Dienas ziņas

Rīgā atklāj Baltijā lielāko «IKEA»

Dienas ziņas

Jēkabpils Tieslietu namam – spāru svētki

Slutišķu sādžai piešķir finansējumu attīstībai

Slutišķu sādžā renovēs lauku sētu

Lai Naujenes pagasta Slutišķu sādžā renovētu lauku sētu un izveidotu vecticībnieku kultūras mantojuma centru, novada pašvaldība aizņemsies finansējumu. Pašlaik sēta ir vienīgais tāda veida muzeja objekts Latvijā, kas atrodas autentiskā apdzīvotā sādžā.

Daugavpils novada domes sēdē pieņemts lēmums aizņemties Valsts kasē 86,9 tūkstošus uz 25 gadiem projekta “Rīteiropas vērtības” īstenošanai. Projekta mērķis ir saglabāt un attīstīt nozīmīgu kultūras un dabas mantojumu Latgalē, kā arī attīstīt ar to saistītos pakalpojumus ilgtspējīgai ekonomiskās izaugsmes veicināšanai reģionā.

Projekta plānots Naujenes pagasta Slutišķu sādžā renovēt lauku sētu “Slutišķi 2”, kā arī izbūvēt apmeklētāju informācijas centru un nodrošināt Markovas pilskalna aizsardzību.

“Mums jau muzejā teica, ka ir plāns uztaisīt keramikas cepli šeit, un tas arī jādara, jo tad te būs cilvēki, viņi brauks uz šejieni un stāstīs citiem. Populārs tagad ir dabas tūrisms, vēsturiskais, cilvēkiem vairs negribas lielās pilsētās pa muzejiem staigāt, bet redzēt reālo vēsturi, kā tas ir noticis dabā,” spriež Iļja, Slutišķu sādžas apmeklētājs no Sanktpēterburgas.

Lai gan nav pieejama tieša statistika par Slutišķu ciema apmeklētāju skaitu, pēc Naujenes novadpētniecības muzeja sniegtajiem datiem tie varētu būt aptuveni 6000 cilvēku gadā. Tomēr, kā atzīst muzeja speciāliste, kādreizējo 23 māju vietā sādžā palikušas vien desmit, no kurām tikai viena ir apdzīvota cauru gadu.

“Tajā laikā no 8 – 12 ģimenes locekļiem, viņi domāja, ka jābūt vismaz 9 bērniem: viens jaunās dzimtas radīšanai, četri mātei un četri tēvam. Pirms aptuveni 80 gadiem šajā sādžā bija kaut kur 23 mājas, tagad ir palikušas desmit kopā ar mūsu muzeju. Visu laiku te dzīvo viena ģimene, pārējie te ir vasarnieki,” stāsta Naujenes muzeja speciāliste Ludmila Pimenova.

Slutišķu sādžas apmeklētājs Iļja ir pārsteigts par ieraudzīto: “Atbraucām uz šejieni, un man, pat godīgi sakot, ir neliels kultūršoks, jo viss ir lieliski izveidots, arī mūsdienu tehnoloģijas. Var redzēt, ka ir saglabātas visas vēsturiskās precizitātes un visi sadzīves priekšmeti. Fantastiski, ir ko paskatīties un ko citiem stāstīt.”

2016 gadā ne vien atjaunotās muzeja ēkas, bet visa Slutišķu sādža tika iekļauta arī valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstā. Projekta “Rīteiropas vērtības” kopējais finansējums sastāda vairāk nekā 6,5 miljonus eiro, un tajā paredzēts atjaunot un attīstīt sešus valsts nozīmes kultūras pieminekļus.

Projekta vadošais partneris ir Daugavpils pilsētas dome, kuras sadarbības partneri projektā ir Daugavpils novada dome, Krāslavas novada dome, Ludzas novada pašvaldība, Preiļu novada dome un Aglonas bazilikas draudze Aglonas novadā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti