Sociālās aprūpes centriem jāveido vakcinēties gribētāju saraksti; potes – ne agrāk par februāra vidu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Ilgstošas sociālās aprūpes centros vakcinācija pret Covid-19 varētu sākties, ātrākais, februāra vidū. Taču pagaidām vēl ir daudz neskaidrību, kā tas notiks un cik vispār būs vakcinēties gribētāju. Situācija ir smaga – pēdējās divās nedēļās Covid-19 skāris vairāk nekā 80 sociālās aprūpes iestāžu, un Latvijas Pašvaldību savienība uzsver: problēmu risināšanai vajadzīga vienota pieeja neatkarīgi no tā, vai sociālās aprūpes centrs pieder valstij, pašvaldībai vai ir privāts. Skaidru stratēģiju gaida arī īslaicīgas sociālās aprūpes veicēji – dienas centri, grupu dzīvokļi, patversmes un mājas aprūpētāji.

ĪSUMĀ:

  • Pēdējās divās nedēļās sociālās aprūpes centros - augsta saslimstība ar Covid-19.
  • Centros vakcinācija sāksies ne ātrāk kā februārī; līdz tam jātaisa vakcinējamo saraksti.
  • Pašvaldību savienība grib vienotu vakcinācijas algoritmu visiem centriem neatkarīgi no to īpašnieka.
  • Pašlaik vēl nav aplēsts, cik daudz aprūpes centru klientu gribēs vakcinēties.
  • Centru darbiniekus aicina apdomāt, ka viņu vakcinācija svarīga darba specifikas dēļ.
  • Norvēģijā pēc Covid-19 vakcīnas nomiruši vairāki seniori vecāki par 85 gadiem, bet nekas neliecina, ka nāvi izraisīja vakcīna.
  • Atbildīgie dienesti seko līdzi informācijai rekomendācijās senioru vakcinācijai.
  • Līdz vakcinācijai paredzēts aprūpes centru darbiniekiem veikt siekalu testus, lai novērstu slimības izplatību.

Sociālās aprūpes centriem jāveido vakcinēties gribētāju saraksti; potes - ne agrāk par februāra vidu
00:00 / 03:13
Lejuplādēt

Saskaņā ar Sociālo pakalpojumu reģistra datiem Latvijā darbojas vairāk nekā 200 ilgstošas sociālās aprūpes iestāžu, tai skaitā 109 pašvaldību, 33 valsts un 67 privātas. Tajās mīt vairāk nekā 13 tūkstoši cilvēku. Pēdējo divu nedēļu laikā vien konstatēti 1433 Covid-19 gadījumi vairāk nekā 80 iestādēs, tā pirmdien Latvijas Pašvaldību savienības rīkotā video konferencē informēja Slimību profilakses un kontroles centra pārstāve Ilona Liskova.

“Pirmajā jaunā gada nedēļā tie bija 83 gadījumi, otrajā – 630. Vidēji saslimstība tieši sociālās aprūpes iestādēs veido 10–11% no visiem gadījumiem, ko reģistrējam ik dienu, ik nedēļu,” viņa norādīja.

Pēc Nacionālā veselības dienesta ziņām, vakcinācija pret Covid-19 sociālās aprūpes centros varētu sākties ne agrāk par februāra vidu. Līdz tam centri aicināti sagatavot provizoriskus vakcinējamo darbinieku un klientu sarakstus, lai mobilās brigādes varētu operatīvi plānot vakcinācijas izbraukumus.

Pašvaldību savienības vadītājs Gints Kaminskis uzsvēra: divās nedēļās būtu jārada vienots algoritms visiem centriem neatkarīgi no to īpašnieka.

“Sociālās aprūpes centri varētu būt ļoti nopietns lakmusa papīrītis par visu šo vakcināciju, kur iesaistīti gan darbinieki, gan klienti, gan pašvaldības, privātpersonas, valsts, radinieki. Ja šis process aizies veiksmīgi, tad varbūt arī tālākie procesi, kas līmēsies un augs, būs veiksmīgi,” sacīja Kaminskis.

Interese par Pašvaldību savienības rīkoto konferenci sociālās aprūpes centriem pirmdien bija liela – to vēroja vairāk nekā 300 cilvēku. Visvairāk jautājumu – par vakcinācijas praktisko pusi:

  • Vai varēs izvēlēties vakcīnu? Sākotnēji būs jāiztiek ar tām, kas būs pieejamas, vēlāk varētu apsvērt arī iespēju izvēlēties, atbildēja Imunizācijas valsts padomes vadītāja Dace Zavadska.
  • Ko iesākt ar izslimojušajiem? Viņu vakcināciju par 90 dienām var atlikt, priekšroku dodot tiem, kuriem antivielu nav.
  • Kādos gadījumos vakcinēt nevajadzētu? Ja ir nopietnas alerģiskas reakcijas vai kāda akūta slimība.
  • Kas lems par vakcināciju, ja klients pats to nespēj izvērtēt? Ja viņa rīcībspēja ir ierobežota, atļauja būs jālūdz radiniekam. Bet liela loma būs arī klientus aprūpējošajiem mediķiem.

“Kas attiecas uz šiem senioriem, ļoti vajadzētu ņemt vērā: ja viņi saslims ar Covid-19, iznākums varētu būt daudz bēdīgāks. Cik no viņiem ir spējīgi izvērtēt, vai viņi vēlas vai ne, kādi ir ieguvumi un riski? Tur tiešām es redzu lomu šiem ārstiem, kas uzrauga šīs personas. Viņi būtu arī tie, kas uzrauga, vai seniors nav galēji dekompensētā stāvoklī, tad viņam varbūt arī šis minimālais drudzis pēc vakcīnas varētu būt liktenīgs. Tā ka, manuprāt, tas nav tik vienkārši. Jā, ar darbiniekiem noteikti, viņi var atteikties, bet arī darbiniekiem es aicinātu izvērtēt viņu lomu, kāpēc viņi atrodas šajos aprūpes centros. Galvenokārt jau klientu dēļ.

Tā ka izvēles iespēja mums ir, bet kaut kādai atbildībai arī ir jābūt,” sacīja Zavadska.

Kā vēlāk Latvijas Radio atzina Sociālās aprūpes institūciju apvienības vadītāja, pansionāta “Valmiera” direktore Teiksma Taube, pirmdien izdevies gūt atbildes uz daudziem būtiskiem jautājumiem. To, cik daudz darbinieku un klientu būs gatavi vakcinēties, gan šobrīd vēl esot grūti pateikt. Pirmajā darbinieku aptaujā decembrī attieksme bijusi visai noraidoša.

“Bet es domāju ka tagad, ņemot vērā to, kas apkārt notiek, situācija būs mainījusies. (..) Par klientiem – kad nāks tuvāk tā diena, kad vakcīna būs, tad arī būs precīzāki cipari, jo tas pasākums ir ļoti mainīgs. (..) Ar klientiem mēs tikai tagad sāksim, jo nevarējām viņiem decembrī uzdot jautājumu, nezinot, kad tā vakcīna būs. Nevaram viņus tracināt, jo viņiem jau liekas, ka tas būs rīt,” stāstīja Taube.

Kamēr vakcīnas vēl tiek gaidītas, Labklājības ministrija apkopojusi, ka sociālās aprūpes centriem vienam mēnesim būtu vajadzīgi 103 tūkstoši ātro jeb antigēnu testu klientu un darbinieku regulārai testēšanai. Tos centralizēti iepirks Aizsardzības ministrija, un ar tiem varēs rīkoties speciāli apmācīti medicīnas darbinieki.

Veselības ministrijā informēja, ka Imunizācijas valsts padome izstrādās rekomendācijas senioru vakcinācijai, kas balstīsies uz zinātnisku izpēti un starptautiskajiem ieteikumiem. Norvēģijas Zāļu aģentūra ir ziņojusi par nāves gadījumiem pēc vakcinācijas pret Covid-19 cilvēkiem, kas vecāki par 80 gadiem un kuriem bijusi ļoti vāja veselība. Pašlaik Eiropas Zāļu aģentūra un Pasaules Veselības organizācija veic padziļinātu izpēti, lai izprastu, kas ir bijuši nāves iemesli. Pašlaik nav secināts, ka pacientu nāvi ir izraisījusi tieši vakcīna.

Vienlaikus 12. janvārī notikušajā Imunizācijas valsts padomes sēdē uzsvērts, ka līdz oficiālu rekomendāciju saņemšanai no starptautiskajām iestādēm ārstiem, kas veic pacientu, kuriem ir smags klīniskais stāvoklis vecumā virs 85 gadiem ar vairākām hroniskām slimībām, vakcināciju īpaši rūpīgi jāizvērtē cilvēka veselības stāvoklis un vakcinācijas ieguvumi un riski. Jāņem vērā, ka šādiem pacientiem Covid-19 slimība pati var būt galēji kritiska.

KONTEKSTS:

Covid-19 uzliesmojuma laikā 2020. gada pavasarī Latvijā bija izsludināta ārkārtējā situācija jaunā koronavīrusa ierobežošanai. Situācija vasarā bija stabila, bet septembra beigās saslimstība strauji pieauga. Valdība atkārtoti noteica ārkārtējo situāciju, kuras laikā bija stingrāki ierobežojumi. Par spīti tam saslimstība ar Covid-19 turpināja pieaugt.

Smagi skarti ir arī pansionāti un sociālās aprūpes centri. Pāris mēnešos ir jau vairāk nekā 4000 saslimušo – pansionātos nespēj apturēt Covid-19. Tādēļ ārkārtējā situācija ir pagarināta līdz 7. februārim. Spēkā ir stingri ierobežojumi līdz 25. janvārim, kā arī "mājsēde" nedēļas nogalēs, kas nozīmē, ka no plkst.22 līdz 5 katram jāatrodas savā dzīvesvietā. 

Kopumā Latvija līdz šim ir saņēmusi 31 425 vakcīnas devas, ar kurām vakcinēti mediķi. Vēl nedēļā no 25. janvāra, plānots saņem “Moderna” vakcīnu piegādi – 2400 devas. Nedēļā no 8. februāra plānota 4800 “Moderna” vakcīnu devu piegāde. Vēl 15 600 “Moderna” vakcīnu devas gaidāmas februāra beigās. Par visām minētajām piegādēm vēl nav saņemts gala apstiprinājums no ražotāja.

Savukārt saskaņā ar Latvijas vakcinācijas plānu mūsu valsts cer pamatā uz “AstraZeneca” vakcīnām, kuras ir vienkāršāk izplatāmas un lietojamas, arī lētākas. Eiropas Zāļu aģentūra šonedēļ saņēmusi pieteikumu “AstraZeneca” un Oksfordas Universitātes izstrādātās vakcīnas pret Covid-19 infekciju reģistrācijai ar papildu nosacījumiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti