Sociālie dzīvokļi laukos kļūst par atbalstu veciem un vientuļiem cilvēkiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 11 gadiem.

Laikā, kad lauki izmirst, izzūd ciemi un nereti attālās lauku sētās nošķirti no ārpasaules paliek vientuļi, slimi un nespējīgi veci cilvēki, lauku pašvaldībās aktualizējas jautājums, kā tiem palīdzēt. Attālākais pagasts Latvijas dienvidos - Demene - šo problēmu risina ar sociāla dzīvokļa izveidi, kurā burtiski pirms dažām dienām ievācās pirmie tā iemītnieki.

Trīsistabu dzīvoklis Demenes pagasta Kumbuļu ciemā daudzdzīvokļu mājā, kā izrāda pagasta pārvaldes vadītāja Valentīna Gadzāne, kļuvis par mājvietu pagasta vecajiem un vientuļajiem cilvēkiem. „Šajā dzīvoklī ir veikts kapitālais remonts: ietaisīta apkures sistēma, iegādātas jaunas mēbeles un nepieciešamais sadzīves aprīkojums. Te dzīvos septiņi cilvēki, pagaidām te ir tikai pieci, pārējos vēl nepaspējām pārcelt, bet tie ļoti to gaida, ar nepacietību. Tie visi ir mūsu vientuļie pagasta iedzīvotāji, kuriem vai nu nav radu vai tie dzīvo ļoti tālu un nespēj tos apkopt. Attiecīgi šī problēma jārisina pagasta pārvaldei, lai šie cilvēki būtu apkopti un nepaliktu novārtā,” skaidro Gadzāne.

Sociālajā dzīvoklī vecajiem ļaudīm ne tikai izremontētas istabas, bet aprīkota arī virtuve un piemērotas labierīcības, jo daļa pārvietojas tikai ar citu palīdzību. „Vēl jau tikko kā uz šejieni pārcēlāmies, bet patīk viss te ļoti, mums gan ēst gatavo, gan palīdz visā. Jauki cilvēki ar mums te darbojas,” stāsta kāds no dzīvokļa iemītniekiem. Cits piebilst: „Mums te ir labi, man viss patīk, arī dzīvei ir viss nepieciešamais, pat televizors.”

Iodisejs un Lukērija ir vieni pirmajiem iemītniekiem sociālajā dzīvoklī. Tas ir viens no risinājumiem, kā palīdzēt veciem, slimiem un nespējīgiem cilvēkiem. Daudzi no viņiem visu mūžu nodzīvojuši savā savrupā lauku sētā un nevēlas uzturēties sociālajos namos. Bet šādi minidzīvokļi ir sava veida iespēja šiem cilvēkiem, kuru kopumā novadā nav mazums, apliecina Daugavpils novada sociālā dienesta vadītāja Anna Jegorova.

„Kopumā novadā ir pāri par 80 cilvēku, kas gaida aprūpi. Šobrīd laukos aprūpi mājās sniedz kaimiņš kaimiņam, lai arī pagasta pārvaldes sniedz zināmu atbalstu tam. Taču šī aprūpe nav tik kvalitatīva, un ir būtiski, lai to veic zinoši un kvalificēti darbinieki,” saka Jegorova.

Dzīvoklis tapa pēc Demenes pagasta biedrības „Sociālā atbalsta centrs” iniciatīvas, un to ar 13 tūkstošiem latu atbalstīja Daugavpils un Ilūkstes novadu partnerība „Kaimiņi”. Dzīvoklī vecos ļaudis pieskata īpaši apmācīti darbinieki, turklāt no pašu vides. Pagasta pārvaldes vadītāja Valentīna Gadzāne stāsta: „Tie ir mūsu pagasta cilvēki, apmācīti, zinoši, ar sertifikātiem. Problēmu ar viņiem mums nav, visi pieņemti darbā un ir ļoti atbildīgi. Un pats galvenais, ka paši aprūpējamie to ļoti novērtē un ir ļoti pateicīgi, jo paši cilvēcīgi saprot, ka tas nav viegls darbs.”

Pagastam padomā līdzīgi par sociālo dzīvokli pārveidot vēl vienu dzīvokli šajā pašā Kumbuļu daudzdzīvokļu mājā. Tas ir ne vien ērtāk un komfortablāk tā iemītniekiem, bet arī pašiem aprūpētājiem, jo aprūpējamie ir viegli sasniedzami.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti