Dienas ziņas

VBTAI veikusi pārbaudi Stiklu bērnunamā

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Smiltenes novadā top sulu koku parks

Smiltenes pusē top sulu koku parks, kur augs arī melnie valrieksti

Smiltenes novada Brantu pagastā top, iespējams, pasaulē pirmais sulu koku parks. Līdz šim Latvijā sula tecināta galvenokārt no bērziem un kļavām, bet nākotnē ir iecere to iegūt arī no melnajiem valriekstiem. Speciālisti to sauc par drosmīgu soli un arī valsts mēroga eksperimentu, jo šī koku šķirne Latvijā līdz šim nav audzēta.

Ņemot līdzi savas lāpstas, bērzu sulu ražotnē "Birzī" ieradies kupls pulks viesu, lai palīdzētu iekopt pirmo sulu koku parku pasaulē. Ņemot vērā speciālistu norādes, kā kociņi pareizi jāstāda, ikviens ķērās pie darba, lai kopīgiem spēkiem aptuveni pusotra hektāra platībā iestādītu vairāk nekā 200 stādu.

Tie izvietoti bezgalības zīmes formā, simbolizējot ideju par ilgtspēju un devumu nākamajām paaudzēm. Katram kociņam viesi deva arī savu vārdu, ko tas glabās vēl gadu desmitiem.

"Ideja ļoti jauka. Kokus stādīt vispār katram latvietim - tā ir svēta lieta. Prieks, ka aug, novēlu katram izbaudīt to. Mēs jau ar sievu smejamies, ka varētu to aleju paturpināt pāri tam pauguriņam. Tur jau mēs no otras puses pieslēgtos," sprieda Raunas pagasta iedzīvotājs  Atis Riekstiņš.

"Brantu pagasts ir ''smags'' pagasts, smaga augsne, jūs paši redzat, cik smaga zeme šeit ir. Un, kad atnāk tāds cilvēks ar tādu ideju, tur vienkārši nevar neatbalstīt. Tā ir tāda dāvana Latvijai. Tas nozīmē, ka mums jāzeļ, jāplaukst uz priekšu," teica Brantu pagasta pārvaldes vadītāja Mārīte Treijere.

Pasaulē ir ap 20 veidu koku, no kuriem var iegūt sulu pārtikai.

Mūsu klimatiskajos apstākļos ir trīs veida sulu koki, zināmākie no tiem - bērzs un kļava, bet sulu var iegūt arī no valriekstiem, kas tad šeit arī tiek stādīti.

Sulu koku parkā līdzās bērziem un 100 Kanādas kļavām zaļos 115 melnie valrieksti, kuru stādi atceļojuši no Eiropas. Tos atrast gan neesot nācies viegli, jo melnos valriekstus sulu ieguvei pārsvarā audzē tikai Kanādā, bet Eiropas ziemeļu rajonos šī šķirne nav izplatīta.

"Tas tāds liels izaicinājums kokiem ir. Viņu DNS nav ierakstītas tik aukstas ziemas, arī salnas pavasarī un citas lietas. Tas tāds eksperiments, dendroloģisks eksperiments - sanāk, nesanāk, cik lieli pieaugumi, ziemo, neziemo," stāsta SIA "Labie koki" arborists, dārznieks Edgars Neilands.

"Ņemot vērā to, ka notiek globālā sasilšana - un tas ir fakts, ar ko jārēķinās -, ir cerība, ka šie koki šeit arī pieaugs. Tas ir arī simboliski, ka mēs kokus stādām ne tikai sev, bet arī nākamajām paaudzēm, un tā jau droši vien ir ideja par mūsu valsti, ka tā nav tikai mums - mēs pārņemam no vecākiem un nododam bērniem. Koki var pieredzēt visas šīs paaudzes," saka SIA "Kainaiži" īpašnieks Ervins Labanovskis.

Saimnieks lēš - ja melnie valrieksti ieaugsies, sulu no tiem varēs iegūt pēc aptuveni 30 gadiem. Tas ļaus papildināt bērzu sulu produktu klāstu ar valriekstu sulu un sīrupu, ko realizēt gan Latvijas, gan pasaules tirgos.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt