Rīta Panorāma

Telefonintervija ar Saeimas deputātu (NA) Raivi Dzintaru

Rīta Panorāma

Afganistānā pilnībā stājušies spēkā islāma likumi

Telefonintervija ar Saeimas deputātu (AS) Māri Kučinski

Smiltēns: Koalīcijas vienošanās par atbildības jomām nākamajā valdībā ir tikai konceptuāla

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Jaunās koalīcijas partneru – "Jaunās Vienotības" (JV), "Apvienotā saraksta" (AS), Nacionālās apvienības (NA) – panāktā vienošanās par atbildības jomu sadalījumu nākamajā valdībā ir tikai konceptuāla. To portālam LSM.lv sacīja AS politiķis un 14. Saeimas priekšsēdētājs Edvards Smiltēns. 

Pirmdien valdības veidošanas sarunu vadītājs Krišjānis Kariņš (JV) medijiem pavēstīja, ka trīs politiskie spēki vienojušies par ministru portfeļu dalījumu nākamajā valdībā. Taču vien dažas stundas pēc šī paziņojuma AS pārstāvis un 14. Saeimas deputāts Andris Kulbergs Latvijas Televīzijas raidījumā "Šodienas jautājums" norādīja, ka šāda vienošanās nav panākta.

Saistībā ar šo jautājumu, kas valdības veidošanas sarunās gandrīz pēdējo divu nedēļu garumā bijis centrālais temats, Smiltēns portālam LSM.lv norādīja, – "ir ielikts komats, bet nav pielikts punkts". 

Proti, AS ieskatā vienošanās par atbildības jomu sadalījumu nākamajā valdībā nav galēja un pilnīga, bet gan konceptuāla. 

Smiltēns sacīja: "Mums joprojām ir palikuši atvērtie jautājumi, it sevišķi tie, kas ir saistīti ar veselības sektoru, kur mums nav skaidras atbildes, kāpēc tieši "Apvienotajam sarakstam" tas ir iespēlēts."

Tieši Kariņa piedāvājums Veselības ministrijas vadību uzticēt AS, pēc Smiltēna teiktā, ir bijis viens no plašākajiem diskusiju punktiem starp jaunajiem partneriem. Smiltēns vairākkārt uzsvēra, ka nav skaidri pamatots, kāpēc AS iedalīta Veselības ministrija. Taču tas nenozīmē, ka AS nebūtu gatavs uzņemties šīs ministrijas vadību. 

AS uzskata, ka par veselības nozari jāuzņemas solidāra atbildība. Politiskajam spēkam arī būtu nepieciešams detalizēti iepazīties ar stāvokli veselības aprūpes sistēmā, tai skaitā finanšu nozarē, atzina Smiltēns.

""Jaunajai Vienotībai" ir būtībā trīs kandidāti, [ko virzīt veselības ministra amatam], viņi nepakam vispār negrib tuvoties tai tēmai. (..) Tad mēs piedāvājām uzņemties solidāru atbildību," pauda Smiltēns. 

14. Saeimas spīkers norādīja, ka saistībā ar Veselības ministrijas sadalījumu ir divas versijas: "Vai nu "Jaunā Vienotība" uzņemas ar "Apvienoto sarakstu", absolūti dzelžaini solot Latvijas sabiedrības priekšā, solidāru atbildību par veselības nozari, jo bez finanšu ministra un premjera tiešas iesaistes šajā jautājumā nozares problēmas nav atrisināmas, (..) vai nu "Jaunajai Vienotībai" pašai kā premjera partijai būtu jāuzņemas atbildība."

Ja tiktu izvēlēts solidārās atbildības ceļš, tad JV un AS būtu jāsēžas pie sarunu galda un jāizveido kopīgs plāns, kā realizēt izvirzītos mērķus veselības sistēmas uzlabošanai, piebilda Smiltēns: "Galvenā ziņa – mēs esam gatavi uzņemties veselību, bet mēs gribam rezultātu, nevis krēslu, jo rezultāts parādās tikai vienīgi kopā ar solidāru premjera un finanšu ministra atbildību."

Taujāts, ko konceptuāls lēmums nozīmē attiecībā uz valdības deklarācijas izstrādi, Smiltēns sacīja – mēs ejam uz priekšu. 

"Mēs vienojāmies, ka, konceptuāli pasakot to, ka mēs esam gatavi veselības problēmas šķetināt, mēs ejam uz priekšu. Bet tas paredz arī detalizētu iepazīšanos ar veselības aprūpes situāciju, tai skaitā finanšu, un tas paredz vēl mehānisma atrašanu veselības aprūpes sistēmas solidārā pieejā," pauda Smiltēns.

Viņš atzīmēja, ka solidārās atbildības pieeja tika izmantota arī Aizsardzības ministrijas sakarā. Starp politiskajiem spēkiem panāktā, precizētā vienošanās paredz, ka Aizsardzības ministriju vadītu NA, taču ministra biedra jeb viceministra postenis pienāktos AS.

Smiltēns norādīja, – ņemot vērā, ka no 14. Saeimā ievēlētajiem AS deputātiem "visjaudīgākie kandidāti" ir cilvēki, kas pārstāv drošības un tieši armijas aizsardzības jomu, neizmantot šo cilvēku potenciālu valdībā būtu "totāla kļūda". Tāpēc panākta vienošanās, kas paredz precizējumu, ka aizsardzības ministram no NA būtu arī ministra biedrs no AS.

Smiltēns skaidroja: "Mehānisms, ko izveidojām, un tur partneri piekrita, ka mūsu atbildības jomā paliek tomēr Iekšlietu ministrija, bet mēs sinhronizējam drošības bloku Aizsardzības ministrijā caur ministra biedru. Līdz ar to mēs vienā veselumā savelkam kopā šīs visas jomas."

Kopumā vērtējot sarunas par atbildības jomu sadalījumu nākamajā valdībā, Smiltēns sacīja: "Mēs nesakām – nē. Tāpēc arī Kariņa kungs it kā to traktēja, ka mēs esam piekrituši. Bet patiesība ir tāda, ka tā ir tikai konceptuāla vienošanās pie nosacījumiem. (..)

"Klusās diplomātijas" rezultātā kaut kāda veida uzlabojumus šajā piedāvājumā mums ir izdevies ieviest, it sevišķi, ja runājam par šo solidāro atbildību un prezidenta kunga ieviesto terminu – horizontālā pārvaldība."

Vaicāts par AS tikšanos ar Valsts prezidentu Egilu Levitu, lai apspriestu valdības veidošanas sarunu vadīšanas stilu, Smiltēns apstiprināja, ka politiskais spēks apspriedīs situāciju ar prezidentu. Tāpat Smiltēns pauda, ka saistībā ar valsts pārvaldes sistēmas uzlabošanu AS un prezidenta redzējums vairākos jautājumos sakrīt. 

Otrdienas rītā "Apvienoto sarakstu" pārstāvošais Māris Kučinskis intervijā LTV raidījumā "Rīta Panorāma" pauda – lai nekavētu procesu, varam strādāt pie valdības deklarācijas. Vienlaikus neesot redzēts topošas valdības deklarācijas skelets. Tāpat esot vajadzīga lielāka detalizācija par nākamā gada budžetu.

Kučinskis uzsvēra, ka "Apvienotais saraksts" nebremzē kustību, taču esot vajadzīga skaidrība par to, ko katra no iesaistītajām pusēm piedāvā.

Tikmēr JV pārstāvis Arvils Ašeradens un NA politiķe Ināra Mūrniece iepriekš Latvijas Televīzijas raidījumā "Šodienas jautājums" pauda, ka, viņuprāt, starp trim partijām esot panākta jau galīgā vienošanās. Tāpēc nepieciešams sazināties ar AS sarunu vedējiem un precizēt, kāda ir AS pašreizējā nostāja, raidījumā pirmdien atzīmēja Mūrniece.

Savukārt Nacionālo apvienību pārstāvošais Raivis Dzintars otrdienas rītā LTV uzsvēra, ka nav šaubu – dienu iepriekš ir panākta vienošanās par atbildības jomu sadali. Bet nav vēl vienošanās par atsevišķiem nosacījumiem un detaļām, kas būšot sarunu temats līdz pat valdības apstiprināšanai.

KONTEKSTS:

Nākamās koalīcijas partneri JV, AS un NA parakstīja sadarbības memorandu, kurā citstarp politiskie spēki par sasniedzamajiem mērķiem izvirzījuši valsts drošības uzlabošanu, veselības aprūpes pilnveidošanu, Latvijas enerģētiskās pašpietiekamības nodrošināšanu un apņēmušies nesaudzīgi cīnīties pret korupciju. Panākta arī vienošanās, ka valdībā būs Klimata un enerģētikas ministrija, atsakoties no sākotnējā nodoma tai pievienot arī ar vidi saistītus jautājumus.

Tāpat JV piedāvājusi atbildības jomu sadalījumu jaunajā valdībā, kur tai pienāktos sešas ministrijas un premjera postenis, bet AS un NA – katrai pa četrām ministrijām.

Vēlāk tapa zināms, ka koalīcijas partneri panākuši vienošanos par atbildības jomu sadali, piekrītot jau iepriekš Kariņa izteiktajam priekšlikumam ar divām izmaiņām. Taču vien dažas stundas pēc paziņojuma AS pārstāvis Andris Kulbergs norādīja – šāda vienošanās nav panākta.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti