Smiltenē attīstās tiešās tirdzniecības kustība

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Arvien populārāka kļūst tiešās tirdzniecības kustība, kad pilsētnieki apvienojas, lai  bez starpniekiem un veikalu uzcenojuma no zemniekiem iegādātos produktus.

Ārpus Rīgas šajā ziņā visaktīvākie, veidojot šo kustību, ir vidzemnieki - Cēsīs, Valmierā, Siguldā. Tiešās pirkšanas punkts izveidots arī Smiltenē. Kustības  iniciatori uzskata, ka tas ir ieguvums ne vien pilsētniekam, bet galvenokārt mazajām saimniecībām, dodot tām iespēju saimniekot, realizēt savu produkciju un attīstīties.

Smiltenē tiešās tirdzniecības punkts ierīkots vienā no tirgus paviljoniem. Varētu gan domāt, kāpēc mazpilsētā ir vajadzīgs šāds tirdzniecības punkts, taču smilteniete Nora šo pieņēmumu atspēko: "Ne visiem ir savas privātās mājas un mazdārziņi, ne katram ir sava gotiņa un piens mājās. Te piens ir kā piens, biezpiens ir kā biezpiens. Man ir mazs bērns, kuram gribas dot dabīgu."

Smiltenē, kur šobrīd ir visai rosīga saimnieciskā dzīve, ir uzņēmumi, daudzas iestādes, netrūkst pilsētnieku, kuriem nav savu lauku un nav arī laika mazdārziņam. Sākumā bijušas šaubas, to nenoliedz viens no šīs kustības atbalstītājiem  Kaspars Stūrmanis.

Mēs riskējām un esam ļoti apmierināti, ka ideja ir aizgājusi un atsaucība ir ļoti liela. Katru nedēļu izsūtām produktu tabulu apmēram 50-60 pircējiem. Skatīsimies, kā attīstīsies," saka Stūrmanis.

Tiešās pirkšanas izveides iniciators Smiltenē, Brantu pagasta iedzīvotājs Jānis Puntulis stāsta, ka viņu rosināt smilteniešus šādam tirdzniecības modelim mudinājusi situācija laukos un vēlme palīdzēt mazajām saimniecībām.

Mūsu lauki pamazām kļūst tukšāki, tiek pamestas senās lauku sētas. Tiešās pirkšanas kustībā saskatīju iespēju arī mazajām lauku saimniecībām saglabāties un turpināt savu nodarbi. Man ir nepieņemams sauklis, ka mazās saimniecības ir nerentablas un jāorientējas uz lielražošanu. Tiešajā pirkšanā saskatu alternatīvu industriālajai saimniecībai," uzsver Puntulis.

Savukārt Kaspars Stūrmanis, biedrības "Mēs Smiltenes novadam" valdes priekšsēdētājs, stāsta, ka tiešās pirkšanas kustība ir arī savā ziņā vietējās ekonomikas sildīšana un esot jau arī  pirmie rezultāti.

Redzot to, ka viņu preci pērk, mājražotāji un amatnieki domā par darba vietu radīšanām, projektu realizēšanu. Zemnieki ir ļoti apmierināti. Lai tiktu lielveikalos, jāsaražo ļoti daudz un par ļoti zemu cenu, bet šeit ir doma par tiešu saikni ar pircēju," norāda Kaspars Stūrmanis.

Lai atbalstītu sava novada  zemniekus, mājražotājus un amatniekus, bez tiešās tirdzniecības tagad Smiltenē katra mēneša trešajā sestdienā ir arī tirdziņš.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti