4. studija

Kāpēc pastaigas svaigā gaisā aizliegtas maziem bērniem un suņiem?

4. studija

Ķengaraga iedzīvotāji labprāt pa naktīm auto atstātu lielveikala stāvvietā!

Slimo vai simulē: vai mediķi apsūdzētajam palīdz izvairīties no tiesvedības?

Slimo vai ar mediķu palīdzību simulē? Lieta tiesā nevirzās uz priekšu apsūdzētā slimības dēļ

8. novembrī Rīgas Vidzemes priekšpilsētas tiesā paredzēta kārtējā tiesvedība, kurā izskatīs kādas par krāpšanu lielos apmēros aizdomās turētas personas lietu. Tikmēr desmitiem cietušo ir pārliecināti, ka šī tiesas izmeklēšana atkal nenotiks, jo aizdomās turētais iesniegs kārtējo darba nespējas lapu. Vai izsniegtās darba nespējas lapas vispār kāds pārbauda un vai ārstus var sodīt par nepamatotas "slimības lapas" izsniegšanu, skaidroja Latvijas Televīzijas raidījums "4. studija".

Lietu patlaban izskata trīs Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesneši. Ilgākā laika periodā vīrietis, iespējams, vismaz 100 cietušo īpašumos solījis veikt remontdarbus, taču, kad saņēmis naudu materiālu iegādei, pazudis. Šādā veidā lielākoties apkrāpti cilvēki gados. Kopumā ir aizdomas par izkrāptiem vairāk nekā 100 tūkstošiem eiro.

Cietušie ceļ trauksmi – tiesas izmeklēšana ir iestrēgusi, jo apsūdzētais jau gadiem vienkārši neierodas uz lietas izskatīšanu.

Pie tiesneša Imanta Dzeņa lieta tiek izskatīta kopš 2017. gada 8. novembra. Atliktas vai notikušas bez rezultāta jau 20 tiesvedības. Pēdējā no tām šovasar, 12. jūlijā.

Kāda ir garantija, ka apsūdzētais ar savu klātbūtni pagodinās tiesnesi un cietušos 8. novembrī? Vai atkal savā vietā atsūtīs darba nespējas lapu? Latvijas Republikas Prokuratūras preses sekretāre Aiga Eiduka norādīja: "Šis dokuments tiesā arī tiek pārbaudīts. Tad likumiski nevar teikt, ka persona izvairās no iztiesāšanas. Protams, ja šādi veselību attaisnojoši dokumenti tiek iesniegti vairākkārt, ir pamats lemt un noteikt veselības pārbaudes ekspertīzi – tādu jau padziļinātāku."

Ārstu izsniegtās slimības lapas

Par finanšu noziegumiem aizdomās turētais darba nespējas lapas sarūpējis īsi pirms tiesas. Tās viņš iesniedzis tiesvedības dienā un šim nolūkam apmeklējis dažādus speciālistus – sākot ar neirologu un beidzot ar ģimenes ārstu.

Viens no mediķiem, kas izsniedzis slimības lapu, kas savukārt kalpojusi kā pamats neierasties kārtējā tiesā, ir ģimenes ārsts Ritvars Ziedonis, kurš praktizē nelielā apdzīvotā vietā Upeslejās.

Ziedonis raidījumam "4. studija" apgalvoja, ka aizdomās turētā persona nav viņa pacients un par pacienta personību uzzinājis vien tad, kad par pēkšņi izsniegto darba nespējas lapu sākusi interesēties Veselības inspekcija un prokuratūra.

"Viņš bija īslaicīgi sakarā ar savu slimošanas epizodi, par kuru es tiešām neko jums nevaru teikt kā trešajām personām. Pagaidām par viņu es pat vispār neko nezinu, jo tas viss ir noslēdzies. Kur viņš ir, kas ar viņu notiek, es jau vairāk nezinu," teica Ziedonis. 

Veselības inspekcijas Veselības aprūpes kvalitātes kontroles nodaļas vadītāja Ilze Dzerkale skaidroja, ka tiek vērtēta šīs personas medicīniskā dokumentācija un ieraksti tajā.

"Tiek skatīta ne tikai ārsta, kurš ir izsniedzis darba nespējas lapas, ieraksti medicīniskajā dokumentācijā, bet arī – vai ir citu speciālistu slēdzieni saņemti attiecībā uz šo personu, kas varētu pamatot darbnespēju. Tāpat, kādi izmeklējumi ir nozīmēti, vai šie izmeklējumi ir veikti, kādos periodos. Un to, kā šie rezultāti atbilst tam, ko ārsts ir norādījis personas medicīniskajā dokumentācijā," norādīja Dzerkale.

Vēl viens mediķis, kas aizdomās turamajam ir uzrakstījis darba nespējas lapu tieši pirms tiesas sēdes, praktizē Rīgā, Salaspilī un Jūrmalā. Tā ir bērnu un pieaugušo neiroķirurģe Marika Krauce. Viņa atteicās šo jautājumu komentēt "4. studijai", piebilstot, ka dokumentus jau pieprasījusi Veselības inspekcija.

Veselības inspekcijā apstiprināja – ar aizdomās turamā lietu ir strādājuši, un speciālisti pēc tiesas lūguma pārbaudījuši, vai darba nespējas lapu izsniedzēji ir apzināti palīdzējuši apsūdzētajam likumīgā veidā izvairīties no tiesvedības.

"Varu apstiprināt, ka divas lietas ir bijušas, un vienā lietā tika konstatēti pārkāpumi kāda ārsta darbībā," atklāja Dzerkale. 

Inspekcijā uzsvēra – pašas personas veselības stāvokļa izvērtēšana nav iestādes kompetencē; to pēc tiesas lūguma veic Valsts tiesu medicīnas ekspertīzes centrs.

Tikmēr, gaidot nākamo tiesvedību, cietušie pārliecināti, ka apsūdzētais atkal iesniegs darba nespējas lapu.

Izskatās visai možs

Kāds plāns likumīgi izvairīties no tiesvedības gaidāms šoreiz? "4. studija" centās sazināties ar pašu aizdomās turēto. Pēc darba nespējas lapām spriežot, šim cilvēkam vajadzētu atrasties gultas režīmā, taču kaimiņi stāsta, ka viņš regulāri dodas pilsētas ielās savā ''Mercedes'' markas automašīnā.

"Pārvietojas savām kājām, neliekas, ka viņam būtu kādas problēmas," pauda kāda kaimiņiene.

Ar pašu apsūdzēto raidījumam "4. studija" aprunāties neizdevās, un arī viņa dzīvesbiedre telefonsarunā atteicās sniegt jebkādu informāciju. Bet raidījuma rīcībā ir video, kurā redzams, ka aizdomās turamais pats vada auto un ir pietiekami izveicīgs, izvairoties no kādas personas mēģinājumiem radīt miesas bojājumus.

Fakts, ka finanšu noziegumos apsūdzētais ne tikai atļaujas neierasties uz tiesu, bet, iespējams, arī turpina realizēt savas krāpšanas shēmas, cietušos un viņu radiniekus ir nokaitinājis līdz baltkvēlei.

Darba nespējas lapu cilvēkam neizsniedz ar adresātu "tiesai" vai "darba devējam", tāpēc pierādīt, ka mediķis ar nolūku ir vēlējies kādam palīdzēt un novilcināt tiesu, neesot iespējams, skaidroja Veselības inspekcijā.

Tas drīzāk ir dokuments, uz kura pamata tiek aprēķināts un izmaksāts slimības pabalsts. Taču Veselības inspekcija var konstatēt pārkāpumus darba nespējas lapu izsniegšanas kārtībā. Tādos gadījumos ārstu soda administratīvi saskaņā ar Ārstniecības likuma 87. pantu "Par nepamatotu darbnespējas lapu izsniegšanu", mediķim piemērojot naudas sodu 140–1400 eiro apmērā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt