Dienas notikumu apskats

ASV aizsardzības ministrs Kijevā apliecina atbalstu Ukrainas armijas stiprināšanā

Dienas notikumu apskats

Fiskālā padome brīdina valdību par ekonomikas uzkaršanu un krīzes draudiem

Sociālā nodokļa nemaksātājiem valsts medicīnas «cena» 2020.gadā būs 5% no minimālās algas

Sociālā nodokļa nemaksātājiem valsts medicīnas «cena» 2020.gadā būs 5% no minimālās algas

Nacionālās trīspusējās sadarbības padomes sēdē nolemts apvienot Veselības ministrijas un Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrības piedāvātos likumprojektus vienā un virzīt apstiprināšanai Saeimā steidzamības kārtā. Tikmēr ministrija iecerējusi, ka tie, kas neveic sociālās apdrošināšanas iemaksas, valsts apmaksātu medicīnu varēs saņem, veicot iemaksas 1% apmērā no minimālās algas nākamgad, bet 5% - 2020.gadā.

 

Bažas, kas nepagūs līdz janvārim

Baidoties, ka jaunās veselības apdrošināšanas kārtības iestrāde likumprojektā varētu ievilkties un līdz ar to aizkavētos arī solītā mediķu atalgojuma paaugstināšana, Latvijas veselības darbinieku arodbiedrība pirms nedēļas rosināja šos jautājumus nodalīt. Tomēr Nacionālā trīspusējās sadarbības padome lēma, ka jāveido viens kopīgs Veselības finansēšanas likums.

Tas jāpabeidz nākamo divu nedēļu laikā, apvienojot Veselības ministrijas un arodbiedrības sagatavotos likumprojektus. Tālāk jauno Veselības finansēšanas likumu plānots virzīt izskatīšanai Saeimā steidzamības kārtā.

“Gala lēmums ir par to, ka mēs to virzām uz Saeimu steidzamības kārtībā. Mēs paliekam pie tā, ka likumprojektam 1.janvārī jāstājas spēkā, bet pie tā ir jāstrādā Sociālo lietu komisijai,” norādīja premjers Māris Kučinskis (Zaļo un zemnieku savienība).

Sēdes laikā vairākkārt izskanēja bažas, ka tik sarežģītu likumprojektu apstiprināt līdz nākamā gada sākumam, visdrīzāk, neizdosies. “Kaut arī sociālā un darba lietu komisija uzskata, ka galvenais ir kvalitāte. Un viņiem var piekrist – kvalitāti nevar prasīt vienas nedēļas laikā. Sociālie partneri, protams, uzskata, ka ir ļoti svarīgi, lai šo darbu pabeigtu līdz 1. janvārim un tas būtu spēkā,” sacīja premjers.

Premjers gan uzsvēra – neatkarīgi no tā, vai jaunais likums stāsies spēkā ar 2018.gada 1.janvāri vai, piemēram, martu, veselības budžets nākamajam gadam jau ir apstiprināts.

Taps viens likums

Nolemts, ka Veselības ministrijas un arodbiedrību piedāvātie varianti ir jāapvieno vienā projektā. Kučinskis sacīja, ka sanākušās padomes Veselības aprūpes nozares apakšpadomei līdz 8.septembrim jārod vienošanās par kompromisa variantu. Tad to skatīs valdība un nodos vētīšanai Saeimā steidzamības kārtā.

Šķēpi tika lauzti par ministrijas un arodbiedrību piedāvātajiem variantiem. To galvenā atšķirība ir tajā, ka

ministrijas piedāvātajā versijā iekļauts ne tikai nozares finansējuma jautājums, bet arī citas prioritātes.

Piemēram, ministrijas likumprojektā paredzēts, ka apdrošināts ir tas cilvēks, kurš ne mazāk kā deviņus mēnešus pēc kārtas ir maksājis valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas veselības apdrošināšanai. Kā arī atrunāts, kurai sabiedrības daļai veselības aprūpi nodrošinās valsts.

Veselības ministre Anda Čakša (Zaļo un zemnieku savienības izvirzītā) skaidro, kā valsts veselības apdrošināšanas sistēmā varēs iekļauties tie, kas neveic sociālās apdrošināšanas iemaksas: "Veselības apdrošināšanas iemaksas šobrīd ir pakāpeniski ieliktas, palielinot trīs gadu periodā, lai veicinātu šīs sistēmas iedzīvināšanu. 2018.gadā, lai cilvēks varētu pieteikties sistēmai, būtu jābūt veiktām šīm iemaksām 1% no minimālās mēnešalgas."

Savukārt 2019.gadā tie būtu 3% no minimālās algas, bet 2020.gadā - 5%.

Mediķi neizslēdz jaunus protestus

Veselības darbinieku arodbiedrība tomēr pauž bažas par centieniem novilcināt mediķu algu pieaugumu un sola jaunus protestus, ja Veselības ministrijas sagatavotais likumprojekts viņus neapmierinās. Kā šīsdienas sēdē uzsvēra arodbiedrības vadītājs Valdis Keris, tajā esot ietvertas vairākas normas, par kurām līdz šim nav diskutēts.

Viņš uzskata, ka likumprojektā svarīgākais ir garantijas veselības nozares finansējuma pieaugumam. Bet pārējo varot iestrādāt citos normatīvajos aktos. 

“Tādas kā, piemēram, tiesības uz valsts apmaksātu veselības aprūpi, tiesības uz neatliekamo medicīnisko palīdzību, veselības aprūpes minimālā groza apjoms – tas, kam tur ir jābūt iekšā. Tie ir jautājumi, kas nacionālajā trīspusējā padomē netika apspriesti,” sacīja Keris.

Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības vadītājs Egils Baldzēns arī uzvēra nozares finansējuma pieauguma svarīgumu: “Es domāju, ka ir ārkārtīgi svarīgi, ka mēs esam iezīmējuši šo mērķi, ka ir 4% iekšzemes kopprodukta jāsaņem veselības aprūpei tieši 2020.gadā. Mēs ejam precīzi pa gadiem – 2018., 2019.gads ar finansējuma palielinājumu nozarei.”

Tiesa, sēdē vienojās likumprojektu papildināt arī ar Latvijas Darba devēju konfederācijas priekšlikumu, ka ilgtspējīgas veselības aprūpes finansēšanas pamatā ir visas sabiedrības solidāra iesaiste atbildīgā nodokļu maksāšanā.

Tomēr gan no ministrijas, gan arodbiedrību puses izskanēja bažas par to, vai likumprojekts tiešām stāsies spēka janvārī. Premjers uz to atbildēja, uzsverot, ka galvenais likumprojektu izstrādāt kvalitatīvu, kā arī atgādināja, ka nākamā gada budžetā veselības nozarei atvēlētais finansējums pirmo reizi pārsniedz miljardu eiro.

 Jau ziņots, ka grozījumi likumā par valsts sociālo apdrošināšanu paredz nākamgad valsts sociālajā apdrošināšanā iekļaut arī veselības apdrošināšanu, palielinot valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu jeb sociālo iemaksu likmi par 1%. Ieņēmumi no sociālo iemaksu likmes celšanas tiks novirzīti nevis speciālajā budžetā, bet pamatbudžetā veselības aprūpes finansēšanai. 

Atbilstoši plānots nodrošināt nodokļu maksātājiem pilnu pakalpojumu grozu, bet nemaksātājiem tikai pamata pakalpojumus. Taču ir daudz jautājumu par to, kā valsts pakalpojumus saņems tie, kas saņem autoratlīdzības, strādā neregulāri un neveic sociālās iemaksas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt