Sociālie darbinieki: vecajiem cilvēkiem trūkst sarunu, nepieciešams psiholoģiskais atbalsts

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Vecuma vai invaliditātes dēļ nevarīgam cilvēkam tuvinieki var lūgt aprūpi mājās. Ar katru gadu valstī pieaug arī vecu vientuļu cilvēku skaits, kuriem ir nepieciešams šāds pakalpojums. Pašlaik ārkārtējās situācijas laikā Daugavpils un Kārsavas novada sociālie darbinieki un aprūpētāji atzīst – lai arī agrāk noteikto pakalpojumu klāsts klientiem nav samazināts, vecāka gadagājuma cilvēki aizvien sliktāk jūtas tieši psiholoģiski.

Sociālie darbinieki: vecajiem cilvēkiem trūkst sarunu un nepieciešams psiholoģiskais atbalsts
00:00 / 05:02
Lejuplādēt

Daugavpils novada Kalupes pagastā dzīvo astoņi cilvēki, kuriem pēc izvērtēšanas piešķirts pakalpojums – aprūpe mājās. Kalupes pagasta Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības centra vadītāja Ligita Liepiņa atklāj – nereti aprūpētājs ir vienīgais, kurš iegriežas pie šī cilvēka, un Covid-19 pandēmija daudzos vecos cilvēkos ir izraisījusi bailes un satraukumu.

“Sociālajiem darbiniekiem tas ir ļoti smags un ļoti noslogots laiks. Īpaši to izjūt, kad kāda iestāde sāk strādāt attālināti, tad cilvēki netiek ar to galā un nāk pie sociāla darbinieka. Piemēram, kāda sieviete piezvanīja un stāstīja, ka netiek galā, jo nezina kā sakārtot savu invaliditātes pensiju. Mēs, protams, palīdzam nokārtot visus šos jautājumus, bet tas palielina mūsu noslodzi,” stāsta Ligita Liepiņa un atzīst –

lai arī visi paredzētie pakalpojumi klientam tiek nodrošināti, pēc iespējas tiek samazināts kontakta laiks ar klientu, daļa jautājumu tiek risināti attālināti. Un tieši tas vientuļos cilvēkus iespaido visvairāk.

“Aprūpētāji sazinās pa telefonu, aiznes produktus. Lieto maskas mājās, ir izsniegti spectērpi; pie aprūpējamiem ir jāiet, tur nav variantu. Vispār viņi jūtas ļoti nedroši, un šiem cilvēkiem ļoti pietrūkst komunikācijas, jo pašlaik tieši samazināts šis komunikācijai paredzētais laiks, bet viņiem ļoti gribas parunāt. Šī noslēgtība, tas nav labi, jo cilvēki izolējas no sabiedrības,” spriež Liepiņa.

Lai saņemtu aprūpes pakalpojumu mājās, nav svarīgi, cik cilvēkam ir gadu, kāds ir sociālais statuss, nodarbinātība vai pensijas veids – svarīgi ir, ka aprūpe ir nepieciešama un to ir apstiprinājis ārsts, izsniedzot izziņu par veselības stāvokli. Pārējo organizē pašvaldības Sociālais dienests. Daugavpils novada Sociālā dienesta vadītāja Anna Jegorova atklāj, ka novadā 28 cilvēkiem tiek nodrošināta aprūpe mājās, taču vislielākais pieprasījums ir pēc mobilās brigādes pakalpojumiem.

“Mobilās vienības pakalpojums mums ir inovatīvs pakalpojums. Tas ir speciāls transports, kur ir veļas automāts, duša, podologs. Tajā laikā, kad viens aprūpētājs aprūpē cilvēku mašīnā, otrs aprūpētājs klienta mājās veic visus paredzētos mājas darbus. Mobilās brigādes pakalpojums ir ļoti pieprasīts, un šobrīd vairāk nekā 70 cilvēki to izmanto,” stāsta Jegorova.

Aprūpe mājās ir likumā paredzēts pašvaldības sociālais pakalpojums, par ko maksātspējīgajam cilvēkam jānorēķinās pašam vai viņa apgādniekiem. Par trūcīgajiem izdevumus sedz no pašvaldības budžeta. Ārkārtējās situācijas laikā daudziem iedzīvotājiem ir samazinājušies ienākumi, taču Daugavpils novada Sociālais dienests tam seko un, ja rodas situācija, ka par mājas aprūpi cilvēks  nevar samaksāt, tad talkā nāk pašvaldība.

“Šis pakalpojums nav apturēts. Tie, kas ir spējīgi maksāt pēc stundas tarifa likmes, viņi maksā, bet tie, kas ir trūcīgie un maznodrošinātie, tie nemaksā neko. Tas ir uz pašvaldības rēķina. Tāpat arī mobilā aprūpe. Tā uz projekta realizācijas laiku ir bez maksas,” atklāj Jegorova.

Arī pierobežas Kārsavas novada Sociāla dienesta pārstāve Inese Lipska atzīst, ka aizvadītie astoņi mēneši gan sociālajiem darbiniekiem un aprūpētājiem, gan arī viņu klientiem nav bijis viegls laiks, jo

daudzi gados vecākiem cilvēki ļoti jūtīgi reaģē uz informāciju par Covid-19 izplatību.

“Martā, kas bija pirmais Covid-19 vilnis, kad iestājās ārkārtējā situācija, visvairāk jautājumu bija tieši tad. Informācija izplatījās baumu līmenī, ka tas tur, lūk, saslimis un es arī varu saslimt. Taču pašlaik klienti ir izpratuši, un var teikt, ka daži jau ir piekusuši un pat vairs negrib uztvert situāciju nopietni,” saka Lipska.

Sociālā dienesta darbiniece skaidro, ka pašlaik sociālā aprūpe mājās Kārsavas novadā tiek nodrošināta 51 cilvēkam, vēl pie 10 novada iedzīvotājiem brauc mobilā brigāde. Puse no visiem šiem cilvēkiem ir vecuma grupā no 80 līdz 95 gadiem.

“Kārsavas novadā aprūpe mājās turpināsies. Mums ir arī divas mobilās brigādes – Mežvidu mobilā brigāde un Kārsavas novadā vēl ir seši aprūpētāji,” norāda Lipska.

Aprūpi mājās paredz Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likums. Pakalpojumu organizē pašvaldības sociālais dienests, un pašlaik tā darbinieki uzskata, ka viņu klientiem ir nepieciešams lielāks psiholoģiskais atbalsts, jo, baidoties saslimt, vecāka gada gājuma cilvēki izolējas no sabiedrības.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti