Pusdiena

Brīvības pieminekļa atklāšanā prezidents aicina katram celt savu zināšanu pieminekli

Pusdiena

Ksenija Sobčaka grasās kandidēt uz Krievijas prezidenta amatu

Sociālajos dienestos prieks par plānotajām piemaksām; neizpratne, kā dalīs

Sociālajos dienestos prieks par plānotajām piemaksām; neizpratne, kā dalīs

Nākamgad plānotas mērķdotācijas tiem pašvaldību sociālajiem darbiniekiem, kuri tieši strādā ar ģimenēm ar bērniem. Sociālie dienesti priecājas par plānu atjaunot šīs valsts piemaksas, kādas pirms vairākiem gadiem bijušas, taču arī raizējas – vai tas attieksies arī uz mazāku pagastu sociālajiem darbiniekiem, kuri nespecializējas - strādā ar vairākām iedzīvotāju grupām.

Kāpēc piemaksas plānotas tieši pašvaldību sociālajiem darbiniekiem, kas strādā ar ģimenēm ar bērniem? Šiem sociālajiem darbiniekiem darbs ir intensīvāks, sociālās problēmas bieži ir ielaistas, tāpēc jāveic padziļināta izpēte, un ģimenes ar bērniem izvirzītas kā prioritāte, atbild Labklājības ministrijā.

“Ir četri bērni, sociālā riska ģimene. Bērnu tēvs bijis vardarbīgs. Bērni saņēmuši sociālo rehabilitāciju krīzes centrā. Bijuši audžuģimenē, atgriezti pie mātes. Vienam no bērniem sastādīts korekcijas plāns. Ir bijuši likumpārkāpumi. Viens no bērniem ir ar invaliditāti,” Kristīne Veispale no Madonas sociālā dienesta nesenā diskusijā par lauku sociālā darba specifiku ieskicēja kādas ģimenes portetu.

Par iecerētajām piemaksām sociālajiem darbiniekiem, kas strādā ar ģimenēm ar bērniem, sociālie dienesti priecājas.

Arī Solvita Upeniece no Daugavpils sociālā dienesta. “Bija liels finansiāls atbalsts un gandarījums sociālajam darbiniekam – viņš ir novērtēts! Bija cits stimuls strādāt - es padaru savu darbu un esmu gandarīta,” norāda Upeniece.

Tomēr atsevišķos sociālajos dienestos arī izskan bažas – vai, lai no valsts saņemtu piemaksu, sociālajiem darbiniekiem jābūt specializācijai, ka strādā ar ģimenēm ar bērniem. Tā kā sociālajiem dienestam mēdz būt grūtības piesaistīt darbiniekus, ir pagasti, kur sociālie darbinieki nespecializējas.

„Sociālais darbinieks ir universālais kareivis pagastā – viņš dara visu, sākot no bērniem, veciem ļaudīm un vēl,” stāsta Ogres novada sociālā dienesta vadītāja Sarmīte Ozoliņa. “Bet viņš ir sociālais darbinieks, viņš nav sociālais darbinieks ģimenēm ar bērniem. Tad kā tās piemaksas – burvīgs veids, ko Labklājības ministrija atradusi, kā mūs atbalstīt – attieksies uz šiem darbiniekiem?” vaicā Ozoliņa.

Labklājības ministrija apzinās, ka mazajos sociālajos dienestos pagastos sociālie darbinieki mēdz strādāt ar dažādām sociālajām grupām.

„Lai arī šie sociālie darbinieki netiktu nostumti malā un arī saņemtu šo mērķdotāciju, Labklājības ministrija šobrīd ir veikusi faktiskās situācijas izpēti, aptaujājot visus Latvijas sociālos dienestus. Šobrīd tiek apkopota informācija. Būs pilnas slodzes sociālie darbinieki, kas strādā ar ģimenēm ar bērniem un būs daļēja slodze – nepilna slodze, un to noteiks sociālā dienesta vadītājs,” skaidro ministrijas pārstāve Ilze Skrodele-Dubrovska.

Tāpat arī Labklājības ministrija vēlas izvairīties no riskiem, kas bija pirms vairākiem gadiem, piešķirot piemaksas sociālajiem darbiniekiem, kas strādā ar ģimenēm ar bērniem. “Mērķdotācija bija piešķirta pašvaldībai, jo sociālais dienests ir pašvaldības iestāde. Bija situācijas, kur tika samazināts ikmēneša atalgojums pret mērķdotācijas apmēru, jo tad tā bija noteikta – 124 lati. Bija darbinieki, kuri nesaņēma konkrēti [algas paaugstinājumu], bet bija sadalīts uz visiem sociālajiem darbiniekiem,” bilst Skrodele-Dubrovska.

Jānorāda, ka sociālo darbinieku algas maksā pašvaldības. Labklājības ministrija šobrīd izstrādā Ministru kabineta noteikumus, kas noteiks kritērijus, kam mērķdotācijas pienāksies. Jau tagad zināms, ka jābūt atbilstošai profesionālajai izglītība, vismaz gadu ilgai pieredzei darbā ar ģimenēm ar bērniem un apgūtām apmācībām bērnu tiesību jautājumos. Piemaksu apmērs pagaidām vēl nav zināms. Nākamgad nepieciešami aptuveni 800 000 eiro.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti