Slimnīcu biedrība ceļ trauksmi par nepietiekamu finansējumu un ministrijas nespēju turēt solījumus

Latvijas Slimnīcu biedrība (LSB) ceļ trauksmi, ka otrajā pusgadā slimnīcām samazināts finansējums.

Biedrībā informēja, ka lielākā daļa slimnīcu ir saņēmušas informāciju no Nacionālā veselības dienesta (NVD) par finansējumu 2022. otrajam pusgadam, kas paredz būtisku finansējuma samazināšanu tieši pirms apkures sezonas sākšanās. LSB uzskata, ka finansējums samazināts nepamatoti.

Aprēķinot pirmajā pusgadā aprūpēto pacientu skaitu, netika ņemts vērā tas, ka slimnīcas, atsaucoties Veselības ministrijas (VM) aicinājumam, pārorientēja savas gultasvietas Covid-19 pacientu ārstēšanai. 

“Mēs, slimnīcas, paļāvāmies uz Veselības ministrijas mutiskajiem solījumiem un aicinājumu pandēmijas laikā pārorientēt gultasvietas Covid-19 pacientu ārstēšanai, bet šobrīd sanāk, ka par savu atsaucību esam tikuši sodīti. Pārrēķinātais finansējums ir ne tikai nepamatoti samazināts, bet arī rada draudus mums vispār nodrošināt slimnīcu ikdienas pakalpojumus un kvalitatīvu pacientu aprūpi, ņemot vērā apkures sezonas sākšanos un gaidāmo izmaksu kāpumu,” uzsvēra Slimnīcu biedrības valdes priekšsēdētājs Jevgēņijs Kalējs.

LSB skaidroja, ka ierasti finansējums slimnīcām otrajam pusgadam tiek aprēķināts saskaņā ar Ministru kabineta noteikumiem, kas ņem vērā pirmajā pusgadā ārstēto pacientu skaitu. Tomēr LSB norādīja, ka šie noteikumi ir izstrādāti vēl pirms pandēmijas un tajos nav ņemts vērā tas, ka slimnīcām 2022. gada pirmajā pusgadā bija ierobežotas vai aizliegtas iespējas sniegt plānveida stacionāros veselības aprūpes pakalpojumus. Neskatoties uz to, NVD, rēķinot finansējumu otrajam pusgadam, nav ņēmis vērā pandēmijas ierobežojumus, turklāt aprūpēto pacientu skaitā nav iekļauti Covid-19 pacienti.

“Veidojas paradokss: slimnīcām tiek pārmesta nespēja izpildīt solījumu par 80% pacientu ārstēšanu, lai gan VM mums bija uzlikusi par pienākumu aizvērt 35% no slimnīcu gultām Covid-19 ārstēšanai. Ticot VM mutiskajiem solījumiem, slimnīcas bija rēķinājušās ar finansējumu atbilstoši faktiski paveiktajam darba apjomam pirmajā pusgadā un sagaida no VM un NVD pēc iespējas ātrāku finansējuma otrreizēju un precīzu pārrēķinu, lai varam nodrošināt pacientiem ārstniecības pakalpojumus,” norādīja Kalējs. 

Slimnīcas jau iepriekš norādījušas, ka straujais un neparedzamais energoresursu kāpums var negatīvi atsaukties uz slimnīcu darbu un pacientu aprūpi. Lai arī savlaicīgi plānota ziemas sezona un slimnīcas darījušas visu iespējamo, lai tai sagatavotos, jaunais un negaidītais finansējuma samazinājums situāciju sarežģī vēl vairāk un dara kritisku.

LSB ir brīvprātīga darba devēju organizācija — biedrība, kas apvieno 37 Latvijas slimnīcas un ārstniecības iestādes. Biedrības galvenais mērķis ir uzlabot veselības aprūpes plānošanu un vadīšanu slimnīcās, kā arī Latvijas iedzīvotāju veselības aprūpi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti