Dienas ziņas

Slimnīcās pieaug pieprasījums pēc asinīm

Dienas ziņas

Stabiņi Tērbatas ielā nav saskaņoti

Sociālo naidu nosaka par atbildību pastiprinošu apstākli

Sociālo naidu nosaka par atbildību pastiprinošu apstākli

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Saeimas vairākums šodien galīgajā lasījumā pieņēma grozījumus Krimināllikumā, kas par atbildību pastiprinošu apstākli nosaka nozieguma izdarīšanu naida dēļ pret kādu sociālo grupu. Kādā no iepriekšējām sēdēm Saeimas vairākums noraidīja deputāta Andreja Judina ("Jaunā Vienotība") priekšlikumu par atbildību pastiprinošu apstākli noteikt to, ja noziegums ir izdarīts cilvēka seksuālās orientācijas dēļ.

Turpmāk, ja noziegums tiks izdarīts naida dēļ pret kādu sabiedrības grupu, likumpārkāpējus varēs sodīt bargāk, paredz šodien Saeimā pieņemtie grozījumi Krimināllikumā.     

Judins skaidroja: "Mums bija pārkāpumi pret bezpajumtniekiem. Absolūti nemotivēti. Tikai tādēļ, ka cilvēkam ir tāds sociālais stāvoklis un statuss.

Runājot par sociālām grupām, [tie ir] pilsētnieki, laucinieki, bagātie, nabagie, pensionāri. Vienalga, kas tā par grupu. Ja ir cilvēku grupa, kurai ir kopīgas pazīmes, un kāds cilvēks izvēlas upuri un veic [noziedzīgu] darbību, ņemot vērā tieši šo faktoru, tad [tas] būs atbildību pastiprinošs apstāklis."

Krimināllikuma grozījumi tika pieņemti pēc tam, kad Saeima iepriekš bija noraidījusi Judina priekšlikumu par atbildību pastiprinošu apstākli noteikt to, ja noziegums ir izdarīts cilvēka seksuālās orientācijas dēļ. Šāds priekšlikums bija reakcija uz gadījumu Tukumā, kad šā gada pavasarī līdz galam nenoskaidrotos apstākļos dzīvību zaudēja jauns vīrietis. Izmeklēšana šajā lietā vēl turpinās.

Ka norādīja apstiprināto grozījumu likumprojekta referents Jānis Butāns (Jaunā konservatīvā partija), Judina priekšlikums toreiz tika noraidīts, jo tas bija vairāk ideoloģiski pamatots.

Butāns teica: "Šeit ir jāizdala Saeimā divas galējās pozīcijas. Viena ir, kas sabiedrību musina vienā virziena, savukārt otra politiskā grupa musina sabiedrību pretējā virziena. Es uzskatu, ka šāda musināšana ne pie kā laba nenoved. Un tāpēc ir nepieciešams tāds likumdošanas tvērums, kas ir visām sabiedrības grupām."

Līdzīgu iniciatīvu Saeimā virzījusi arī Saeimas deputāte Vita Anda Tērauda ("Attīstībai/Par!"). Viņasprāt, otrdien pieņemtie grozījumi ir solis pareizajā virzienā, taču tas tikai daļēji risinot problēmu, jo, lietojot jēdzienu "sociālais naids" likumā netiek konkrēti norādīta konkrēta grupa, proti, homoseksuālie cilvēki. Viņa atzīmēja, ka ir noziegumi, kas tiek vērsti pret konkrētām cilvēku grupām pēc dažādām pazīmēm.  

"Dažāda veida naida noziegumi pret cilvēku grupu ir un var būt, vēsturiski mēs to redzam, bīstamāki nekā individuāls noziegums pret cilvēku, kas notiek gadījuma rakstura dēļ, nevis mērķtiecīgi tamdēļ, ka viņam piemīt kāda no viņa paša neatkarīga pazīme. Vai tā būtu ādas krāsa, vai seksuālā orientācija," teica Tērauda.

Lai apzinātu naida noziegumu problemātiku Latvijā, Iekšlietu ministrijas paspārnē ir izveidota īpaša darba grupa. Līdz 16. jūlijam darba grupā plānots apzināt reālo situāciju par naida noziegumiem Latvijā pēdējo piecu gadu laikā. Kā skaidroja Iekšlietu ministrijā, līdz šā gada 9. augustam darba grupai jāsagatavo ziņojums par pasākumiem situācijas uzlabošanai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti