Šnore sociālo palīdzību barikāžu dalībniekiem dēvē par šķeļošu; Ražuks tās sauc par «muļķībām»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

No vienas puses, saukti par sabiedrību šķeļošiem, no otras puses, par pateicības izrādīšanu Latvijas patriotiem - tik dažādi Latvijas Radio raidījumā "Krustpunktā" pirmdien izskanēja viedokļi par likumprojektu, kas paredz barikāžu dalībniekiem dažādus sociālos atvieglojumus.

Likumprojekta autors Saeimas deputāts Romualds Ražuks ("Vienotība") skaidroja, ka daļai no barikāžu dalībniekiem šodien neklājas materiāli viegli. "Uzskatu, ka barikāžu dalībnieki ir nopelnījuši godam sociālās garantijas," teica Ražuks.

Viņaprāt, atvieglojumi parādīs, ka valsts pateicas saviem patriotiem par brīvības atgūšanu. Turklāt šāda prakse jau pastāv, piemēram, attiecībā uz represētajiem, kuriem arī ir atvieglojumi.

Ražukam oponēja viņa kolēģis Saeimā Edvīns Šnore (Nacionālā apvienība). Pirmkārt, viņš noraidīja, ka barikāžu dalībnieks ir pielīdzināms represētajiem. Otrkārt, šādi atvieglojumi sašķels barikāžu dalībniekus un Latvijas sabiedrību. "Kādēļ tas ir nepieciešams? Tie [atvieglojumi] nenoliedzami šķeļ," saka Šnore. "Vieni, kas bija, saņem, otri, kas bija - nesaņem. Tas jau pašā pamatā šķeļ Latvijas sabiedrību," piebilda deputāts. Viņš arī retoriski vaicāja, kā tiks pierādīta cilvēku līdzdalība barikādēs, ja nav nekādu dokumentu, kas to apliecinātu.

Ražuks Šnores teikto nosauca par "muļķībām". Viņš atgādināja, ka kopš barikādēm ir izdoti pateicības raksti un dalītas piemiņas zīmes. Turklāt novados ir ļoti labi zināms, kurš ir piedalījies barikādēs. Rīgā šādus cilvēkus gan būtu grūtāk atrast.

Uz to Šnore atbildēja, ka Ražuka iniciatīva draud pārvērst barikādes par farsu.

"Mēs pārvēršam barikādes par to pašu, kas Krievijā ir Lielais Tēvijas karš - par farsu," teica Šnore, atgādinot, ka kādai no padomju varonēm pēc kara "atradās" piecas mātes.

Viņš arī piebilda, ka barikādēs savulaik bija Vladimirs Lindermans un Nikolajs Kabanovs, kuru izteikumi un rīcība par Latviju vairākkārt ir bijuši pretrunīgi vērtēti. Līdz ar to var izveidoties situācija, ka Lindermans un Kabanovs saņems atvieglojumus, savukārt citi nesaņems.

Barikāžu dalībnieki jau iepriekš pauduši neapmierinātību ar šo likumprojektu.

Lai arī likumprojekts 1991. gada barikāžu dalībnieku atbalstam vēl ir tikai procesā un Saeimas Sociālo un darba lietu komisija 12. janvārī nolēma to virzīt izskatīšanai parlamentā, prognozējams, ka ceļš līdz likuma pieņemšanai nebūs viegls, jo par likumprojekta nodošanu saskaņošanai Saeimas komisijā balsoja 49 deputāti, atturējās 16, nebalsoja 25.  

Līdzīgu likumprojektu, kas paredzēja 70 eiro lielu piemaksu pie vecuma pensijas barikāžu dalībniekiem, Saeima 2014.gadā noraidīja.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti