēs televīzijā, godīgi sakot – es neesmu redzējis nevienu aptauju, kur viņi pārsniegtu 5% barjeru. Ja viņus aicina uz debatēm, korekti būtu aicināt arī „zemnieku” un Reformu partijas pārstāvjus.”

Freimanis gan atzīst, ka tas ir pašas sabiedriskās televīzijas ziņā. Debašu formātu skaidro Latvijas Televīzijas priekšvēlēšanu debašu „Izvēlies nākotni!” redaktors Guntis Bojārs: „Mums bija vienošanās, kad izgājām pirmo riņķi – lielās pilsētas un tad devām vārdu visiem kandidējošiem sarakstiem, tai skaitā arī Rīgā. Otra Rīgas diskusija – izvēlējāmies tikai pirmos četrus, ar ko gribam runāt dziļāk. Izvēlējāmies tāpēc, ka laiks ir ierobežots, gribam panākt kvalitatīvāku diskusiju – iziet nevis uz kvantitāti, bet kvalitāti.”

Jāpiebilst, ka sabiedriskā pasūtījuma ietvaros rīkotājās LNT Rīgas debatēs šonedēļ piedalās sešu sarakstu pārstāvji. Šonedēļ vairāki politologi arī ir izteikušies, ka partiju reitingi ir jāatspoguļo korekti, jo pēc tiem pirms izšķirošās izvēles izdarīšanas orientējas vēlētāji. Savukārt Rīcības partija pat iesniegusi sūdzību tiesībsargam, uzskatot, ka televīzijas diskusiju raidījumu dalībnieku izvēles pamatošana ar reitingiem esot „klaji negodīga un skandaloza prakse”.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti