Panorāma

Vācijas aizsardzības ministre ierodas vizītē Latvijā

Panorāma

Izmaiņas Latvijas Radio valdē

Neatliekamās palīdzības mediķiem būs algas pielikums

Slimnīcu «ātrās palīdzības» mediķiem, arī dzemdību speciālistiem būs algas pielikums

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Slimnīcām, kas sniedz diennakts palīdzību, jau šogad novirzīs papildu finansējumu neatliekamās palīdzības sniedzēju - mediķu, tajā skaitā dzemdību nodaļās strādājošo, algām. Tā ceturtdien, 2.martā,  pavēstīja veselības ministre Anda Čakša (ZZS izvirzītā), un to apliecināja premjers Māris Kučinskis (ZZS). 

Viņi ceturtdien pārrunāja mediķu prasības paaugstināt atalgojumu – pirmās prasības nāca no Rīgas Dzemdību nama vecmātēm un dzemdību speciālistiem, solot pretējā gadījumā darbu pamest, pēcāk viņiem pievienojās kolēģi no citām slimnīcām.

Papildu nauda neatliekamās palīdzības nodrošinātājiem varētu būt pieejama jau aprīli.

Šogad paspēs tikai nodzēst ugunsgrēku medicīnas nozarē, bet uz dzemdību speciālistu tarifu pārskatīšanu nevar cerēt agrāk kā nākamgad, atzina Čakša.

“Visās iestādēs, kur ir šis 24 stundu režīms, es domāju, mēs vismaz pirmo ugunsgrēku nodzēsīsim,” sacīja ministre.

Čakša pauda, ka pilnā apmērā uzreiz izpildīt mediķu prasības neizdosies, bet trešdien, tiekoties ar Dzemdību nama darbiniekiem, panākta vienošanās “par soļiem, kā mēs ejam līdz visu prasību izpildei”.

Ar pirmo soli ministre cer izpildīt solījumu par vismaz 20% algu palielinājumu, bet nākamgad pārskatīt finansējuma piešķiršanu un dzemdību tarifus, “tur ir lielāka summa, un tur mums jārunā par šo atalgojumu dubultošanos”- no 5,05 eiro stundā dzemdību speciālistiem līdz 10 eiro stundā.

Anda Čakša: Par mediķu algām šogad
00:00 / 01:03
Lejuplādēt

Šā gada deviņiem mēnešiem, kuriem paredzēts algu pielikums neatliekamajā režīmā strādājošajiem, nepieciešami aptuveni 7 miljoni,  un “šobrīd tas finansējums nāk no tām programmām, kas jau ir veselībā, ar solījumu, ka šis finansējums tiks atrasts no valdības līdzekļiem, lai kompensētu veselības sistēmai”, sacīja ministre.   Papildu nepieciešamā summa visam gadam ir 10 miljoni. 

Čakša gan pēcāk norādīja, ka pagaidām nevar precīzi pateikt, vai algu pieaugums būs tieši 20%, vēl tiks veikti precīzi aprēķini. Finansējuma sadalījums esot atkarīgs no katras iestādes valdes lēmuma.

Taču ministre izteica cerību, ka ar algas pielikumu aprīlī izdosies apslāpēt briestošos protestus veselības aprūpes nozarē.

Dzemdību nama speciāliste Vija Veisa, izdzirdot šos skaitļus, pagaidām neapstiprina vai, ministres vārdiem izsakoties, tiešām būs izdevies nodzēst ugunsgrēku.

“Vai mūs tas apmierinās, es šobrīd nevaru pateikt, tas mums ir jālemj kolektīvi. Aizvien pastāv spēkā mūsu vēstulē izteiktā prasība, un tā pagaidām nav mainīta,” sacīja Veisa.  

Savukārt Māris Kučinskis pēc tikšanās ar Andu Čakšu uzteic ministres darbu reformu veikšanā.

“Reformas, kā es šodien redzēju, tiek īstenotas, kā piemērs ir slimnīcu kartējums, kurās tiek veidotas, sauksim tās par slimnīcu apvienībām, kas nosedz visas iedzīvotāju vajadzības,” norādīja premjers. 

Tiesa, vairāku medicīnas iestāžu nu jau bijušie vadītāji  pēdējās nedēļas laikā atklāti norādījuši uz veselības ministrijas nespēju sakārtot nozari.

Jau ziņots, ka patlaban dzemdību jomā  ārstu darba samaksas likme ir aptuveni 5 eiro, bet vecmāšu – ap 3 eiro stundā pirms nodokļu nomaksas. Vairāku slimnīcu dzemdību speciālisti brīdinājuši par nozares sabrukumu zemo algu dēļ.

Iepriekš Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas vecmātes un jaundzimušo ārsti iesniedza protestu savai priekšniecībai un  Čakšai, atsakoties turpināt pieņemt dzemdības par tik zemu atalgojumu. Stradiņa slimnīcā tas ir vēl mazāks nekā Rīgas Dzemdību namā, kur vecmātes un ārsti neapmierinātību ar zemo atalgojumu pauda jau iepriekš. Arī Liepājas reģionālās slimnīcas Dzemdību un ginekoloģijas bloka ārsti un medicīnas darbinieki atklātā vēstulē Veselības ministrijai norāda uz problēmām, ko rada zemais atalgojums nozarē, un brīdina, ka nākotnē tas var apdraudēt dzemdniecības nozares kvalitāti. 

 Anda Čakša atzīst - zems atalgojums veselības aprūpes jomā ir aktuāla problēma, jo uz cilvēkresursu rēķina ir taupīts ilgstoši, un bez papildu naudas algām sistēmu nevarēs sakārtot. Lai sakārtotu atalgojumu veselības aprūpē, gadā nepieciešami papildu 150 miljoni eiro, un ministre uzsvēra, ka tā būs viņas prioritāte, bet šobrīd viņa neredz, kur iegūt šos līdzekļus šogad.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti