Panorāma

Valdības veidotāji – strupceļā

Panorāma

Zolitūdes traģēdijas krimināllietā liecina M. Draudiņš

Sociālie partneri atzinīgi vērtē M. Kučinska darbu

Sociālie partneri atzinīgi vērtē Kučinska valdības darbu

Ministru prezidenta Māra Kučinska (Zaļo un Zemnieku savienība) valdība bijusi pragmatisks sadarbības partneris uzņēmējiem, taču trūkusi pretimnākšana nevalstiskajām organizācijām. Šādu vērtējumu premjers saņēmis no sociālajiem partneriem Nacionālās trīspusējās sadarbības padomes sēdē.

ĪSUMĀ:

  • Kučinska valdības galvenei darbi: nodokļu reforma, veselības un aizsardzības budžeta pieaugums, ekonomiskā izaugsme.
  • Darbadevēji: Valdība zināmā mērā turēja solījumus.
  • Arodbiedrības  slavē algu kāpumu mediķiem.
  • Mediķu arodbiedrība kritiskāka – uztrauc mediķu algu kāpums nākamgad.
  • Kučinskis atzīst – viņa valdībai nav tiesību plānot algu kāpumu nākamā gada budžetā.
  • Kučinskis cer, ka jaunā valdība iesāktos darbus turpinās.
  • NVO cer: nākamā valdība vairāk uzklausīs nevalstisko sektoru.

Nodokļu reforma, veselības aprūpes un aizsardzības budžeta pieaugums, ekonomiskā izaugsme Latvijā – tie esot galvenie paveiktie darbi Māra Kučinska Ministru kabineta valdīšanas laikā. Ar komplimentiem neskopojās arī sociālie partneri.   

“Pragmatisms, racionalitāte un zināmā mērā solījumu turēšana. Ja mēs esam vienojušies par kādiem punktiem, tad vismaz par 90% šie punkti tiek pildīti,” valdības darbu raksturoja Latvijas Darba devēju konfederācijas ģenerāldirektore Līga Meņģelsone.

Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības priekšsēdētājs Egils Baldzēns piebilda, ka “šogad darba samaksa mediķiem pieauga par 116,9 miljoniem eiro - tas ir rekordaugsts skaitlis”.  

Kritiskāks ir Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrības vadītājs Valdis Keris. Viņu uztrauc tas, ka nākamā gada budžeta plānā, ko trešdien prezentēja Finanšu ministrija, mediķiem algu pieaugums nav iekļauts.

“Kā mēs redzējām, ir sagatavots budžeta plāna projekts, kurā nav paredzēts neviens cents mediķu darba samaksas pieaugumam un neviens cents virsstundu apmaksai atbilstoši darba likumam, kā to paredz Satversmes tiesas lēmums. Līdz ar to šie darbi ir atstāti pusdarīti,” norādīja Keris.

Kučinskis atzina, ka Kerim “zināmā mērā ir taisnība, bet jāsaprot arī mūs, jo mums nav tiesību jaunas valdības vietā likt budžetā pieaugumus nākamajam gadam”.  

Kučinskis cer, ka jaunā valdība iesāktos darbus turpinās. Svarīgi esot saglabāt stabilitāti, tostarp neatcelt jauno veselības aprūpes finansēšanas kārtību.

Tikmēr nevalstisko organizāciju pārstāve Elīna Pinto sēdē pauda cerību, ka nākamā valdība vairāk uzklausīs nevalstisko sektoru.  

“Mūsu valdības augstākā līmeņa pārstāvji nevalstisko organizāciju lemšanas struktūrās klāt ir ļoti reti. Ja mēs dzirdējām, ka izteicās par ekonomikas reitingu kāpumiem Latvijā, premjers runāja par kredītreitinga labo situāciju, tad diemžēl demokrātijas reitinga ziņā Latvija ir spērusi soli atpakaļ. Starptautiskā organizācija “Civicus” Latvijas demokrātijas situāciju ir novērtējusi negatīvi,” sacīja Pinto.

Kučinskis gan ir pārliecināts, ka bijis atvērts pret visiem. Premjers atzina, ka nodokļu reforma mudinājusi uzņēmējus peļņu investēt pašu attīstībā, kas samazinājis ziedojumus sabiedriskā labuma organizācijām. Tomēr Kučinskis uzskata – organizāciju uzdevums ir pārliecināt ziedotājus, kādēļ tās būtu jāatbalsta.  

Kučinska valdība savas pilnvaras noliks 6.novembrī, kad uz pirmo sēdi sanāks jaunievēlētā 13.Saeima.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt