Sociālie partneri cer uz lielāku skaidrību par valdības darbiem topošajā rīcības plānā

Līdzīgi kā Saeimas opozīcija, arī valdības sociālie un sadarbības partneri uzskata, ka Laimdotas Straujumas jaunās valdības deklarācijā pietrūkst konkrētības. Tomēr viņi vēl cer uz lielāku skaidrību rīcības plānā, kas vēl top.

Trešdien apstiprinātā valdības deklarācijā teju 200 dažādi pasākumi izklāstīti uz astoņpadsmit lappusēm. Tomēr valdības sociālie un sadarbības partneri uzsver, ka šim dokumentam raksturīga ”vēlmju domāšana” un pietrūkst konkrētības.

Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības priekšsēdētāja vietnieks Egils Baldzēns pieļauj, ka lielāku skaidrību par valdības iecerēm varētu viest vēl topošais rīcības plāns. To pašu uzsver arī Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras vadītājs Jānis Endziņš: „Lielāka konkrētība ir plānota rīcības plānā. Vairāk iztrūkst skaidri fokusētas sistēmas. Piemēram, kā viena no prioritātēm tiek definēta indivīdu un ģimenes labklājība, zem tā var palikt visu ko. Prioritāte pēc savas būtības ir kā filtrs, lai varētu no dažādiem veicamajiem darbiem saprastu, ko prioritāri darīs.”

Endziņš domā, ka dokuments ir pārmēru garš un lielai daļai tajā iekļauto pasākumu nav nekāda sakara ar Nacionālajā attīstības plānā (NAP) definēto valsts attīstības virsmērķi: „No valdības deklarācijas 183 punktiem vienai daļai noteikti nav nekāda sakara ar NAP definēto virsmērķi „ekonomikas izrāviens".”

Savukārt Baldzēns brīdina, ka gadījumos, kad valdības mērķi iezīmēti konkrēti, tie formulēti pārlieku piesardzīgi: „Ja mēs to pakāpeniski darīsim bez nopietna soļa, kas paredzēts priekšvēlēšanu kampaņas cīņā, tad varam rēķināties, ka sasniegsim Eiropas Savienības vidējo līmeni pēc 140 gadiem. Tā ir problēma. Tāpēc mums jāsaka skaidri, ka pareiza ir nostāja – vajadzīgs no vienas puses radikāli celt minimālo algu, neapliekamo minimumu, un to darīt ik gadu. Un darīt to tā, lai nebūtu sāpīgi darba devējiem, tas nozīme – caur minimālo algu izdarīt spiedienu."

Latvijas Darba devēju konfederācijas ģenerāldirektore Līga Meņģelsone gan norāda, ka pēc sociālo partneru uzklausīšanas valdības deklarācija ir papildināta ar preambulu, kurā jau norādīti konkrētāki sasniedzamie mērķi.

”Pagājušajā nedēļā, tiekoties ar Laimdotu Straujumu, Latvijas Darba devēju konfederācija jau izteica tādu kritiku, ka tomēr pietrūkst tādas fokusētības un indikatoru, pēc kā mēs mērīsim, uz kuru pusi mēs ejam un cik ātri. Bet man uzreiz ir jāsaka, ka deklarācijas tekstā, ko vakardien parakstīja Ministru kabinets, ir iekļauta preambula, par ko mēs vienojāmies pagājušajā nedēļā, kurā ir galvenie indikatori un galvenais teksts, ka valdība savā darbā ievēros Nacionālajā attīstības plānā noteiktos mērķus un indikatorus,” saka Meņģelsone.

Rīcības plānu valdības deklarācijas izpildei plānots izstrādāt aptuveni mēneša laikā. Tā izstrādē līdzdarbosies arī valdības sociālie un sadarbības partneri.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt