Rīta Panorāma

Jau septīto reizi notiks tradicionālais Piena jaungads

Rīta Panorāma

Jau svētdien Rīgas centru pieskandinās Ziemassvētku vecīšu labdarības skrējiens

Intervija ar Jevgēņiju Kalēju par iespējamo ārkārtas situāciju veselības aprūpes nozarē

Slimnīcu biedrība: 1000 darbinieku jau pieteikuši vēlmi strādāt vairāk

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Tā kā no 1. janvāra spēkā stāsies Satversmes tiesas (ST) spriedums ierobežot medicīnas darbinieku virsstundu darbu, līdz šim vairāk nekā 1000 medicīnas darbinieku jau vērsušies ar iesniegumiem ar vēlmi tomēr strādāt vairāk, intervijā LTV raidījumā “Rīta Panorāma” pastāstīja Latvijas Slimnīcu biedrības valdes priekšsēdētājs Jevgēņijs Kalējs.

Iepriekš Veselības aprūpes nozares apakšpadome aicināja Saeimu uz laiku ļaut ārstniecības personām strādāt vairāk virsstundu par Darba likumā paredzēto, vienlaikus par to saņemto dubultu darba samaksu.

Kalējs skaidroja, ka pacientu skaits medicīnas iestādēs nemazinās, bet mediķu darba stundu skaits, ko var strādāt vienā darbavietā, nākamgad mazināsies. Tas nozīmēs, ka trūks 30 darba stundas mēnesī uz katru darbinieku.

“Trūkstošās darba stundas, kurās mēs nedrīkstam nodarbināt darbinieku, izpaužas tajā, ka mums jāsamazina slimnīcu dežūru skaits. Ja normāla dežūra ir 24 stundas diennaktī, tad kopumā mēs varēsim strādāt 16-17 stundas. Tas nozīmē uz pārējo stundu skaitu slimnīcu uzņemšanas nodaļas vai intensīvās terapijas nodaļas jāslēdz, jo nav iespējams nodarbināt šos darbiniekus nodaļās. Ja pārrēķinām mēneša griezumā, mēs varam strādāt līdz 23 dienām,” norādīja Kalējs.

Pašlaik tiek domāts par pārejas periodu, kurā mediķi varētu strādāt lielāku stundu skaitu. Taču tas prasīs papildu finansējumu. Līdz šim saņemti iesniegumi no 1000 darbiniekiem, kuri vēlas strādāt vairāk.

Saeimā tiek strādāts pie risinājuma šai situācijai. Kalējs gan norādīja, ka tam ir atlicis maz laika – aptuveni 10 darba dienas.

KONTEKSTS:

Satversmes tiesa lēmusi, ka Ārstniecības likumā noteiktā mediķu pagarinātā normālā darba laika atalgojums neatbilst Satversmē noteiktajam vienlīdzības principam. Tiesas spriedums nozīmē to, ka no nākamā gada 1. janvāra mediķiem tāpat kā visiem strādājošajiem par virsstundu darbu pienākas taisnīga atlīdzība jeb dubulta samaksa. Lietu bija ierosinājis tiesībsargs.

Darba likums par virsstundām paredz maksāt dubultā. Taču mediķiem krīzes laikā 2009. gadā virsstundas tika pārdēvētas par pagarināto normālo darba laiku un samaksa bija tikai nedaudz lielāka par pamatlikmi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti